Szerintetek mivel lehetne segíteni a pályakezdő munkanélküliek elhelyezkedését?
Sem tanfolyam, sem oktatás nem oldja meg a helyzetet.
Nem az a baj, hogy ha valaki tanult, akkor a tanulmányaival ne tudna elhelyezkedni, hanem a gond ott van, hogy pályakezdőként szinte nulla a gyakorlati ideje, ha csak nem volt szerencséje diákként valahol dolgozni.
És ha olyan szakmát tanult, pl. könyvelőnek, ott nulla év tapasztalattal nem lehet elhelyezkedni vagy csak nagyon ritkán.
A megoldás szerintem az lenne, ha lenne egy olyan program, hogy mikor tanul a diák vagy mikor elvégezte az iskolát, akkor legyen lehetősége elhelyezkedni cégeknél gyakorlaton. És ezt ne csak néhány cég csinálja, ha kedve van hozzá, hanem bele kéne venni a szabályokba, hogy minden pályakezdő fiatal tudjon valahol gyakorlatot szerezni. Mert így tök fölösleges sok embernek tanulnia.
Nálunk például aki szakmunkásba jár, ott mondjuk a 2 éves képzésnél 1 év elmélet, 1 év gyakorlat. Vagyis nem úgy mennek ki a suliból, hogy mindent csak papíron leírva láttak és nyaltak be, hanem valóban az elméletet gyakorlatban is van módjuk alkalmazni.
És még a szakmunkást nézik az "okosok" sík hülyének, pedig annak gyakorlata is van!
Azt kellene csinálni, hogy szigorúbb szabályokat vetni a munkáltatókra, hogy kötelező legyen pályakezdőket, tanulókat
gyakorlatoztatniuk.Hogy ezt hogyan oldanák meg, azt ne én találjam már ki, de ez lenne a megoldás.1-2-3 év gyakorlatot elvárnak, de azt honnan szedje elő az ember?Ebben az országban káosz van és fejetlenség,ez a baj!
Egyetemen előírnám,hogy legyen szakmai gyakorlat minimum 1 év,tehát kivenném a sok elméleti vizsgát és helyette a vizsga az lenne,hogy adott munkahelyen,hogy teljesít.
Külföldön már hasonló van,ott 90% gyakorlat 10% elmélet,tehát már a suliban szerzed meg a szakmai gyakorlatot,ez a különbség a balkánon és nyugaton,meg is lehet nézni ki hol tart.
Akkor szervezz Hogyan szerezzünk protekciót?-című tanfolyamot.Ez igazán nagyon hasznos lenne!Mert legtöbb álláskeresőn manapság csak a protekció segít, vagy a Jóisten.
Vannak egyébként álláskeresési tanfolyamok.Nagy vicc az egész, szerencsétlenek végigjárják, de ettől még nem lesznek vonzóbbak a munkáltatók előtt.
"I have a dream.." :-) de túl idealista...
Pár hete gondolkozok olyan megoldáson, ami részben tudná kompenzálni a jelen helyzetet. Alapja, hogy túlképzés van még hiányszakma esetén is, de az egész nem ér semmit a gyakorlat nélkül. Napokban már Parlamenti ülésen is szóba került, hogy lehet egy villanyszerelő szakmát 3 év helyett 5 hónap alatt letudni. Szakács-cukrász ugyanez. Nem is várható el, hogy pár hónap alatt 3 év anyagát és szakmai gyakorlatát minimum 1 év pótolhassa egy okj. viszont tény, kellenének a szakemberek utánpótlása. Nem lehetne ezt felfűzni egy "életpálya modellre"? Tehát nem csak elmélet, és bizonyítvánnyal a kezedben sok szerencsét kívánva, mert hát te is tudod,hogy rengeteg szakácsot keresnek külföldön is. Hanem amolyan inkubációs modellben, hogy a tanulmány alatt heti 20 órás gyakorlat, pl. szakács előkészítőben, itt-ott kisebb melókkal kezd, majd pár hónap után mondjuk hidegkonyha, reggeliztetés, utána melegkonyha és mire végez, egy erős alappal kikerül,az alsóbb pozíciókba, egy-egy a programba csatlakozó munkáltatóhoz pályakezdőként 1 évre, pályakezdő támogatással. És akkor elengedni a kezét, leigazolva másfél év gyakorlattal. Munkáltató kap bértámogatást és egy "kabinetes" gyakornokot, a pályakezdő meg lehetőséget elindulni.
Az egészben az a siralmas hogy manapság egy vállalkozó nem vesz fel pályakezdőt csak úgy. De mihelyst az állambácsi pénzt ad neki 4 hónapig, rögtön meg jön a kedve hozzá.Na ezt kéne beszüntetni, és hivatalosan szabályozni hogy alapvető kötelessége legyen pályakezdőt is felvenni, nem csak akkor ha fizet az állam érte.
Munkaügyi központok semmire sem jók, maximum arra voltak jók hogy a sok EU-s pénzből szépen felújították mindet. De hogy értelmes segítséget álláskeresőnek nem tudnak adni az is tuti.
Ha indítanak tanfolyamot, az is semmilyen kategória pl-eladó,pénztáros,vagy hegesztő. Ez utóbbi mentes mindenféle minősítéstől kvázi elhelyezkedni vele nulla.
Felvesznek rá 2 x 10 főt, azt van rá 400 jelentkező. Na atyaúristen legyen az aki eldönti ki legyen az a 20 fő akit felvesznek.
Jobb esetben van valamilyen felvételi, de tudok olyan régiókról ahol automatice felvettek mindenkit aki aznap tanfolyam ügyben érdeklődött..
Na és mi van azokkal akik pl. aznap nem mentek érdeklődni, de szüksége lett volna egy ilyen lehetőségre?
Halkan megjegyzem jelenleg ezen a tanfolyamon a 34 felvett emberből kb. 2 főt érdekel maga a szakma..na akkor a többiek mi a halált keresnek ott??
A Szakmunkásképzés felhígult "Tanár bent ül, diákok mással foglalkoznak" szitu. Pont emiatt sok cég nem próbálkozik gyakorlati oktatással mert kevés kockáztatja meg hogy több milliós gépeket tanulni nem akaró emberekre bízzon még ha oktatás céljára is.
Van egy tanár ismerősöm. Náluk a jó eredményt felmutató diákok egy 4 csillagos szállodába járnak gyakorlatra, a többiek akit nem érdekel marad a semmilyen iskolai gyakorlat. Ennek pedig az volt az oka, hogy a szálloda tulajdonosa azt mondta, hogy csak az elhivatott valóban tanulni vágyó diákokat enged be egy negyed milliárd forint értékű szállodai konyhába. Teljesen igaza van!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!