Akinek nincs munkahelye, vagyis nem fizeti senki utána a tb-t annak orvosi ellátás sem jár?
Ilyen esetben fizetheti saját maga után is, akkor ingyenes.
Ha nem, akkor csak sürgősségi (életmentő) beavatkozások ingyenesek.
Jajjnemár kezdjük újra?
PONT UGYANOLYAN ORVOSI ELLÁTÁS JÁR NEKI, mint annak aki után munkahely fizeti. Hazánkban nem lehetőség, kötelezettség a TB fizetése, tehát olyan nincs, hogy valakinek van TAJ-száma, de nem fizet. [Illetve ilyen van, de ez jogszerűtlen állapot, amelyet az illetékes hivatalnak fel kell oldani.]
Tehát NEM TAGADHATÓ meg az orvosi ellátása annak, akinek van TAJ-száma, de nem biztosított. Mert ha nem biztosított, akkor jogosult, és több kategória nicns. Az, hogy mi alapján jogosult, az részletezhető, de teljesen irreleváns.
Más jogon is jogosult lehetsz orvosi ellátásra (pl: vállalkozói jogviszony, gyes, nappali tagozatos tanuló/hallgató, álláskeresési ellátásban részesülő, BPJt kapó, stb)
Ha egyik alapján sem vagy jogosult, akkor vagy magad után fizetsz (havi 5100 forint), vagy szociális és vagyoni helyzeted alapján (kérelmedre) az önkormányzat rendezi a TBd.
Ezen a linken megtalálod, hogy aki nem biztosított, az milyen jogon és meddig jogosult a természetbeli eü. ellátásra (háziorvosi, szakrendelői, kórházi ellátás): [link]
Ha nincs rendezve a jogviszonyod (pirosat mutat a rendszer az orvosnál), akkor is ellátnak, ott helyben fizetned sem kell érte. Ebben az esetben tájékoztatnak róla, hogy a nyilvántartás alapján nem rendezett a jogviszonyod (alá is íratják), valamint ugyanezt közlik az adóhatósággal is. Ekkor felszólítanak a jogiszony igazolására. Ha nem tudod igazolni, akkor jogosulatlanul vetted igénybe a szolgáltatást (kivéve bizonyos orvosi ellátások) és az így igénybe vett ellátás költségét be kell fizetned az államnak. Plusz még visszamenőlegesen 5 évre behajtják rajtad az elmaradt eü. szolgáltatási járulékot (TBt)
Akkor sem nyugodhatsz meg, ha a piros jelzés ellenére nem küldenek neked jogosultság igazolási felszólítást, ugyanis ezek az ügyek 5 évig nem évülnek el, addig visszamenőlegesen is behajthatók az összegek.
Az adatrögzítéseknél és átadásoknál is sokszor vannak hibák, ebből adódóan is előfordul, hogy nem bukik ki rövid időn belül, ha jogalap nélkül veszel igénybe ellátást. Viszont ha egyszer kibukik, akkor visszamenőlegesen is meg tudják nézni, hogy mikor hogy állt a biztosítási jogviszonyod és mikor milyen ellátásokat vettél igénybe.
22:41 írta le jól. Az első válasz hülyeség.
Mindig ellát az orvos, ha van TAJ számod, de ha nincs rendezve a biztosításod, akkor lejelent az OEPnek, az meg az adóhivatalnak, aztán majd azok behajtják a TB tartozást visszamenőleg, büntetéssel, kamatokkal.
Akkor rosszul mondták, azért van a TB, hogy abból lássák el, aki rászorul. Panaszt lehet tenni az orvos ellen az OEPnél, ha annak ellenére nem lát el, hogy van érvényes TAJ számod.
Akinek meg nincs TAJ száma, annak elvileg számlát állítanak ki, de azt valóban nem szívesen csinálják meg nagyobb költségek esetén, mert ki tudja, hogy behajtható-e, pláne külföldinél. A TAJ az más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!