Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogy kell esszé jellegű...

Hogy kell esszé jellegű önéletrajzot írni? Miben különbözik a sima önéletrajztól?

Figyelt kérdés
2009. szept. 14. 09:30
 1/7 anonim ***** válasza:

A rendes önéletrajz egy tartalomgyzék szerű felsorolás.

Az esszé jellegű az mese: "19.. születtem egy borongós őszi napon". (Na jó, ez kicsit túlzás)

2009. szept. 14. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Tudna nekem valaki esszé jellegű önéletrajz mintát feltölteni vagy egy linket megadni?

Köszönöm!

2009. szept. 14. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
100%
"1985. augusztus 19-én születtem a Virginia állambeli Beaverdamtol mintegy 14.000 kilométerre keletre, a Jasz-Nagykun-Szolnok megyei Karcagon..."
2009. szept. 21. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Engem is érdekelne légyszi segitsen valaki :(
2009. szept. 28. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

Önéletrajz esszé formában

A közelmúltban formabontó ötlettel rukkolt elő az egyik hazai PR-ügynökség. Egy álláshelyük betöltéséhez a megszokott önéletrajzok helyett a cégvezetés 1-2 oldalas bemutatkozó esszét kért a jelentkezőktől. A HR-esek nem tartják célravezetőnek a fogalmazásos formát, és nem számítanak ennek a formátumnak a tömeges elterjedésére.

"Eddig is rengeteg alkalommal kerestünk embereket a különböző pozíciókra. Azelőtt leginkább a hagyományos, már megszokott önéletrajzokat kértük be a jelentkezőktől. A tapasztalatok azt bizonyították: ezekből nem derül ki elég információ a hozzánk pályázókról. Az is problémát okozott, hogy az önéletrajzok unalomig egyformák voltak. A felsorolásban mindig az adott pozícióhoz kapcsolódó, ugyanaz a három egyetem vagy főiskola szerepelt. A jelentkezők szakmai előélete is többé-kevésbé egyforma volt, ezért ezekből sem tudtunk meg sok mindent. Hamar kiderült, hogy a szakmai önéletrajzok nem elég erőteljes szűrők a megfelelő ember megtalálására"- mondja Nagy Réka, a Mediawise Kft. ügyvezető igazgatója.


-


Az esszé CV jobban szűr?


"Mindenképpen szerettünk volna valami olyat, amiből több minden megtudható a pályázókról már első kézből. A cég ugyanis konkrét embert, személyiséget keres, tulajdonságokkal, készségekkel, hozzáállással. Már önmagában az is jelzésértékű, hogy a pályázók nem sajnálták a fáradtságot és megírták az esszét. Ez nagyobb hajlandóságról árulkodik, mint a már meglévő önéletrajzból küldeni egy csatolt fájlt" - teszi hozzá az ügyvezető.


"Az esszé CV abban is segíthet, hogy felvet bizonyos kérdéseket: mennyire könnyen dolgozza fel a pályázó a szokatlan helyzeteket és mennyire képes megnyílni egy számára ismeretlen szituációban" - summáza a szokatlan pályáztatás jellemzőit Nagy Réka.


"A legtöbb helyen még mindig az amerikai, vagy az európai típusú, szabvány -önéletrajz a divat. Nem valószínű, hogy az esszé -cv széles körben elterjedjen" - véli Fertig Balázs, a Harp Consulting tanácsadója, aki nem tartja jó ötletnek az esszé CV alkalmazását, kiváltképp az idő hiánya miatt.


"Jelenleg a szakembereknek átlagosan 3-5 perc áll a rendelkezésükre arra, hogy átnézzék a jelentkezők anyagait. Ebbe az időkeretbe nem fér bele, hogy esszés önéletrajz feldolgozása - véli Fertig Balázs. Ezt a munkaerő-kiválasztási típust egyedi jelenségnek tartja. Arra sem számít, hogy széles körben elterjedhessen ez a módszer. "Eddig egy megnízónk sem kért tőlünk ilyen formátumot" - állítja a Harp Consulting munkatársa.

Íráskészséget igénylő munkakörnél elképzelhető az esszé cv


"Személy szerint nem tartom megfelelőnek az esszé CV alkalmazását. Ez a típus nem praktikus. Nem alkalmas arra, hogy gyorsan rábukkanjunk a bennünket érdeklő információkra, ezért nem elég hatékony" - fejti ki az esszé cv -vel kapcsolatos kételyeit Orosz Krisztina, az Aim To Please személyzeti tanácsadó iroda tanácsadója, aki nehezen tudja elképzelni, hogy az esszé cv a gyakorlatban jól működhet.


A tanácsadó azért hozzáteszi: abban az esetben képzelhető el esszé cv, ha olyan munkakörre keresnek embert, ahol a pályázó íráskészsége számít. Ennek ellenére nem tartja valószínűnek, hogy az esszé cv tömegméretekben megjelenjen a piacon.


Így esszé formában csak akkor küldjünk önéletrajzot, ha ezt a hirdetésben kifejezetten kérik. Az összes többi esetben az amerikai típusú, táblázatos bemutatkozás az elfogadott.


Remélem valakinek másnak is segítséget tud nyújtani :)

2011. jan. 29. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

1. Az önéletrajz

Az önéletrajz elkészítése mindig fontos lépés az álláskeresés során. Az önéletrajz rendszerint az első kapcsolatfelvétel a leendő munkáltatóval, fontos tehát, hogy már első ránézésre felkeltse a potenciális munkaadó figyelmét, és végső soron elérje, hogy a jelentkezőt behívják felvételi beszélgetésre. A munkáltatók általában kevesebb, mint egy percet töltenek egy önéletrajz átnézésével, amikor először válogatják át a beérkezett jelentkezéseket. Ha nem sikerül a figyelmet felkelteni, akkor elszalasztjuk a lehetőséget.


1.1. Az önéletrajz elkészítése

Magyarországon sokáig a hagyományos szöveges, esszé-szerű önéletrajz volt használatban. Az elmúlt években gyakrabban alkalmazzuk az amerikai típust (mivel az EU-ban is általánosan használt, uniós formanyomtatványként is ismert). Ez utóbbinak jellegzetessége, hogy rövid bekezdésekből összeállított, tagolt szerkezetben összefoglalt, vázlatszerű leírás, szemben az esszé-szerű, teljes mondatokban írt hagyományos önéletrajzzal.

• Az alábbiakban néhány, az önéletrajz megírását segítő tanács olvasható:

• Az önéletrajz legyen tömör: az esetek többségében elegendő két oldal arra, hogy bemutassuk kik és mik vagyunk. A három oldalas önéletrajz néhány országban már túl hosszúnak számít, még akkor is, ha a jelentkező kiemelkedő munkatapasztalattal rendelkezik.

• Az önéletrajz címéül egyszerűen az ÖNÉLTRAJZ szót írjuk, esetleg a CURRICULUM VITAE-t. Kézzel írva csak abban az esetben adjunk be önéletrajzot, ha ezt a pályázat kiírásában így kérik. Ez esetben bizonyára grafológiai vizsgálat alá veszik írásunkat. Ha külföldre írunk, tegyünk szép magyar bélyeget a borítékra. Ügyeljen a helyesírásra!

• A lényegre koncentráljon. Fogalmazzon pontosan és tömören. Cél, hogy a leendő munkaadó néhány másodperc alatt át tudja tekinteni az Önről készült összefoglalást, ezért:

• rövid mondatokat írjon;

• a tanulmányai során és a munkában szerzett tapasztalatai közül a lényegesekre összpontosítson;

• adjon magyarázatot a tanulmányai vagy pályafutása során bekövetkezett szünetekre;

• törölje azokat a rovatokat, amelyek nem kötelező jellegűek, és úgy találja, hogy a megjelölt készségek és képességek a jelentkezés szempontjából nem lényegesek. Az ilyen esetekben használja a “kivágás” (cut) parancsot a szövegszerkesztő szoftveren.

• Aki kevés munkatapasztalattal rendelkezik (mert pl.: most fejezte be az iskolát vagy az egyetemet), az a képzettségét írja le először, és emelje ki a tanulmányi ideje alatt elvégzett szakmai gyakorlatokat.

• A jelentkezés szempontjából lényeges és értékes információra koncentráljon, a régi vagy nem az adott munkára vonatkozó képzést vagy munkatapasztalatot nem kell beleírni.

• Igazítsa önéletrajzát a megpályázott állás követelményeihez.

• Az Europass önéletrajzi formanyomtatványban az egyéni tudást és képességeket lehet logikus sorrendben bemutatni:

• személyes adatok;

• előző munkahelyek megnevezése és leírása;

• a tanulmányok ismertetése (munkatapasztalat hiányában ez a rovat felcserélhető az “előző munkahelyek” rovattal a cseréhez használja a “másolás” (copy) / “beillesztés” (paste) parancsokat a szövegszerkesztő szoftveren

• a tanulmányai munkája vagy napi élete során megszerzett tudás és képességek részletes ismertetése.

• Rendszeresen nézze át önéletrajzát - vajon igazodik e az aktuális elvárásokhoz – mielőtt elküldi a leendő munkáltatónak. Hangsúlyozza a munkaadó szemében valószínűleg előnyösnek számító tulajdonságait. A munkahelyről szerzett alapos információ segíthet az önéletrajz megfelelő kialakításában.

• Ne “tupírozza” fel túlságosan az önéletrajzát, mert erre a felvételi beszélgetésen valószínűleg úgyis fény derül.

• Ha formátumot használ, igazodjon a formanyomtatványban meghatározott szerkezethez.

• Nézesse át valakivel a kitöltött önéletrajzot. Kérjen meg valakit, hogy olvassa át az önéletrajzát, hogy végképp meggyőződhessen arról, hogy az önéletrajza jól megfogalmazott és könnyen érthető.

• Formai követelmények:

• az önéletrajzot fehér papírra nyomtassa ki;

• tartsa be a javasolt betű és oldalformátumot;

• kerülje egész mondatok aláhúzását, nagybetűvel vagy vastagbetűvel írását, mert ezek rontják a dokumentum olvashatóságát;

• ne hagyja, hogy valamelyik rovat (pl.: a képzések felsorolása) két oldalon szerepeljen ennek elkerülése végett, használja a szövegszerkesztő szoftver “oldaltörés” (page break) parancsát;

• a kinyomtatott önéletrajzon ne látszódjon az egyes rovatokat tartalmazó táblázati mezők szegélye.

:)

2011. jan. 29. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Utolsó kommentelő még jó hogy pont nem az esszé szerű életrajzról van szó...
2011. jan. 30. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!