Milyen esetekben jár végkielégítés? (rendes felmondás esetén mikor? Milyen "kifogás" esetén nem kell adni? )
Végkielégítésre a munkavállaló abban az esetben jogosult, ha a munkáltató felmondással szünteti meg a munkaviszonyát, vagy ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik.
A végkielégítésre jogosultság további feltétele, hogy a munkaviszony megszűnésének időpontjában a munkaviszony legalább 3 éve fennálljon.
....
Nem jár végkielégítés annak a munkavállalónak, aki a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül. A munkavállaló abban az esetben sem jogosult végkielégítésre, ha a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségügyi okkal összefüggő képessége, azaz amennyiben a felmondásra a munkavállaló adott okot.
Tehát, ha jól értem, akkor nem jár rendkívüli felmondás esetén, valamint, ha a munkavállaló mond fel, viszont a munkavállaló jogosult rá, ha rendes felmondással bocsátják el.
Ez a tény függ attól, hogy milyen indokot írnak bele a hivatalos dokumentációba? (természetesen abban az esetben, ha a munkavállaló nem követett el semmit - nem az ő hibájából történik a munkaviszony megszűnése)
Konkrétan arról van szó, hogy egy ismerősöm vállalkozásba kezdett, és a főállását meg akarja szüntetni, mert nagyon jól megy a vállalkozása, viszont nagyon jól jönne neki a végkielégítés 16 év munkaviszony után.
Ha egy csöpp esze van a munkahelye vezetőségének, akkor sehogy.
Ugyanis akkor jár végkielégítés, ha a munkaadó mond fel rendes felmondással. Ezt meg nyilván nem fogja megtenni, mivel ő is tudja, hogy az sokba fájna neki...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!