Mennyit keres egy közgazdász?
Ez a "jogász, közgazdász alapesetben nem kell sehova" szöveg azért óriási bullshit.
Jó helyen szerzett diplomával (pl. ELTE, Corvinus), ÉRTÉKELHETŐ nyelvtudással (felsőfokú nyelvvizsga) fogsz találni tisztességesen fizető munkát.
Nah, de azért valljuk be, egyrészt a végzett hallgatók igen kis részére állnak ezek a kritériumok (hogy ELTE is - közbevetném ez is nagy marhaság, mert nem hiszem, hogy az annyival jobb lenne, mint a régi, nagy nevű vidéki egyetemek, mint pl. Szeged vagy Pécs -, meg felsőfokú nyelvtudás is, meg - amit nem tettél hozzá, de szempont szokott lenni - hogy kiváló minősítésű diploma is legyen, ha már mást nem tud beírni pályakezdőként). És még akkor is, ha ismeretlenül állsz neki, végső soron pofára fog menni, meg szerencsén múlik.
Persze, egy bölcsész is tud egész jól keresni, ha mondjuk PhD. professzora a szakterületének. De ilyenből elvétve akad egy-kettő, az egyetemek meg számolatlanul lökik ki magukból évente a Meki-palántákat.
Jogász meg közgazdászként még nem ENNYIRE rossz a helyzet (univerzálisabban felhasználható is a diploma), de olyan sok különbség nincs már. Az arányokat kell látni. Jogász pl. azért ultraszopás, mert hiába lehetne vele sokfelé menni, ha bíróságok, ügyészségek tele vannak, a közigben állandóan ki nem mondott létszámstop van, ügyvédi irodákban meg 40-50 sorstársaddal fogsz találkozni minden alkalommal, ahol versenyt licitálhatsz velük a minimálbér alá. Külföldre meg nem tudsz kimenni, mint egy mérnök, még felsőfokú nyelvtudással se, mert a te megszerzett tudásod bizony nem univerzális, magyar jogot tanultál, pultot törölgetni odakint meg nyilván nem minden vágyad. Ha meg nem a szakmádban dolgozol, akkor nem pereg a 3 év idő sem a szakvizsgához.
Engem ez nem érint, de tudom, mi van. Profession hírlevelén elvétve jön valami ilyen területre, amire lehet jelentkezni.
Behajtókat keresnek hard területre, azt. (persze azokat is többéves workout gyakorlattal)
3 barátnőm végzett Miskolcon, egyikük munkanélküli, a másik kettő több, mint 1 évig keresett munkát.
Egyikük vidéken minimálbért keres nem a szakmájában asszisztensként, másikuk Budapesten közszférában 140-et.
9:47, biztos azért van 90%-os munkanélküliség a végzősök között, mert bullshit a dolog...mi lenne, ha utánajárnál a dolgoknak komolyabban, mielőtt baromságokat mondasz?
Általában azok kapják meg ezeket a munkákat, akik hátszelesek, és besegítenek nekik...
Na megint pörög a Bullshit-számláló :)
Sem jogászoknál, sem közgazdászoknál nincs 90%-os végzős munkanélküliség, nézegesd egy kicsit a munkaerő-piaci statisztikákat.
Jóllehet évek óta hangoztatják, hogy túlképzés van a fenti két szakon, a végzősök előbb-utóbb találnak maguknak állást, éspedig úgy, hogy sokszor "kiszorítanak" más végzettségűeket. Ez a szituáció játszódott le pl. a közszférában a jogász végzettség javára és az igazgatásszervező végzettség hátrányára. A közgazdász végzettség pedig nagyon jó generális képesítés, sokfelé lehet elindulni vele (pl. marketing szakos ismerősöm homlokegyenest ellenkező területen, könyvelőként helyezkedett el).
Inkább úgy lehetne megfogalmazni a jelenlegi helyzetet, hogy rengeteg "tucat" embert ontanak mindkét szakon az egyetemek, és kevés hallgató rendelkezik egyetem végére piackompatibilis tudással.
Erről az oldalról nézve nehéz az elhelyezkedés.
Azok azonban, akik végzősként használható nyelvtudással rendelkeznek és rendes tudást halmoztak fel, azokat folyamatosan keresik. Én magam is látom, hogy az állítólagos túlképzés közepette milyen nehezen találnak egyes ügyvédi irodák (normális fizetéssel, mondjuk 180-200 nettóval) olyan "junior lawyereket", akik teljesítik a fenti követelményeket. Közgazdászoknál nem tudom pontosan, hogy fest a helyzet, viszont valamennyi közgazdász ismerősömnek (3-5 éve végzettek) van jelenleg is munkája.
Ja, és a diploma minősítését tapasztalatom szerint általában véve magasról letojják, egyedül egyes állami szerveknél számít valamilyen rejtélyes oknál fogva. Az értelmesebb munkáltatóknál nem esik olyan súllyal latba, mint azt sokan gondolják.
Na, mintha a volt professzoromat hallanám a diplomaosztón...
Nekem is van munkám, szóval így utólag akár igazat is adhatnék neked ("előbb-utóbb talál munkát").
De azelőtt több mint egy évig végigjártam a poklok poklát a munkakereséssel kapcsolatban, és még élénken emlékszem az ott szerzett tapasztalatokra, meg úgy általában a méla undorra, ami kialakult bennem, elsősorban az ügyvédi irodák iránt.
A legtöbb helyről nem is jeleznek vissza. Egy másik része visszajelez, és röhögve "tesztel", hogy felhív késő délután, hogy sürgősen kellene neki egy ügyvédjelölt, és még ma be kéne menni, aztán közli, hogy hát ez csak egy teszt volt, hogy ki milyen gyorsan tud ideérni. A harmadik fajta meg 3 havonta váltogatja a bojtárjait, mert addig bármikor ki lehet rúgni próbaidő alatt, és nem kell hosszútávon kötelezettségeknek kitennie magát (mint pl. bejelenteni), úgyis van elég, aki kávét főzzön minimálért.
(Egyedül egy korrektnek mondható ügyvéd sráccal találkoztam ez idő alatt, ő nem hintette a lózungokat, jó hangulatban el lehetett vele beszélgetni, annak ellenére szimpatikus volt a hozzáállása, hogy végül ő se engem vett fel a saját bevallása szerint 70 behívott jelentkező közül).
A gyakorlatban egyébként pont az általad kárhoztatott közigazgatás a legkorrektebb, már amikor hajlandó egyáltalán felvenni embereket (na nem például a Bajnai-féle totális létszámstop alatt - egyébként ez is röhej volt, az idő alatt jobb híján tényleg minden végzett jogász az ügyvédi irodákra zúdult). Na, pont ők nem szokták a diploma minősítését kérni (bár egyébként az igaz, hogy őket csak a papír érdekli, pl. nyelvtudás frontján), ők két dolgot szoktak minden esetben kikötni az ilyen állásaikra: jogász végzettséget (csak így simán), meg ami számukra elengedhetetlen: tiszta erkölcsi bizonyítványt (ezt 3 havonta ki kell váltanod 3100 forintért, ha egyáltalán jelentkezni akarsz ilyenekre - na ez az igazi hátrány egy csóró munkanélküli jogásznál, akinek még a munkaügyi központ se ad segélyt a megfelelő munkaviszony híján).
És mindig visszajeleznek, ha megígérik, nem játszanak veled, ha beadtál nekik valamit, azt vissza is postázzák neked az elutasítással együtt.
Én is ott találtam meg végül a számításomat, és majd' 3x annyiért, mint amit ügyvédi irodácskák ajánlanának úgy nagy átlagban (van, amelyik ezt is nyíltan hirdeti: bérezés - minimálbér, attól nagyvonalúan eltekintve, hogy a törvény szerint ilyen munkakörre nem is adhatna kevesebbet, mint az ún. garantált bérminimumot, mivel a munkakör betöltéséhez - ab ovo - legalább érettségi, vagy szakképzettség szükséges).
Szóval nem győztél meg, ember.
Én szociológus végzettséggel el akartam menni egy hirdetésszervező irodába asszisztensnek.
A HR-es pasi rockernek öltözve, hanyagul elfekve kérdezgetett és megkérdezte a diplomám minősítését, miközben elég lett volna az érettségi. Talán ha túl jó nem vesz fel, mert majd jobbat akarok? Vagy ha túl rossz, elkönyvel potenciális hülyének és azért nem vesz fel?
Az pedig hihetetlen, hogy az erkölcsit már lassan mindenhová kérik. Az rendben van, hogy a közigálláson hirdetett munkák miatt kiváltogatom, de ha a tescoba el akarok menni árellenőrnek, ahhoz miért kell?
Olvasgattam eleget a munkaerőpiaci statisztikákat, ezért állítom hogy baromságokat mondasz. ÓRIÁSI túlképzés van mind jogászokból, mind közgazdászokból, a 90 százalékuk nem kap a képesítésének megfelelő munkát.
Maximum akkor lenne valamelyest igazad - és akkor sem teljesen - ha azt állítod, hogy a jogász/közgazdász végzős külföldön talál munkát, illetve nem a képesítésének megfelelő munkát talál. És még örülhet hogy kap egyáltalán valamilyet. A diploma manapság kb. annyit ér, hogy akár müzlisdoboz mellé osztogathatnák ajándékba.
Jelenleg ez a helyzet,tetszik-nemtetszik, a vágyaid nem befolyásolják a tényeket. Óriási túlképzés van jogászból és közgazdászból, meg lehet nézni jobpiloton is, vagy hol, mindenhová mérnököket keresnek. Hacsak nincs hátszele a frissen végzett jogásznak/közgazdásznak, a lehetőségei eléggé korlátozottak. Vagy kimegy külföldre dolgozni, vagy elvállal itthon valami aljamunkát (árufeltöltő, TESZKÓ gazdaságos pénztáros, segédmunka stb.), vagy megy a híd alá csövelni.
Tényleg túlképzés van mindkettőből, de a 90 % márpedig bullshit, fentebb kifejtettem, hogy miért. Nem, nem a külföldi munkavállalásra gondoltam, hanem a magyarországira.
Remélem, azzal is mindenki tisztában van, hogy az állások jelentős részét nem hirdetik meg ... Elég érdekes eredményre jutnánk, ha kizárólag a hirdetési oldalak aktuális kínálatára támaszkodunk.
A fentebb vázolt kompetenciákkal bíró pályakezdőnek - tapasztalatból mondom - igenis van keresnivalója a szakmájában.
"Remélem, azzal is mindenki tisztában van, hogy az állások jelentős részét nem hirdetik meg ..."
Igen, tisztában vagyok vele (nálunk is, a közigazgatásban, az állások nagy részét "házon belül" töltik be).
De ez nem változtat azon, amit én írtam.
Ha a gyerek zseni, akkor jó eséllyel el tud helyezkedni jó munkában, valami külföldi multinál.
Ha apuka ügyvéd, akkor a gyerek minden valószínűség szerint ügyvédjelölt lesz ott az irodában valami elképesztő fizetésért.
De, ha a gyereknek se kapcsolatai nincsenek, se nem zseni, akkor jobban teszi, ha mondjuk CNC programozó szakmát tanul, mert azzal legalább mindig el tud helyezkedni jó pénzért. Mert különben minimálér' kuncsoroghat bunkó ügyvédeknél, akik még arra se képesek, hogy megmondják neki (vagy a felvett kolleginával írassanak egy köremailt), hogy hát, nem te vagy a nyerő, de sok sikert kívánunk az álláskereséshez.
Ez az amit én mondok, és ez a kis magyar valóság, ekkora túlképzés mellett.
Ezért nem értem, hogy miért jelentkezik még manapság is annyi gyerek jogász szakra, mondván, hogy "presztizsszak, sikerszak"...
Akik ki tudják kaparni vele a gesztenyét, na azoknak igen. A többinek nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!