Melyik éri meg jobban: egyéni vállalkozóvá válni és úgy takarító munkát végezni vagy vállalkozói igazolvány nélkül hirdetőújságokban feladni, hogy vállalom hókotrást, kert rendberakást?
1. lehetőség:
Kiváltani a egyéni vállalkozói igazolványt 12 ezer forintért és fizetek havi 50-60 000 forintot és a könyvelőt 8.000 - 12.000 Ft/hó. A járulékokat akkor is fizetni kell, ha nincs bevétele a vállalkozásnak.(Nem tudok havonta annyit fizetni, csak akkor ha annyi munka bejönne.)Ez a munka be lenne jelentve gondolom a munkaügyi központba, de ebben az esetben én fizetem a TB-t magam után? Honnan tudjam, hogy egyéni vállalkozóként fogok-e majd rendelkezni heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal? Az attól függ mennyien akarják majd, hogy ellapátoljam a havat a házuk elől vagy hányan akarják, hogy rendbe tegyem a kertjüket? Honnan tudjam így ezt előre, hogy hány órát fogok hetente dolgozni? Az is munkának számít ha csak ülök egy számítógép előtt és intézem a vállalkozásom ügyeit vagy csak az számít munkának amikor a hólapát a kezemben van?
2. lehetőség:
Hirdető újságokban és az interneten hirdetni, hogy vállalom kert rendberakást, hólapátolást, takarítást telefonszámmal feltűntetve. Ez nem lenne bejelentve a munkaügyi központba, tehát saját magamnak kellene a TB-t fizetni, de kapnék érte némi pénzt és fizetnem sem kellene havi 50-60 ezer forintot. Nem kellene könyvelőt fizetni. Azt viszont nem tudom, hogy ha néha-néha felhívnának a hirdetés miatt, hogy lapátoljam már el a havat a házuk elől akkor azután kell-e az államnak adózni vagy mivel csak ilyen alkalmi, hébe, hóba munkákról van szó nem kell bevallani semmi adót?
Az egyéni vállalkozóinál kicsit el vagy keveredve.
"Honnan tudjam, hogy egyéni vállalkozóként fogok-e majd rendelkezni heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal? Az attól függ mennyien akarják majd, hogy ellapátoljam a havat a házuk elől vagy hányan akarják, hogy rendbe tegyem a kertjüket? Honnan tudjam így ezt előre, hogy hány órát fogok hetente dolgozni?"
A heti 36 órás munkaviszony azt jelenti, hogy alkalmazott vagy valahol, munkaszerződéssel legalább heti 36 órában.
Az, hogy a vállalkozásodban hetente mennyit dolgozol, nem számít. Azt a munkát vállalkozói jogviszony alapján végzed, nem munkaviszony alapján.
A munkaügyi központba nem a munka lenne bejelentve, hanem megszüntetnék az álláskeresői regisztrációdat. (nem lennél munkanélküli)
Egyéni vállalkozónak nem kötelező könyvelő.
A járulékok idén (a minimálbér után) havi kb 35 ezer, + a tényleges jövedelem kivét SzJAja (alkalmazotti kedvezményt nem vehetsz igénybe)
Jövőre felemelik a minimálbért 92 ezerre, 1%-kal több járulékot vonnak és a vállalkozóknak legalább a minimálbér másfélszerese után kell fizetni havonta: 92000*1,5*(18,5%+27%). Ez kb 63 ezer havonta, +SzJA.
A 2.lehetőséged csinálhatod teljesen legálisan regisztrál álláskeresőként is. Amiket te írsz, hogy végeznéd, az háztartási munka. Az így szerezett jövedelmed nem terheli sem járulék, sem adó, sőt bevallanod sem kell. A foglalkoztatód havi egyszeri 1000 forintos regisztrációs díjat fizet be a NAVnak akárhány napot dolgozol a hónapban, akármennyiért.
A Tbd magad után kell fizetned, de a munkaügyi felé (sincs) bejelentési kötelezettséged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!