Mennyire torzak a gyakori oldalán kiírt kezdő fizetések?
Sokszor úgy érzem, hogy az itt kiírt diplomás kezdőfizetések nem az átlagot képzik, hanem az adott szakma legkeresettebb területén belül a fővárosban dolgozó, angolul remekül beszélő, a szakmájukkal szabadidejükben is foglalkozó egyének fizetését.
P villamosmérnökként bruttó 850 beágyazott rendszerek területén, de szerintem a legtöbb területen ( mondjuk tervező, folyamatmérnök stb) ennyit nem kap egy kezdő.
Pénzügyes végzettséggel is szoktam bruttó 700-800-akat olvasni, de nehezen hiszem el, hogy ez a jellemző.
Programozóként a bruttó 800-900 simán reális lehet, de most mindenhol azt olvasni, hogy juniorokat már nem nagyon keres a piac, akkor itt tulajdonképpen kettészakadt a piac? A jobbak viszik haza a nagypénzeket, a kevésbé jók meg munkanélküliek vagy aprópénzért kódolnak?
Lehet az tavar be nálam, hogy én nem a fővárosban dolgozom,ahol multi-multi hátán van. Mondjuk IT területén úgy is home-office van, mérnöki területen meg ha nem fejlesztés, akkor egyre kevésbé számít, hogy fővárosban vagy vidék, mert a a fővárosnak ott a BME meg az OE amik százával öntik a piacra a mérnököket. Közgazdász területén talán jobban számít az országrész.
Esetleg itt is a "túlélési torzítás" van jelen? Tehát a túlélőkre figyel a mindenki, akik meg "elbuktak", akiknek nem jött annyira össze, ők inkább csendben maradnak, ezért őket nem hallja senki? És ezért a végeredmény egy torz adat lesz a piacról?
Szerintem a fizetés a legtöbb embernek kényes téma, így aki nem keres átlagon felül, nem szeret a fizetéséről beszélni.
Egyetemi ismerősöknél is azt veszem észre, hogy általában az alacsony keresetű emberek azok, akik olyanokat mondanak, amikor feljön a fizetés téma, hogy "Pontos számot nem akarok mondani", "Nem szeretném elmondani mennyit keresek" stb... pedig szakmán belül szerintem fontos tudni, hogy a többiek mennyit keresnek. Nem csak a különféle salary guidokra kell hagyatkozni.
Én ITban vagyok pályakezdő, azon belül webesfejlesztésben és féléve én is br 900-as bérigénnyel indultam neki a munkakeresésnek és több helyen is megadták.
A piac szerintem simán megadja a béreket a kompetens embereknek, akiken egyértelműen látszik, hogy kitermelik ezt a fizetést, de az átlag fejelsztő nem ilyen. Az átlagos pályakezdőnek rettenetesen nehéz most, aki jó annak mindig is könnyű volt és most is az.
Elég torzak, aki belebukott nem szeret vele dicsekedni.
Aki sikeres az meg csak névtelen fórumon tud mert élőben baja lesz belőle.
Rokonok és teljesen idegen emberek is több milliót akarnak leakasztani mondván úgy is van elég pénze.
Például vízszerelő háromszorosára emeli a bojler csere díját amikor megtudja szomszédtól mivel foglalkozol.
"Lehet az tavar be nálam, hogy én nem a fővárosban dolgozom,ahol multi-multi hátán van."
Egyáltalán nem mindegy, hogy egy amerikai multi budapesti telephelyén dolgozol vagy egy magyar KKV-nál Kelet-Magyarországon.
Én is a GYK fórum alapján tájékozódtam végzős egyetemistaként a bérekről és szemrebbenés nélkül bemondtam pályakezdő villamosmérnökként bruttó 920-as bérigényt egy bpi multinál, amire megdöbbentek az interjúztatók és megjegyezték hogy a tapasztalt emberek szoktak ennyit keresni. Majd pár nap múlva kerestek, hogy bruttó 900k a plafon amit meg tudnak adni, úgyhogy elfogadtam az ajánlatot. Szerintem az a kulcsa, hogy nem szabad kishitűnek lenni, egy nevesebb cégnél ha jól szerepelsz az interjún és látják benned a lehetőséget akkor meg fogják adni a bért.
IT teruleten en azt vettem eszre, hogy mindenki atlagosnak vagy jonak hiszi magat, mikozben rengeteg az atlag alatti kepessegekkel rendelkezo a szakmaban es ok hangoztatjak, hogy az atlagnak mondott fizeteseket csak a jok tudjak elerni.
Szerencsere sok a fizetesi statisztika ezen a teruleten, illetve kimondottan jellemzo, hogy megosztjuk egymassal a fizeteseinket, ugyhogy azert konnyu kepben maradni a piaci helyzettel.
Torzak, nagyon.
Vannak recruiterek, akik csinálnak éves statisztikákat (Hays, Wyser), bár ahogy én nézegetem, ezek a nagyobb toborzócégek a piac felső harmadára lőnek, általában amit ott megadnak alsó értéknek, valahol ott van az iparági átlag. Ezen kívül vannak szakmai szervezetek, ők is el szokták készíteni a bérstatisztikákat. Max. ezek nem annyira nyilvánosak. Ha tagja vagy akkor megkapod (előtte felkérnek kérdőív kitöltésére is)
"ezek a nagyobb toborzócégek a piac felső harmadára lőnek"
Általában leírják, hogy miből készül a statisztika. A Hays pl. a partnercégeik adataiból (multik és kkv-k egyaránt), így IT területen a legjobban fizető cégek nincsenek is benne, mert senki nem toboroz közülük Hays-en keresztül.
#9: Ettől függetlenül az iparági szakmai szervezet mérése fölé lőnek erősen, és a személyes tapasztalatom is az, hogy felfelé áraznak. Nem muszáj elhinni, de évek óta figyelem a szakterületemen ezeket a statisztikákat. Más területen lehet nincs így.
#7
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!