Az törvényes hogy egy munkahely a szerződés szerinti alapbérből minden indoklás nélkül levonogat?
Van a szerződésem, ott van benne az alapbérem, a főnök a hasára üt és azt mondja: 10.000-el kevesebb. Hogy miért? Csak. Nem tetszik? Akkor told el a biciklit. Ennyi.
Alapítványi iskola.
Na most ilyenkor mi van?
hát akkor ezzel el is dőlt a dolog.
Valószínűleg kirúgnak majd
másik kérdés: az törvényes, hogy a fizetésem X részét átrakja "mozgóbérbe", amely mozgóbér kifizetését mindenféle feltételhez köti. mindenféle rejtélyes, senki által nem értett és átlátott "minőségbiztosítási" és "teljesítménymutatói" hányadosok kerülnek kiszámításra (a képletet soha senki nem látta), és hogy-hogy nem (ki gondolná) minden dolgozó esetében ez azt jelenti hogy a munkabér mozgóbéres része nem kerül kifizetésre.
mindegy valami indok mindig van hogy miért nem.
ez törvényes?
Ha a munkaszerződésben pontosan tisztázva van, hogy egészen pontosan mi ez a mozgóbér és miként kerül számításra, akkor igen.
Ha a munkaszerződésedben szerepel mondjuk 200e bruttó, de a főnök csak 150e bruttót fizet ki minden hónapban és 50e bruttót önkényesen ebbe a "mozgóbérbe" sorol akkor nem.
a munkaszerződésben egy árva büdös szó sincs erről.
és a másik: közalkalmazott bértábla szerint vagyok fizetve.
na most addot kategóriához (pl. G3) az állam által jogszabályban meghatározott összeg tartozik. ezt a pénzt ha nem tévedek mindenképp meg kell kapjam mozgóbér ide vagy oda-vagy nem?
mert a mozgóbér ebből a jogszabályi bértáblás összegből kerül leszámításra.
Ha a munkaszerződésben pontosan tisztázva van, hogy egészen pontosan mi ez a mozgóbér és miként kerül számításra, akkor igen
Létezik fixbér, havibér, napibér, órabér, teljesítménybér, jutalékos fizetési rendszer, stb. Neked szerződés szerint milyen béred van?
Egyébként a különböző egyedi díjazási formákat (prémium, bónusz, jutalék, mozgóbér) az alapbéren felül kell fizetni!
A szerződés szerinti bért önkényesen a munkáltató nem csökkentheti! Csak akkor, ha ebben megegyeztek és írásba foglaljátok.
A bérből levonást törvény előírása alapján lehet eszközölni, valamint bírósági döntés, végrehajtói határozat, vagy maga a dolgozó kérésére. Hasraütésszerűen NEM!
A teljesítménybérezésnél a követelményt pedig úgy kell meghatározni, hogy objektív mérésen, számításon alapuljon, és kiterjedjen a rendes munkaidőben történő 100 %-os teljesíthetőség vizsgálatára. Tekintettel kell lenni az alkalmazott technológiára, munkaszervezésre, sajátosságokra. Vita esetén a bizonyítás a munkáltatóra hárul, nem pedig a dolgozókra.
A Te eseted a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőségre tartozik. Ők ilyen esetben az illetékesek.
Itt jó mély szar lehet sajna..
A közalkalmazotti bértábla a közalkalmazottakra vonatkozik. És pont. Lehet pont annyi bért adni, de ez egyéni megegyezés kérdése a privát szektorban. Feltételezem te nem közalkalmazott vagy, mert ott ilyen szintű lehúzást nem szoktak megengedni maguknak.
Mint mondtam, munkaügyi bíróság. Itt van esélyed visszaperelni a levonásokat és a ki nem fizetéseket. Azt, hogy visszamenőleg mennyi időre, arról egy szakembert kéne megkérdezni, akit beavatsz minden részletbe és elviszed neki a szerződésed és kimutatásaid.
mondjuk az borítékolható hogy ha bármi jogi lépést teszek az egyenlő a munkahelyem elvesztésével. és lehet hogy bíróságon később kierőszakolhatom hogy visszavegyenek-na de ki tudna olyan légkörben dolgozni? szóval ez csak egy elvi lehetőség.
azt már meg se kérdem, hogy törvénytelen-e ha a fizetési papíromon X összeg vagy a ténylegesen kifizetett pénz meg nem ennyi
-hogy a túlórapénzt több hónapos csúszással, csak kis részben fizetik-vagy nem is fizetik, és persze erről semmi papír nincs, ez a töredék pénz zsebből zsebbe megy
-hogy aláírtaják velem hogy érettségi vizsgáztatásra átvettem X forintot közbn egy fillért se kapok
-hogy az érettségi pénz szerepel az iskola költségvetésében mint kifizetett összeg, szóval papíron ki van az fizetve (=megy az igazgató zsebébe)
-hogy nem abban a közalkalmazotti bértáblában vagyok (se én se a többiek) amiben kéne lennem
-hogy aki 10 éve vagy régebben ott van az se lép kategóriát
-hogy néha furcsa módon visszafelé lépnek az emberek a bértáblában nem előre
-hogy 36 órával dolgoznak ott többen 60%-os státusszal, miközben egy 100%-osnak max 32 órája lehetne
-hogy az igazgató haverjai/rokonai totál kamura be vannak jelentve, kapják a fizetést havonta, vannak "óráik" papíron-miközben évek óta be se tették a lábukat
-hogy nem fogadják el az orvosi táppénzes betegállományos papírt
Szóval ez mind-mind teljesen "törvényes" gondolom?
Nem semmi. Azt hittem, ilyet csak a vállalkozói szektorban csinálnak... de hogy már állami szinten is!
Valami kurv@ nagy baj van ebben az országban!
Nem azért, de miért írod alá, hogy átvetted a pénzt ha nem vetted át?!
Velem ezt az előző munkahelyemen 1x akarták eljátszani - fel is mondtam rögtön és kilátásba helyeztem a munkaügyi bíróságot, ha bármi probléma lenne. Ki is fizették visszamenőleg azt az összeget, amit előtte nem akartak csak papíron...
Neked is ezt javaslom. A zsarolás ugyan nem szép dolog, de ha elég határozott vagy és erős fellépésű akkor az igazgató úgy be fog sz@rni, hogy a jövő évet is kifizeti neked. Mert ha annak csak a fele igaz amit leírtál, akkor ott olyan büntetési tételek repkednek, hogy abba is belepirulok, ha le kéne írnom...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!