Tavaly szeptembertől tényleg megszűnt a kötelező orvosi alkalmasági vizsgálat, ha valaki egy új munkahelyre megy el dolgozni?
"Mert ennyi erővel egy szívbeteget vagy egy epilepsziás beteget is felvesznek bárhova, úgy hogy a cég nem is tud róla."
Miért, ők szerinted akkor ne dolgozzanak?
"Most halottam a napokban, de ha tényleg így van, nem igazán értek vele egyet"
És szerinted az kit érdekel hogy egy jelentéktelen senki mivel ért egyet vagy mivel nem?
Én erről nem hallottam, de nagyon izgalmas kérdés, én magam is alaposan elgondolkodtam rajta, hogy örüljek-e neki, vagy sem.
Személy szerint örülök, majd a végén elmondom, hogy miért.
Dolgoztam én már irodában, és tényleg tök felesleges volt az egész. Megnézték, hogy lélegzem-e, mert el kellett menni. Hurrá, lélegeztem.
Másik kérdés, hogy ha baj történik, akkor ki kell deríteni, hogy ki mennyire felelős, ha nincs egyetértés, és valamilyen követelés merül fel valamelyik félben, és ez egy remek pereskedési téma lehet, de általában a munkavállaló benyeli, ha őt éri baj.
Tehát munkáltató elmondhatja a munkakörülményeket, a munkát stb., amiből a munkavállalónak azért kb. be kell lőnie, hogy azt a munkát el tudja-e végezni, ha ez neki kérdéses, akkor benyőgi a bajt, és akkor a munkaváltató mondhat A-t, vagy B-t, esetleg azt, hogy menjen el a körzeti orvoshoz, és hozzon róla orvosi ajánlást, hogy végezheti ezt a munkát, és ezzel a munkáltató a saját részéről már mossa a kezeit.
Ha a munkavállaló valamilyen betegségét nem mondja el, és annak köszönhetően lesérül, de tudta, hogy mit vállalt, akkor az az ő sara, a munkáltatót nem perelheti.
Ha valaki olyan durván epilepsziás, hogy elájul, és ráesik a húszmilliárd dolláros akármire, amit tönkretesz, és leáll ennek köszönhetően a gyártás, akkor lehet, hogy erre fizet a biztosító, ami olcsóbb, mint munkaügyi orvost fizetni, állandóan, vagy kártérítést kérni a munkavállalótól.
Az, hogy nem kötelező, nem jelenti azt, hogy a munkáltató nem teheti meg, max. ha a munkavállalónak nem tetszik, hát nem megy el, és keres más munkahelyet.
Én konkrétan epilepsziás vagyok és van még más is, amiket inkább nem mondanék, de örülök, ha nem mustrálgatja az üzemorvos, vagy a munkahely a dolgomat, mert jól titkolom, viszont stigmatizál, és kiszorít a munkaerőpiacon.
Viszont tény, hogy sok esetben a munkavállalót teszi kiszolgáltatottabbá. Ha van valami problémája, és az üzemorvos megvizsgálta, és rámondta az áment, de valamiért baja lett, akkor elvileg perelhetett a munkavállaló, bár erre elég kevés példát tudok mondani, viszont a munkáltató tuti, hogy nem kérhetett kártérítést.
Bár most már amúgy is olyan könnyű kirúgni a munkavállalót, ha kiderül valami baja, mint egy csettintés.
...De megjegyzem, az epilepsziám mint betegség ijesztően hangzik, te is felhoztad, de olyan, hogy gyógyszeres kezeléssel soha nincs rohamom, és ha mégis, hát elalvás előtt szokott lenni, akkor is olyan, hogy senki észre se venné, vagy nem jönne rá.
Nyilván vannak helyzetek, ahol ez nem fog változni, mert a munkáltató érdeke is, hogy csak egészséges embert foglalkoztasson, de akkor igenis elküldi vagy a saját üzemorvosához, vagy máshoz.
"Hát azért egy orvos rá tud nézni az összes betegségünkre, mert minden fent van a felhőben."
Ő szerződött üzemorvos, nem pedig a háziorvosod. Nem nézegeti a felhőt, mert ilyenkor köze nincs hozzá. Bemondásos alapon működnek a betegség előzmények. Nálunk alá kell írni, hogy mindent "bevallottál" neki, ami a foglalkoztatásodat érintheti egészségileg. Ha mégsem, akkor gond esetén cipeled magaddal a felelősséget is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!