Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi a helyzet jogilag, ha a...

Mi a helyzet jogilag, ha a munkavállaló még munkába állás előtt szeretne "felmondani"?

Figyelt kérdés

A szituáció a következő:


X cég munkaszerződést köt a munkavállalóval szept. 1. munkába állási dátummal. Semmi különleges kikötés nincs a szerződésben (gondolok itt kötbérre vagy ilyesmi), hagyományos munkaszerződés 90 napos kikötött próbaidővel.


Na most mi a helyzet, ha a munkavállaló idő közben kap egy lényegesen jobb ajánlatot, ahol azonnali munkakezdési lehetőség van.


Ugye ha próbaidőről lenne szó akkor tiszta sor, azonnal és indoklás nélkül fel lehetne mondani. De mi van ilyenkor? Tulajdonképpen a munkaviszony csak szept. 1-jén lép érvénybe.


Valaki ismertetné a jogi hátterét ennek a szituációnak?


köszönöm,



2013. júl. 22. 09:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem nem kell ide részletes jogi indok: munkába állsz a másik helyen, szeptember 1-jén meg bemégy amoda, és felmondasz.
2013. júl. 22. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ez ennyire azért nem lehet egyszerű, lévén akkor mind a két munkaadó be akarna jelenteni, az meg úgy nem tudom, hogy egyáltalán össze tud-e jönni (ha másért nem azért, mert ugyan azokat a papírok kell leadni a munkába álláshoz...)
2013. júl. 22. 09:29
 3/5 anonim ***** válasza:
Szólj, hogy találtál egy jobb állást, és azt választottad. Semmi teendőd nincs. Még nem állsz munkaviszonyba azzal a céggel. Nyugodtan betelefonálhatsz nekik. Ha leadtál nekik papírokat, menj be értük, vagy kérd meg, h küldjék el postán. Ennyi.
2013. júl. 22. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi 21:27


Megkérdeztem ma nap közben egy nagyobb cég HResét is, ő is ezt mondta. Ezek szerint ez így működhet.

2013. júl. 22. 21:31
 5/5 anonim ***** válasza:

Elég gyakori tévhit, hogy a munkaszerződést a munkakezdés előtt "fel lehet mondani".


Valóban lehetősége van a munkaszerződéstől való elállásra a munkába állás előtt mindkét félnek akkor, ha olyan körülmény lép fel, ami "a munkaviszony teljesítését lehetetlenné tenné vagy aránytalan sérelemmel járna" (Munka törvénykönyve. 27/49(2)).

[link]


Viszont több mint véleményes, hogy a "jobb ajánlat" ilyen-e. A Munka törvénykönyve külön kiemeli (27/49(1)) hogy

"A felek a munkaszerződés megkötése és a munkaviszony kezdetének napja közötti időszakban nem tanúsíthatnak olyan magatartást, amely a munkaviszony létrejöttét meghiúsítaná."

[link]


Azonban a gyakorlat az, hogy ilyen esetekben a munkáltató hajlandó a csendes elállásra, mert (amennyiben a szerződésedben nincs másként kikötve) a próbaidő első napjának nulladik percében amúgy is indoklás nélkül felmondhatsz, elállással pedig a munkáltató megspórolja a kilépési és belépési adminisztrációt.

2019. júl. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!