Kénytelen az ember eltürni ha napi 8 órában dolgozik és csak 25 ezer ft-ot keres? Igaz teljesitmény bér van nálunk de nincs annyi munkánk amiből tudnánk 100% -ot teljesiteni, hova fordulhatnánk jogorvoslatért?
Ha munkaügyi bíróságon feljelented a munkáltatódat akkor rövid úton munkád sem lesz. Ha meg is nyered a pert és esetleg a bíróság kifizetteti a munkáltatóval az elmaradt bért akkor is ezek uan tuti kirugnak. Na most te arra hivatkozhatsz csak ami a szerzödésedben van.
Viszont ha van szakszervezetetek akkor orr kell reklamálni, mert az össze fogja az összes dolgozót és egységesen lép fel. Ha nincs akkor válts munkát.
Ha teljesítménybérben vagy, akkor nem a 8 órán van a hangsúly, hanem azon, hogy mennyit fizetnek neked a normádért ( magyarul: ? ft / db - ja a legyártott terméknek ).
Ha nincs annyi megrendelés, vagyis teljesítendő norma / nap, ami kitöltené ezt a bizonyos 8 órát, akkor sem hivatkozhatnak arra, hogy Te teljesítmény után kapod a fizudat, mert ilyen esetben a nem munkával töltött órákra a saját felelősségükre ( mert a folyamatos munka biztosítása az ő gondjuk, soha nem a munkavállalóé )neked állásidőt kellene, hogy fizessenek, illetőleg a szabadságod bizonyos százalékára tarthatnak csak igényt.
Mindenekelőtt az a fontos, ami a szerződésedben áll, ezt egy munkajogi tanácsadónak kellene megmutatni, mert ha az olyasmit tartalmaz, amire ők jogosan hivatkoznak, akkor a munkabíróság se tud sokmindent kezdeni az ügyeddel.
07:23 - asnak:
gyanítom, hogy a kérdés kiírója multinál vagy vállakozónál dolgozik, szakszervezet csak multinál van
( ha van egyáltalán, nem divat, a külföldi munkaadónak nem érdeke, sőt: hátránya!), de ott magyarul lesz-rják, hogy kinek mi a gondja, ez nem a "cucilizmus" ( ahol - mellesleg - szükség sem volt alapvetően a sztrájkra, mert a dolgozók jogai nem sérültek ennyit és ilyen mértékben... ) , itt, ha nem tetszik valami, fogod és leszámolsz szépen.
A szakszervezet funkciója a MULTInál nem az, hogy felkarolja a dolgozókat ( ezzel saját fejükkel is játszanak.), inkább megszervez egy vállalati bulit, kirándulást, valamely dolgozókat érintő kedvezényt, semminthogy úgymond asszisztáljon a jogi érdekek mellett.
Munkabírósághoz is csak akkor érdemes fordulni, hogyha anyagilag kedvezőbbb fordulat várható a szóban forgó esetleges munkajogi per által ( ami ilyen kis összegnél egyértelműen nem áll fent ).
Egyébiránt az ember csak maga alatt vágja a fát.
Nem olyan egyszerű a kérdés.
Amennyiben a munkáltató működési körébe eső okból nem tud munkát biztosítani, úgy a "kieső időre", ami állásidő a személyi alapbéred kell fizetnie a munkáltatónak.
Alapvetően ez a helyzet nálatok.
Amennyiben a norma nem teljesíthető, akkor annak is vannak szabályai. Előírás van arra hogyan kell megállapítani, azt dokumentálni, esetlegesen korrigálni.
A szakszervezet csak egy álom. Régen sem volt jó semmire és most sem.
Utolsónak:
Persze, hogy nem volt semmi haszna ( ebben kételkednék, mert anyukám nem ezt mesélte... ), de nem is nyírbálták ilyen nyíltszínűen a dolgozó ember jogait + nem voltak az emberek a béka segge alatt a csóróságban a fizujukból...
A csóróságot nem a szakszervezet hiánya okozza. A világgazdasági válságot sem.
Régen a szakszervezetnek elsősorban személyzeti jellegű munkája volt, vagyis gyűléseket szervezett, kirándulásokat, nőnapot, stb.
A vezetők a cég által elég jól megfizetett emberkék voltak, akik ezáltal a függetlenségüket veszítették el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!