Mennyire számít hogy milyen a jelentkező önéletrajza nem diplomás munkakörre?
Például árufeltöltőnek, gyári munkásnak, kukásnak, és hasonló munkakörökhöz számít egyáltalán, hogy jól legyen megírva az önéletrajza a jelentkezőnek?
Illetve, ha voltak kiesések, nem dolgozott hónapok-évek, azokat célszerű "elrejteni"? Ez alatt azt értem, hogy hozzáadni az előző munkahelyekhez, vagy leellenőrzik ilyen foglalkozásoknál is a jelentkező hátterét?
#1 Mondjuk rendes szellemi munkánál kb ezen áll vagy bukik a jelentkezésed, el se jutsz az interjúig ha nincs értelmesen összerakva a CVd.
Gyári betanított munkánál őszintén nem hiszem hogy bárkit érdekelne az önéletrajzod. Ránéznek, nem rúgtak ki félévente és kb ennyi.
Egyszer kaptam olyat, ahol star trek háttér volt, és dátumnál csillagidő.
Az mondjuk körbement az irodában, mielőtt kukába került.
Igazából szinte semmilyen munkakörben nem számít az, hogy a CV-d kinézete milyen. (Nyilván mondjuk grafikus vagy marketinges munkáknál érdemes megcsillantani a szakmai tudásodat már a CV-ben is...)
Legyen rendezett, átlátható, RÖVID és helyesírási hibáktól mentes. Van az interneten ezer sablon, de egy Wordben is összedobható minimális hozzáértéssel.
Felülre mehet a neved, elérhetőségeid, alá a munkahelyeid, időrendben visszafelé. A munkáknál elég csak az évszámokat feltüntetni, így a pár hónapos lyukakat könnyű kozmetikázni, plusz amúgy sem érdekel a világon senkit a pontos dátum.
Ezt követően mehetnek a releváns iskolai végzettségeid, szintén időrendben visszafele. Általános iskolát és a legtöbbször a középiskolát sem igazán kell feltüntetni ha magasabb végzettségeid vannak. Ha pl. targoncavezetőként dolgozol és van végzettséged is hozzá és targoncavezetői állásra jelentkezel, akkor senkit sem fog érdekelni, hogy a Petőfi Sándor Általános Iskolába jártál...
Ezt követően mehetnek a munkakörhöz kapcsoló, hasznos képességeid. Pl. ha beszélsz nyelveket, van ilyen meg olyan jogosítványod, ilyen meg olyan programhoz értesz, akkor fel lehet őket sorolni.
Hacsak nincs valami extrém körülmény, akkor ennek 1 oldalba bele kell férnie.
(Ha kérnek fényképet az önéletrajzra, akkor pedig valami normális minőségű képet válassz magadról, ahol lehetőleg nem asszonyverő atlétában vagy, hanem mondjuk valami egyszínű pólóban vagy ingben/blúzban.)
1-esnek azért van némi igaza. Én a FB-on hónapokig kaptam olyan reklámokat, hogy tévhit az, hogy elmúltál 40, nem kapsz állást, majd én segítek. Többször tiltottam az illetőt, egyáltalán honnan veszi a bátorságot? Igen, elmúltam 40, és pár hónapnál tovább soha nem tartott nekem a munkakeresés, és nem érzem, hogy a korom hátrány lenne. Még vagy 20 évig dolgoznom kell, mégis miért lenne baj a korom? Akinek ez baj, azzal én sem akarok együtt dolgozni, ennyi. Ezt a tévhitet pont ez a huszonéves kölyök terjesztette, aki "segíteni" akart nekem.
Nyilván van egy minimális kritérium a cv-knél, de alapvetően azokat a kulcsszavakat keresik, amelyek kellenek a munkához. Ne akarja nekem egy 20 éves taknyos megmagyarázni, hogy hogy rakjam össze a szakmai önéletrajzom.
4-es jól leírta, a releváns munkatapasztalatokat, képességeket sorold fel.
Amúgy meg végzettséget nem igénylő munkánál elég nehéz kitűnni a tömegből, a gyorsaság a lényeg, a megjelenés napján meg kell pályázni, különben nincs esélyed.
"#1 Mondjuk rendes szellemi munkánál kb ezen áll vagy bukik a jelentkezésed, el se jutsz az interjúig ha nincs értelmesen összerakva a CVd"
Mit értesz azon, hogy értelmesen összerakott CV? Én semmiféle csillivilli, hiperszuper látványos, kreatív sablont vagy CV generálót nem használtam életem során. Szerepel benne a nevem, lakhelyem, PhD végzettségem, nyelvvizsgáim, publikációim listája és a legfontosabb a szakmai tapasztalatom - egyszerű Word-ben megírva fehér háttéren fekete betűk... mégis az esetek 95%-ban kapok (pozitív) visszajelzést az interjú folytatásáról.
Most ha te összeszerkesztesz akármilyen "menő" fancy önéletrajzot de se normális végzettséged nincs, se tapasztalatod akkor sok sikert ahhoz hogy normális állást találj... megsúgom nem az önéletrajz szerkezete végett nem fognak behívni interjúra.
"Mit értesz azon, hogy értelmesen összerakott CV?"
Szerintem - vagy legalábbis remélem - azt érti a normálisan összerakott CV alatt, amit a 4-ben írtam. Nem a csili-vili hülyeségek számítanak a szakmák 99,99%-ánál, hanem hogy informatív, legalább valamennyire reflektál a hirdetésre és látszik rajta, hogy legalább az írója elgondolkodott fél órát, hogy mi a fenét is írjon bele.
#6
A jól összerakott CV nem azt jelenti hogy menő designal kell rendelkeznie, jól struktúráltnak kell lennie, tömören le kell tudnod írni a munkatapasztalatod, meg kell ragadnod az olvasó figyelmét stb.
Ezek egyszerűnek tűnnek de próbálj meg mondjuk 10 év tapasztalatot mondjuk 1 oldalba beletenni és odafigyelni arra hogy a HR es lehet hogy csak az első 5 sort fogja elolvasni és ha nem szimpatikus lép tovább a következő jelöltre.
A CV szellemi munkáknál saját magad marketingje, ahol felkelted a figyelmet és eladod hogy milyen király vagy. Senkit se izgat a PhDd ha van 10+ év tapasztalatod az adott területen.
Gyári munkánál viszont ahogy írtam csak annyit akar látni a munkáltató hogy elvégzed a munkát és nem rúgnak ki folyton
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!