Fel lehet mondani egy határozott idejű munkaszerződést a
munkavállalónak a szerződés lejárta előtt? Ha igen,
hogyan és milyen indokkal?
szar ügy, mert kérhet pénzt a munkáltató (legnagyobb megdöbbenésemre) ... egyszerűbb, ha eléred a közös megegyezést
2012. nov. 28. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
Közös megegyezéssel igen. Ha pl. beiskolázott, és a tanulószerződés (vagy mi) még nem járt le és tartalmaz valami megjegyzést, akkor elképzelhető, de el is tekinthet ettől. Plusz attól függ mi van a munkaszerződésedben.
2012. nov. 28. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
Az indok relatíve bármi lehet. Azt viszont érdemes átgondolni, hogy megéri e. Ugyanis ha egy határozott idejű szerződést bármelyik fel felmond, kártérítési kötelezettsége van. Ha a munkavállaló mond fel, akkor meg kell fizetnie a szerződés lejártáig kifizetendő munkabért a járulékokkal a munkáltatónak, illetve a felmondásbol esetleg keletkező karokat.
2012. nov. 29. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
Minden további nélkül. Nekem az előző munkahelyemen egyéves határozott idejű szerződésem volt szeptembertől, és januárban jöttem el. Megkérdeztem az igazgatót, hogy mi a teendő, kellett írnom egy két soros "kérem munkaviszonyom megszüntetését x időponttól" kezdetű papírt, 2 hónappal az adott időpont előtt odaadnom (ennyi volt a szerződés szerinti felmondási idő), aztán közös megegyezéssel megszűnt az állásom. Egyébként meg nézd meg a szerződésed, ugyanúgy benne kell lennie a felmondási időnek. A határozott idejű szerződés nem jelenti azt, hogy közben nem lehet felmondani! Léteznek több évre szóló határozott idejű szerződések is (pl. amikor kismamát helyettesít valaki), nem csak pár hónapra vesznek így fel embereket.
2012. nov. 29. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
4-es csak annyi történt, hogy az igazgató nem akart megszívatni ... a határozott idejű szerződés az alábbiak szerint szűnhet meg:
- közös megegyezéssel
- rendkívüli felmondással
- próbaidő alatt azonnali hatállyal indoklás nélkül
Mindhárom esetben lehet kezdeményező a munkáltató és a munkavállaló is. A határozott idejű munkaviszony ezektől eltérő módon való megszüntetése esetén különböző következményekkel kell számolni. Ha a megszüntetés a munkáltató által következik be, akkor a munkavállalónak egy évi átlagkeresetet kell fizetnie, azonban ha a munkaszerződésből hátralévő idő ennél rövidebb, akkor csak a hátralévő időre járó átlagkeresetet kell megfizetnie. Ha a munkavállaló szünteti meg a munkaviszonyt, akkor köteles a munkáltató számára a rá irányadó felmondási időre járó átlagkeresetének megfelelő összeget megfizetni. Ha azonban a határozott időből még hátralévő időtartam rövidebb mint a reá irányadó felmondási idő, a munkáltató csak a hátralévő időre járó átlagkereset megfizetését követelheti.
2012. nov. 29. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
6/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Egyelőre csak érdeklődtem, januártól akarják a határozatlan idejű közalkalmazotti szerződéseinket határozott idejűre változtatni, és utána ki tudja, hogy mi lesz. Nyilván az ember munkát keres, mert nem akar létbizonytalanságban élni, ezért érdekelt, mi lesz, ha a határozott idő letelte előtt találnék majd más munkát és felmondok. Ezek szerint akár egy csomó pénzt is fizettethetnek velem.
4. vagyok. Én is közalkalmazott (tanár) voltam, és a határozott munkaszerződés ellenére volt felmondási idő megjelölve a szerződésemben. Mivel a közalkalmazotti szerződés mindenhol egyforma, tuti, hogy te is fel tudsz mondani, ha közbejön valami. Szólni kell a dirinek időben, és megírjátok közös megegyezéssel.
2012. nov. 29. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
ha a határozatlant határozottra akarják változtatni az ár egy új munkaszerződés ... ezzel akarják elkerülni, hogy végkielégítést kelljen fizetni amikor a határozott lejár ... aljas húzás, ugyanis nem indokolhatja semmi ... ráadásul a határozatlannál ha felmond (márpedig fel kell mondania, csak úgy köthet határozottat) akkor még felmondási idő is járna, mely egy része alatt mentesíthet a munkavégzés alól ...
nem vagyok jogász, de nagyon sántít a dolog különösen akkor, ha tudjuk, hogy a határozott idejű szerződés is átmegy határozatlanba öt év után, tehát jogilag nincs lehetőség egy határozatlant határozottá változtatni
2012. nov. 29. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem sántít itt semmi, sajnos a közalkalmazottaknál nagyrészt ez van, nincs ebben semmi sumákolás, a szerződések mibenlétét itt az állam szabja meg, nem az intézmények vezetői döntenek. Tanároknál főleg azért szoktak határozott idejű szerződést kötni, mert a 10 hónapos szerződéssel megspórolja az állam a két nyári hónapra a fizetést.
2012. nov. 29. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
a dolog jogilag ott sántít, hogy határozatlanból akarnak határozottat ... ilyen nincs, csak fordítva
és egy munkaszerződés két oldalú, mindegy, hogy a másik oldalon az állambácsi, vagy az önkormányzat áll
2012. nov. 29. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: