Mit csinál az analitikus, a főkönyvi és a kontírozó könyvelő?
Leegyszerűsítve: az analitikus könyvelő a résszámlákat ( anyag,bér stb) könyveli.
A kontírozó könyvelő a könyvelendő bizonylatokra írja rá, hogy melyik számlákra kell könyvelni.
A főkönyvi könyvelő pedig a vállalti főkönyvi számlákra könyvel. Általában ő készíti el a vállalati eredménykimutatást és mérleget.
Tulajdonképpen igen.
Például van egy főkönyvi számla, amelynek van egyenlege. Azt, hogy az az egyenleg hogyan "jön" össze, analitikából tudod meg. Részleteiben.
Ilyen analitika lehet egy ÁFA kimutatás, egy dolgozói bérkarton (hogyan alakult az éves bérköltség), anyagnyilvántartás (miért annyi a leltár), a tartozások szállítónként lebontva (454. főkönyvi számla egyenlege) stb.
A kontírozó könyvelő meghatározza, hogy a cég gazdasági eseményeit melyik főkönyvi számlára kell és milyen összegben könyvelni, és le is könyveli.
A főkönyvi könyvelő pedig maga a főkönyvelő. Ő készíti el a cég beszámolóit, bevallásait azokból az adatokból, amelyeket az analitikustól, valamint a kontírozó könyvelőtől "szerez be"...:)
Köszönöm az első két választ, így már kezd világosodni a dolog :)
De akkor végülis ezek között van átfedés és nem különülnek el?
Mert ugye akkor az analitikus könyvelő nem mindent könyvel csak egy-egy területet, de ő "találja ki" azt is hogy hova kell azt könyvelni, szóval akkor kontírozó könyvelő is egyben, nem?
És a főkönyvi könyvelő meg "csak összesíti" főszámlára az odatartozókat? Ezt miért nem csinálja meg egy program automatikusan?
Nálunk megcsinálja egy "program" automatikusan. Az vagyok én.
Például egy könyvelőprogramnál lehet választani, hogy kell-e valakinek anyagnyilvántartás, vagy sem. Ha kell, akkor és a program kezel ilyet, akkor azt is meg kell vele együtt rendelni. Vagy számlázás, stb.
Mi például nem vezetünk anyagnyilvántartást, tehát analitikát róla, csak év végén leltározzuk a készletet.
A bért program nélkül is kb. 2 óra alatt megcsinálom, az sem kell. Excell tábla bőven elég nekem hozzá, és legalább a "szokatlan" dolgokat is tudom általa kezelni.
Egy programba nem tudok belenyúlni...
ÉS ebbe egy főiskola vagy mérlegképes elvégzése után mennyire nehéz beletanulni? Amit a főiskolán oktatnak az mennyire illeszkedik a gyakorlathoz?
Mert van néhány terület ahol abszolút nem gyakorlatias az oktatás, és szinte mindent a "nulláról" kell tanulni...
A főiskoláról nem tudok nyilatkozni.
Én 8 általánossal kezdtem el könyvelni, bért számfejteni, majd a tb. ügyeket is intézni. Utána végeztem el hozzá az iskolákat, és éppen ezért tudom biztosan, hogy a gyakorlat úgy 30 %-ban kicsit más, mint ahogy tanultuk. A pénzügytanárnő mindig engem kért meg, meséljem el a többieknek, hogy a gyakorlatban hogyan is csinálják (Ő is csak a suliból ismerte a dolgokat).
Egyértelműen meg lehet tanulni, és biztosan Te is belerázódsz majd, főleg ha érdekel...
Köszi a választ :)
Nem gondoltam volna, hogy végzettség nélkül is lehet ezeket csinálni, de végülis ha valaki valamit nagyon akar és van aki segít... :) Remélem nekem is menni fog :)
Ma már nem hiszem, hogy papír nélkül alkalmaznak valakit ilyen és más munkákra, de "annak idején" (1980-as évek) még nem csináltak ebből akkora problémát.
Most az a lényeg, hogy "papíron" értsél hozzá...:):):)
volt itt ilyen hozzászólás, hogy a számla egyneleg az analitikából jön ki.
Már bocsánat, de a számlára lekönyvelt tételek alapján jön ki, hogy egy számlának tartozik vagy követel engyenlege van. Nem az analitika alapján. Ja, és a gyakorlat , meg az elmélet nem áll egymástól messze, mivel a számviteli törvény alapján, és az adótörvének alapján kell a könyvelést végezni. AMiket ide írtak, annak anagy része ostobaság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!