Egyetemisták! Hogyan kértek pénzt otthonról?
Szóval, diákmunkát végzek suli mellett, meg kapok szoctámot is. Olyan havi 30.000 Ft körüli bevételem van. Otthonról nem kapok pénzt, ezzel kell beérnem. Szülinapra, névnapra ebből veszek ajándékot, bérletemet magam fizetem, napközbeni kajámat is, ruháimat, cipőket, egyéb tisztálkodási szereket, valamint a vizsgadíjaimat, mert ugye már nagykorú vagyok. Februárban felvételiztem második egyetemi szakra is, azt is saját zsebből kellett volna állni, de akkor már nem volt rávaló, mert februárban nincs szoctám, valamint januárban vizsgázok nagyrészt. Keresztanyámtól kértem rávalót, ő pedig adott is, viszont egy szóval sem mondta, hogy nem kell visszafizetni => kövi hónapban megadtam neki (így nagyon megalázó volt, hogy kérni kellett tőle). Otthon egy egy-egy szűkösebb hónapban próbálkoztam, azzal, hogy kérjek pénzt, viszont erre mindig érzékenyen reagáltak, látszott, hogy nem szeretnék feszegetni a témát => jobb volt nem kérni. Most a karácsony miatt megint nem lesz egy fityingem sem, a vizsgadíjaimat is majd csak január elején fogom befizetni. (Szégyenkeznék miatta hónapokig, hogyha pénzt kérnék rá)
A kérdésem egyetemistákhoz szól: másnak is ilyen lehetetlen pénzt kérni otthonról?
Én annakidején azért úgy csináltam, hogy mindig kikértem év elején az egyéni tanulmányi rendet, ha kellett, ha nem. Meg is adták mindig.
Így nappalis maradhattam, de nem kellett bejárni órákra, csak vizsgázni.
Pesten ez nekem nagyon nem volt mindegy, itt bérlet nélkül ki se tudsz mozdulni a kerületből, a felnőttbérlet meg 10k forint körül van. A diákbérlet ennek mindig is kevesebb, mint a fele volt.
tényleg ilyen lehetőségről nem is hallottam bár mindenhol más rendszer van
nálunk még katalógus is van levelezőn
ja és így gondolom akkor neked is járt ösztöndíj
de pontosan mit jelent ez az egyéni tanrend
a tanárok nem néznek rád másképp, nem voltál hátrányban?
Általában nem voltam hátrányban (bár volt olyan tanár, aki megjegyezte feleletkor, hogy látja, nem igazán látogattam az előadásait - de mutattam neki a papírt, hogy ezért, és akkor megenyhült), ez nagyon régóta létező lehetőség a felsőoktatásban. Bár gondolom, nem mindenhol lehet ezt megcsinálni, például orvosoknál vicces lenne, ha így el lehetne bliccelni a gyakorlatot. De nálunk annyi volt, hogy év elején beadtam egy papírt a tanulmányi osztályra, hogy anyagi helyzetem miatt munkát szeretnék vállalni, és ez okból kérelmezem az egyéni tanulmányi rendet. Erről hoztak egy határozatot, ezt beragasztották az indexbe, és azzal lehetett menni a szemináriumok oktatóihoz, hogy megbeszéld velük, milyen módon teljesíted a tárgyat. Ez kb. annyiból állt, hogy ők megmondták, milyen írásbeli anyagokból kell felkészülni, és előírták, hogy a szemeszter végére írjál egy pár oldalas munkát valamilyen ott oktatott témakörből (vagy ők jelölték ki, vagy választhattam), és ezt valahogy juttasd el hozzájuk a félév vége előtt. A rendes tárgyak előadásain meg ugye amúgy se nézték, hogy ki van ott, csak az érdekelte őket, hogy a vizsgára tudod-e az anyagot.
Ja, és ennek a rendes neve egyéni tanulmányi rend, csak én szoktam tanrendnek hívni. Van egyéni tanrend is, de az más, és szigorúbbak a feltételei (pl. ott a vizsgák időpontjától meg a tárgyak felvételének sorrendjétől is el lehet térni. De mindegy, nem kell az, elég mindenre az egyéni tanulmányi is, ha van munkád, a vizsga napjaira legfeljebb kiveszel szabadságot).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!