Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Tudnátok munkákat esetleg...

Tudnátok munkákat esetleg képzéseket (egyetem, felnőttképzés) javasolni humán beállítottsághoz és/vagy az alábbi kikötésekhez?

Figyelt kérdés

*** Backstory (átugorhatod, de szerintem árnyalja a képet) ***


Korábban jártam ugyan egyetemre (japán szak), de sajnos csak a tárgyaimat fejeztem be (abszolutórium), szakdolgozatot nem írtam, így záróvizsgát sem tettem. Időközben dolgozni kezdtem (jobb híján) a kereskedelemben, és lassan, de biztosan belesüllyedve a depresszióba, sikeresen ott ragadtam. Közben az abszolutóriumom elévült, így már ha akarnám, se tudnék záróvizsgát tenni. Természetesen azóta több soron megbántam, ám ez a hajó sajnos már elúszott.


Tavaly elkezdtem egy művészeti képzést, melynek első évén sikeresen túl vagyok és imádom, viszont pár hónapja felmondtam a munkahelyemről, mert egyfelől nem is szerettem, másfelől meg kezdtem kiégni, harmadrészről pedig sokszor nehéz volt összeegyeztetni a délutános/esti munkarendű felnőttképzéssel.


Jelenleg ott tartok, hogy folyamatosan keresem a munkát, de ha olykor be is hívnak egy interjúra, sosem engem választanak ki.


Az a gond, hogy perpillanat gyakorlatilag van egy érettségim,több éves kereskedelmi tapasztalatom, nyelvvizsgám egy olyan nyelvből, amit már rég elfelejtettem, meg egy írásban napi szinten használt, aktív angol tudásom, amiből viszont nincs nyelvvizsgám. Emellett tudok rajzolni (manapság főleg digitálisan alkotok, de nem AI-al), illetve egyszerűbb grafikai munkákat (pl. képszerkesztés, videovágás/szerkesztés, egyszerűbb 2D-s animációk) csinálni, de ezeket javarészt hobbiból, autodidakta módon sajátítottam el és még nem vagyok bennük profi, ezért a munkáltatók számára aligha releváns. Felhasználói szintű Office-tudásom is van, bár mivel ezt nem használom rendszeresen, ezért fel kellene frissíteni. Tudok továbbá tíz ujjal, vakon gépelni.


Sajnos az a tapasztalatom, hogy ez így a munkaerőpiacon nem sokat ér, ezen szeretnék mielőbb változtatni. Fontos még megemlítenem, hogy a művészeti felnőttképzésből van még hátra egy év, tehát olyan munkák jöhetnek szóba, amelyek mellett tudok órákra járni heti kétszer és a beadandóimmal foglalkozni. Részmunkaidős állás is szóba jöhet, de ilyet nem nagyon találok, vagy nem hívnak be/vesznek fel.


*** Backstory vége ***


Lényeg tehát:

- humán, illetve művészeti beállítottságú vagyok, matekból, fizikából mindig is gyenge voltam

- aprólékosan, precízen dolgozom, nem szeretek kapkodni

- nehezen kezelem/viselem el a stresszt, a tömeget, a hangos zajokat

- szívesen adok az embereknek tanácsot olyan témákban, melyekben magam is járatos vagyok

- érdekel a pszichológia, különböző nemzetek kultúrái, gasztronómia, egészséges életmód, a művészetek, a(z animációs) filmek, a természet és az állatvilág

- főleg önállóan szeretek dolgozni, ugyanakkor csapatban is megy, ha megvan az összhang

- aktív angol, illetve passzív német és japán tudásom van

- középiskolában, illetve egyetemen a kedvenc tárgyaim/kurzusaim az irodalom, az idegen nyelvek és a rajz meg a kultúrtörténeti tárgyak voltak, de szerettem a földrajzot és a biológiát is

- a száraz adatokat nagyon nyögvenyelősen tudom csak megtanulni, inkább összefüggéseiben tudom értelmezni, mind a tananyagot, mind pedig az információkat, úgy általában

- elemző típus vagyok

- az engem érdeklő témákban, témakörökben hatalmas lexikai tudást vagyok képes felhalmozni és rengeteget tudok ezekről beszélni

- csak olyan dolgokat tudok megtanulni, amelyek érdekelnek és/vagy látom a gyakorlati hasznát

- a szabadidő, a stabilitás és a nyugalom többet ér számomra a pénznél



Szerintetek milyen munkák valók nekem? Milyen (piacképes) irányba képezzem magam tovább humán beállítottsággal? Mert, noha a művészeti képzést szeretem és jó lenne, ha a hobbim a munkám is lenne egyben, de érhető módon szeretnék mellé valami nagyobb (anyagi) stabilitást, biztonságot nyújtó végzettséget/állást is szerezni. Tanulva a korábbi pofára esésből, ezt már nem szeretném félbehagyni.



júl. 6. 12:13
A kérdező szavazást indított:
idegenvezető, utazásszervező
irodai adminisztrátor
maradj a művészeti pályán
újságíró, esetleg szerkesztő
kutató, muzeológus
informatikus könyvtáros
pszichológus, pedagógus
szakeladó (pl. biobolt)
fordító, tolmács
kezdj saját vállalkozásba
6 szavazat
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
12%
Rosszlanyok
júl. 6. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a japán dolgot nem hagynám teljesen elsüllyedni.

Kezdd el átnézni! Most már net is van, onnan élőnyelvi beszédet is tudsz hallgatni.

Ha újra fölvesznek, akkor az összes tárgyat akkreditálhatod, nem?

És akkor még le is diplomázhatsz.

A diplomamunkához kellene feltétlen az anyanyelvi szintű aktív nyelvtudás? Vagy vannak témák, amikkel ez kikerülhető?

Angolból meg érdemes akkor már egyetemistaként ingyen nyelvvizsgázni.

Azért sok munkahely tudna nyelvpótlékot fizetni.

Elsőre ennyi.

2 éven belülre ezt javaslom.

Japánt tanítani is tudnál. Most már - sajnos - szinte csak online tanítanak... Így a nyugi is meglenne.

És nem ódadíjas, hanem előfizetéses rendszerben, és akkor a kereseti határ a csillagos ég.

Japánoknak is taníthatsz magyar nyelvet.

júl. 6. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
89%
Ez a relatív introvertáltság plusz humán érdeklődés elég rossz kombó, de azért valamit lehet vele tákolni. Leginkább az angolt húznám fel erős felsőfokra szóban és írásban, a japánt meg feleleveníteném, aztán irány Budapest valami japános melóval. Az elején nem lesz túl jó a fizu, ilyen nettó 400-450k, de 800 magasságáig elég hamar fel lehet rántani egy kis SSC-zéssel. Nem lesz művészi meg kreatív, de azokkal nem is nagyon lehet ételt tenni az asztalra.
júl. 6. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Hmm, ebbe bele sem gondoltam. Jó ötletnek hangzik, majd utánajárok, hogy van-e ilyen lehetőség.

Igaz, japánul kell megvédeni a szakdolgozatot, és esélyes, hogy a nyelvi alapvizsgát is megismételtetnék velem. Anno leginkább a kanjikkal szívtam. Egy időben autodidakta módon próbáltam őket otthon magamtól tanulgatni, meg is tanultam pár hét alatt kb. 100 valamennyit, aztán annyiban maradt a dolog. De bízom benne, hogy ismétléssel és gyakorlással a passzív nyelvtudás is feleleveníthető, nem veszett el végleg. Emellett a német nyelvtudásom is passzív, még középsuliban nyelvvizsgáztam belőle, de kb. 10 éve egyáltalán nem használtam. Ott főleg a nyelvtan veszett a felejtés homályába.

Melyikre lehet érdemes rágyúrni? Mindkettőre?


Ha teszem azt, így lesz egy aktív angol, német és japán nyelvtudásom, melyek közül az első felsőfokú szinten van, a másik kettő középfokon, az már önmagában is hasznos lehet a munkaerőpiacon, vagy kell még mellé valami kézzelfogható, piacképes szakképzettség?


Mert sokan mondják, hogy a nyelvtudás hasznos, de ha nem értesz mellette semmihez profi szinten (a haladó meg a hobbi szint nem igazán releváns a munka világában), akkor önmagában nem sokra mész vele. A munkáltatók többre becsülik a nyelvtudás nélküli szaktudást, mint a szaktudás nélküli nyelvtudást. :')

júl. 6. 13:28
 5/12 A kérdező kommentje:

3-as: Akkor szerinted is érdemesebb inkább a nyelvtudásba befektetni (amint lesz újra munkám, illetve pénzem), mint egy újabb egyetemi képzésbe?


Az álláshirdetéseket böngészve a legtöbb irodai munkakörbe gazdasági (közgazdász, pénzügy-számvitel), mérnöki, IT-s, ritkábban jogi végzettséggel keresnek embereket, úgyhogy minimális esélyt normális karrierre csak ezekkel a diplomákkal látok. Ezek közül egyedül a jogra látok némi rációt, hogy talán el tudnám végezni, lévén, ez tűnik a leginkább humán területnek, de nem tudom, hogy lenne-e értelme, pláne úgy, hogy az utolsó két évemet önköltségesen tudnám csak csinálni (diákhitelből finanszírozva), mert már csak két állami félévem maradt. Kérdés, hogy a jogi alapdiplomásokra mekkora veszélyt jelent az AI, mert ha erre is írnak programot a közeljövőben, akkor felesleges lenne elvégezni.


Azt tapasztaltam, hogy tisztességes munkakörülményekhez, karrierépítéshez, társadalmi megbecsüléshez, valamint egy hosszútávon fenntartható, normális életszínvonal megteremtéséhez muszáj legalább egy, lehetőleg piacképes diplomával rendelkeznie az embernek, akár idehaza, akár, ha később ki akar költözni külföldre.


Nyilván, ha nagyon nem lesz más lehetőség, lehet, hogy kénytelen leszek humán területen túl gondolkodni, és valahogy elvégezni egy gazdasági-mérnöki képzést, mert ezzel szinte borítékolható a jó állás belátható időn belül. A humán-művészeti jellegű végzettség meg hiába testhezálló, hiába szeretem csinálni, de nagyon lutri és hónapokig vagy akár évekig is keresgélhet az ember, mire talál valamit és ezt nem engedhetem meg magamnak.


Akad esetleg olyan mérnöki terület, ami kevésbé matekos, esetleg kicsit humán jellegű? Környezetmérnök, élelmiszermérnök, stb.?


Nézegettem továbbá a felnőttképzéseket (leánykori nevén OKJ) is, de nem igazán találtam olyat, ami testhezálló lenne számomra.


Az idegenvezető tetszene leginkább a felnőttképzésben tanulható szakmák közül, mert ott sokat lehet beszélni kulturális-földrajzi érdekességekről, de állítólag azzal meg nehéz érvényesülni, hacsak nem leszel vállalkozó.

júl. 6. 13:58
 6/12 A kérdező kommentje:

Az agrármérnök kimaradt a fenti felsorolásból. Tehát létezik, hogy ezek a területek (agrár, élelmiszer, illetve környezetmérnök) kevésbé műszaki jellegűek, mint mondjuk egy gépészmérnök vagy informatikai mérnök?


A nyelvtudás fejlesztése kétségkívül jó és hasznos, és ha sikerülne valahogy elvégezni a japán szakot, az sem lenne rossz, mert így legalább nem minősülne teljesen elvesztegetett időnek, ám meglátásom szerint még így is nehézkes lenne normális állást találni nyelvtudással plusz bölcsészdiplomával.


Igyekszem hát találni egy metszetet a képességeim meg a piacképesség között.


Mérnök, jog, gazdaság, esetleg IT.


Ezek közül egyikhez sem fűlik különösebben a fogam, de melyiket lehet legkönnyebben elsajátítatni humán beállítottsággal, illetve melyik terület ad leginkább időtálló, gyakorlatias és piacképes tudást, melyikkel lehet végzést követően leghamarabb szakirányú állást találni (protekció nélkül)?

júl. 6. 14:10
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
A felsorolt mérnöki pályák a legrosszabbul fizetett és legkevésbé keresett műszaki területek, eszedbe ne jusson ezekre időt pocsékolni.
júl. 6. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Környezetmérnök én is akartam lenni. Az nem annyira műszaki, mint inkább interdiszciplína. Környezetgazdálkodás, műemlékvédelem, ilyesmi.

És nincsen olyan sok óra, mint vegyész- és biomérnököknek, hanem csak mint az infósoknak, heti 28 alatt.

De fogalmam sincs, ki veszi fel őket, talán a minisztérium és az önkormányzat.

Ahhoz meg nem feltétlen kell ilyen végzettség.

Ha céget alapítasz, akkor többet fizet az önkori is. Szerintem. Amire meg kell adni a piaci árat, arra pont az állami intézmények adják meg.

júl. 6. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi javaslatokat, tapasztalatokat, jöhetnek még!


Én a sok ballépés meg “szerelemszakma” után ezúttal szeretnék minél biztosabbra menni. Ha összejön a hobbiból szakma, akkor nyilván örülök, de mindenképpen szükségem van egy bombabiztos B tervre.


Ha van olyan diploma, amin nem fog ki rohamosan fejlődő AI meg az idő vasfoga, és frissdiplomás pályakezdőként is viszonylag könnyen és gyorsan el lehet vele helyezkedni, akkor inkább arra repülnék rá. Lehetne egy stabil jövőkép és biztos karrierút a motivációm. Kész vagyok tanulni, átképezni magam, ha kell, de még egy ballépést semmi esetre sem engedhetek meg magamnak.


Van még egy állami évem, amit vagy a meglévő, féli levegőben lógó japán szakos képzés befejezésére használok fel (szakdoga, időközbeni tanterv-módosulás miatt hiányzó tárgyak, záróvizsga), vagy pedig egy teljesen más területre, de arra alsó hangon 4 félévnyi tandíjat diákhitelből kellene kifizetnem. A tudás egy jó befektetés, de csak ha okosan használják.


Ha utóbbi mellett döntenék, szerintetek melyik diploma az, amelyet megéri önköltségesen, diákhitelből is elvégezni, mert tuti megtérül, az elmélet-gyakorlat aránya közel azonos, és nem feltétlenül szükséges hozzá professzori szintű matek/fizikatudás? Egyáltalán akad ilyen, vagy manapság csak a reál/műszaki jellegű szakok a nyerők a munkaerőpiacon? Mert akkor, kénytelen leszek megbarátkozni az egyetemi matek gondolatával, ha más nem, egy szebb jövő érdekében.

júl. 6. 17:52
 10/12 anonim ***** válasza:
85%
@9 Egy sima, erős felsőfokú angollal lehet halászni tapasztalatot nem túlzottan igénylő SSC-s ügyfélszolgálati melót, onnan meg már lehet lépkedni. Én így kezdtem, azóta bőven átlag millió felett van a nettóm. Kellett hozzá 10 év meg vezetői és tanácsadói évek, de minimális hajtással bárki meg tudja csinálni.
júl. 6. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!