Mekis rabszolga ( McDonald's diákmunka ) vagy tesco katona ( Tesco Global diákmunka )? Avagy a két legvitatottabb diákmunkákról szerzett tapasztalatok.
25 éves vagyok. Nappalis diákként volt részem 2 évig McDonalds-ban dolgozni, illetve másfél évig Tescoban. Kérdésemet mindenki úgy értelmezze ahogy akarja -nem mintha sokféleképp lehetne-, de előre közlöm mivoltát: nem a két multi cég elleni kis megmozdulás a lényege, hanem támpontot mutatni a dolgozni kívánó leendő diákmunkásoknak!
Saját tapasztalatok (kiegészítve aktuális adatokkal):
McDonald's: alapórabér bruttó 535 ft (14-22-ig 20% mászakpótlék; 22-06-ig 40% műszakpótlék egészen a nyáron bevezetésre kerülő új Munka Törvénykövének életbe lépéséig, amely elvileg megszünteti a műszakpótlékokat, legalábbis jelentősen csökkenti azokat.)
Beosztáskérelembe saját munkára szánt időd alapján írhatsz magadnak beosztást a tárgyhét előtti hét közepéig. ( Ez természetesen éttermenként változik a figyelembevételt tekintve, vagyis nem mindig úgy alakul, ahogy te tervezed!)
Licenc vs. központi -irányítású- éttermek: előbbiben rugalmasabban kezelik pöppet a sztenderd szabályokat, illetve családiasabb tud lenni a munkahangulat, míg utóbbiban valóban igazi robotként kezelnek. Ennek ellenére, aki jó munkabírású és szorgalmas+ráér dolgozni, azoknak a központi étterem javasolt, ugyanis ott viszonylag gyorsan oktató, manager vagy akár műszakvezető lehet belőled!(ezek nyilván magasabb fizetéssel járnak!)Licensz éttermek esetében előfordul, hogy elmarad az amúgy munkarendszerbe foglalt előrelépés!
Munkamorál+munkahangulat: vezetőknek sztenderd módra kell az általános dolgozókat kezelni, vagyis úgy basznak le, ha rosszul dolgozol, hogy közben megdicsérnek. Szituációs példa: Barbi! Látom te már egész ügyesen kezeled a kasszát, úgy tudod ezt mégjobban csiszolni, hogy törekedsz közben a gyorsaságra is! Eközben értékelés készül rólad (SOC). Ezekkel nincs is gond, egész barátságosnak tűnik, ugyanakkor ha egy kis pisszenésed nemtetszik valamelyik vezetőnek, utána jellemző, hogy vagy nagyon hamar kiutálnak téged onnan vagy rendszerint te leszel a legnagyobb csicska a többi csókos dolgozóval szemben! (ez függ attól is, hogy a vezetők mennyire olvadnak össze szabadidejükben a dolgozókkal).
Szabadidő: szabadidődben bármikor csöröghet a telefon, hogy ráérsz-e aznap dolgozni. Szorgalmas diákként azonnal ugrasz, bemész, zajlik minden a megszokottak szerint. Amennyiben nem-et mondasz, azonnal pikkelni fognak rád és ha rendszeresen lemondod számíthatsz a lebaszásra és a szigorra.
Összességében, a mekiben el lehet tengődni egy ideig fárasztó munkával, de hosszútávon idegölővé válik. Kemény étteremtisztasági és élelmiszerbiztonsági, illetve viselkedési szabályaik vannak. Ezek szükségesek, kicsit bosszantóak, de hamar bele lehet rázódni.
Tesco Global-nál töltött idő tapasztalata:
bekerülés: iskolaszövetkezetnél jelentkezel, behívnak, tájékoztató, szerződéskötés.
Előnyök: Kiválaszthatod, hogy melyik áruházak felelnek meg neked helyileg, vagyis ahol dolgozni szeretnél.
rugalmas (4-6-8) órás munkaidő reggeli, délutáni, éjszakai mászakban.(ez olyan, mint a mekinél)
Hátrányok: Vezetők nagyon bunkók, de cserébe nem sokat érintkezel velük, csak ha baj van vagy ellenőrzés(mekiben nagyon sokat érintkezel velük, de ők legalább "bújtatott mondókával" basznak le, míg a hipermarketben elég megalázóan bepróbálkoznak-hacsak nemvagy csókos-)
Lehetsz Árufeltöltő és Kasszás. Mindkettő robotmeló, de a kényszer nagy úr...
Biztosítnak gyakorlati időt, viszonylag hamar bele lehet jönni az alapokba. Ez természetes is, mint a mekinél, ahol végig kell járnod bizonyos időn belül az összes területet, majd oda osztanak be, ahol "ász" vagy. Az azonban már cseppet sem természetes, hogy a tesconál mindez puszimunka, vagyis nem kapsz érte munkabért.
A tesconál bruttó 535ft az alapórabér, azonban itt nincs mászakpótlék délután, kizárólag éjszaka 15%.
Itt nincs beosztáskérelem, rendszerint akutális héten küldi meg a tesco az iskolaszövetkezetnek az aktuális heti diákmunka-igényeket. Ezt követően az iskolaszövetkezet felkeres telefonon, hogy az általuk jelzett időpontban tudsz-e menni. ha ráérsz mész, ha nem akkor sincs presztízsveszteség:)
Meki vs. Tesco=> Meki jobbesetben kiszámítható a munkabér kapcsán, a Tesco beszámíthatatlan még ha rendszeresen fel is keresed a diákszövetkezetet. Célszerű több áruházban is munkát vállalni, ha valaki szorgalmasan le szeretne dolgozni pl. néhány hónapot.
Ezekmellett számos diákmunka lehetőség él a szövetkezeteknél. Ezekben van éves tapasztalatom, gondoltam megosztom itt, hátha segít valakinek a döntésben így a nyári szezonra nézve:)
Fizetésedből számíts rá, hogy az új adózási szabályok miatt 16%-os SzJA előleget levonnak. Tesconál még havonta 500-forintot leszednek baleseti biztosítás címszóval.
Munkakezdéshez sok sikert és kellő kitartást!:)
Inkább a szaktudással (IT) végezhető diákmunkákról írnék tényeket, amiket multimnál láttam az "intern"ektől
-4,6,8 órás munka 3,4,5 napján a hétnek (hosszabbat jobban szeretik)
-mekinél több pénz, de az eredetileg ott dolgozókénál kevesebb, műszakpótlék nincs
-vagy megoldhatatlan vagy lélekölő feladatok, de megállapodás alapján fizetik
-IDEÁLIS diplomamunka feladat (akinek szakmába vág)
-3,6hó max. 1éves scennario
-jól végzett munka esetén ajánlhatnak állást és lehet látni a belsős lehetőségeket (de még mindig nem fizetnek annyit, mint egy újonnan felvett külsősnek)
-akár jó csapat, ha látják jól állsz hozzá és nem csak a közösségi oldalakat olvasod a neten
-ingyenes képzési lehetőség olyan témával amit valószínűleg más cég nem használ, csak hasonló (minőségbiztosítás)
Ugyan nem meki és nem teszkó, de ha valakinek van tapasztalata még diákmunkákról (akár rossz vagy akár jó), kérem írja le ide röviden vagy részletesen -amennyire ideje engedi-.
2012. januártól bevezetett 16%-os SZJA levonás a bérből:
mi a véleményetek és változtatott-e a munkához való hozzáállásotokon?
Válaszokat előre is köszi!
Köszi hogy leírtad! Szerintem hasznos.
Én annyit tudnék tanácsolni hogy nekem jobban bejött az olyan Meki ahol éppen munkahiány van mint a központi. Az halál igaz hogy agyatlan csókos zombiként lehet csak előrejutni, ha ebből nem kérsz (esetleg nem ott képzeled el az életedet) akkor viszont jobb a kiesőbb étterem. Itt ugyanis nem tehetik meg hogy csak úgy kirúgnak mert nincs rögtön a helyedre más, tehát ki van kényszerítve hogy ne menjenek el túl messzire a főnökök a szemétkedésben (a munkatársakat ez sem fogja zavarni, de ne bánd). Egyébként az egész szervezet a véredet fogja szívni, ha kasszás vagy sasszemmel figyeld és ne hagyd hogy a tapasztaltabb kolléga "segítsen" ha nem muszáj - voltak nálunk pénzlenyúlások amiket aztán a szerencsétlen új kasszással fizettettek. Mekiben igyekezz a CSPH (csirke, pite, hal) oldalra kerülni mint a hamburgeroldalra. Itt ugyanis önállóan dolgozhatsz, míg a túloldalon 3-4 idiótával kellene kooperálnod miközben egy pelenkás seggű kiscsaj "irányítja" parancsolgatva az egészet (tisztelet a kivételnek, de diákmunkás helyen kb. erre számíthatsz).
Voltam Pizza Hutnál is, itt is a tésztagyúrás és mosogatás helyeket preferáltam (az elsőhöz hajnalban kell kelni, a másodiknál beázik a cipőd és a lábad, de aránylag mindkettőnékl nyugi van). A tényleges pizzaösszerakás azért strapásabb, mert hajtva vagy és bármikor bevágódhat egy menedszer hogy ellenőrizze hogy franchise-osan csinálod-e (ezek többnyire magukkal eltelt huszonéves s*ggfejek, de próbálhatsz nyalni nekik ha fiatal és jóképű vagy). Azonkívül a pincérek is időnként bevágódhatnak a konyhába bezavarni ha nem pörögsz mert féltik a jattjukat.
Mellesleg, meg kell tanulnod egy tucat franchise-os higénia előírást és lépésről-lépésre követendő robotgép szabályt, amit elvárnak hogy kövess. Ennek ellenére gyakorlatban SENKI nem tartja be őket folyamatosan, mert az a sebesség rovására menne, viszont ha kiszúr valamelyik hatalomfitogtató akkor kiszór (McDonald's-nál csak megintettek, de Pizza Hutnál repültek az amúgy tök jó emberek).
Na, bocs hogy csupa negatívat írtam. :D Nagy sz*r ez a munkakör, tanuljál, hogy legyen jobb.
Köszi a tippeket és az "élményeket" amiket megosztottál velünk!
A fikázóknak: a nyelvvizsgákat, jogsit, koleszt, bérletet stb. is fizetni kell valamiből, azon kívül a diákmunka tapasztalatszerzési lehetőségeket nyújt!
Sziasztok!
Én is mekis vagyok, lassan 1,5 éve!
Most kerültem Hostess tréningre. Magyarul az a feladatom, hogy szülinapot tartsak gyerekeknek, illetve a vásárlók igényeit kielégítsem.
Én 2011.áprilisában léptem be a egy központi mekibe.
Igaz, amit leírtak. DE! Annyit hozzá tennék a mekis órabérhez, amit ő nem írt le, hogy 300 munkaóra ledolgozása után "lekövető Tréninges" lesz az illető, ami azt jelenti, hogy megemelik az órabérét. Igaz, nem sokkal, de a fizetésen nagyon meglátszik!
Az éttermek változóak. Nagyon sokban függ az egész hangulat a vezetőkön. Ha laza vezetők vannak, vidáman telik el a műszak és nem szivatnak.
Ha szigorúak az valóban rossz dolog. Nekem is ez volt a kezdetek kezdetén, de szerencsére cserélődtek a "müszik" és most már sokkal nagyobb életkedvvel megyek be dolgozni mint akkor.
Még annyit a központi és a Licenc mekiről, hogy az utóbbi nem állja a szünetekben való étkezést csak 8 óra munka után. A központi mekiben viszont 5óra munka után biztosítják az étkezést. 10 óra után, viszont 2x20 perc.
18 év alattiaknak az új törvények miatt 45 perces szünet jár, de ők NEM dolgozhatnak 8 óránál többet.
Megvan határozva, hogy mit lehet vinni enni, amit igen csak keveseljük pl. 9 óra munkára, főleg ha 14-23ig vagyok beosztva, és 15 órakor elküldenek enni. Ilyenkor sajnos nincs lehetőség újabb étkezésre. Van 5 perc szünet, ami azt jelenti, hogy ADHATÓ, DE NEM KÖTELEZŐ!
Magyarul, ha az étterem vezető úgy gondolja, hogy a titkos vásárlói riportok alapján rosszak az eredmények, megvonhatja MINDENKITŐL az 5 perc szünetet. Sajnos, ez elég nagy szívás! Ez az 5 perc szünet életmentő lehet bizonyos éttermekben, pl. nagy áruházakban, ahol igencsak nagy a forgalom.
Röviden: Elég jó a fizetés DIÁKKÉNT!
Általában rendesek a vezetők is.
Erős idegzetűeknek való ez a munka, a gyengék felszokták adni és kilépnek.
Nem kell altató az alváshoz :)
A diákoknak ajánlani tudom, a felnőtteknek viszont nem.
Mindenképpen egy élménnyel gazdagodsz, ez lehet jó és rossz. Mindkettőből tanulsz.
Szép estét :)
Nem akartam írni,de az a "nyafogásra sem neked,sem más diáknak nincs okod" szöveg nagyon felidegesített.
A legtöbb diák már nem akar élősködni a szülein 18 éves korában,én sem. 16 éves koromtól dolgozom,mellette tanulok,és jogsit csinálok,plusz otthon segítek. Nekem egy állandó dolgozó se mondja,hogy nekik egyszerűbb a dolguk,mert míg ők lehúzzák a fix 8-12 órájukat,a diáknak ott a suli,aztán a házi,az egyéb különórák ÉS a munka.
A diákmunkám elején gyárba jártam dolgozni és szórólapos voltam rendezvényeken. Utána 18 éves korom után kasszáztam az OBI-ban és 12 óráztam egy tejüzemben. Az obi nagyon jó volt,a fizetés elfogadható(semmi plusz),a cigi szünetre nem akkor mentem mikor akartam,hanem mikor a központilag volt,és nem voltak sokan+még a másik állandós is volt cigizni.JÓ volt,csak a diákszövetkezet miatt hagytam ott. A másik a tejüzem. Ilyen szar munkát még az ellenségemnek sem adnék. 12 órában egyfolytában monoton tempóban pakolod a 10 kilós joghurtos dobozokat. Most megyek majd a kfc-hez, meglátom milyen lesz,de úgyis most fejezem be a középsulit,szóval városváltás,és lehet akkor már meki lesz. Egy róbát megér :) És nagyon hasznos volt a kiírásod. KÖszönöm :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!