Beszerzés vagy termeléstervezés?
Ellátásilánc-menedzsment szakon vagyok, gyakornoki pozícióra jelentkeztem, és ez a két terület van opcióként feltüntetve, amiben dolgozhatnék. Melyik lenne a kifizetődőbb (mind fejlődésben, mind később fizetésben is)?
Illetve, ha valaki beszerzőként vagy termeléstervezőként dolgozik, tudna mesélni a tapasztalatokról? Köszönöm szépen!
Nem dolgozom/dolgoztam egyik területen sem, viszont egy multinál vagyok, ahol a közvetlen kollégáim által van rálátásom a területekre.
Röviden: a beszerzést javaslom.
A beszerzéssel sokkal jobbak lesznek később a karrierlehetőségeid, állandóan keresett szakma. Fontos, hogy ne direkt anyagbeszerzésre jelentkezz (a direkt itt a termeléshez közvetlen szükségest jelenti), mert ez eléggé kulimunka, szinte nulla előrelépési lehetőséggel. Helyette minimum az indirekt anyagbeszerzés, vagy MRO terület, aztán később a stratégiai beszerzés. Nem fogod megbánni. Nyelveket beszélj (angol/német), ne csak egyet, hanem a gyengébbet hozd fel egy erős szintre. Építs kapcsolatokat a beszállítókkal.
Termeléstervezés: pörgős, hektikus munka. Cége válogatja, de gyakori a készenlét vállalása is. Az egyszerű termeléstervező igazából egy admin munkakör, innét max. csoportvezető lehetsz (persze ha a cég van akkora).
Szóval én a helyedben a beszerzés vonalon mennék tovább.
Azt kell választani, ami jobban érdekel, és karriert el tudsz képzelni benne.
Később is van átjárhatóság, ha akarod, de érdemes abba az irányba elindulni, ami jobban érdekel. Persze, ha van valós választási lehetőség is. Nem pedig az interjú után odaraknak, ahova gondolnak.
#1 kicsit hülyeséget beszélt beszerzéssel kapcsolatosan.
Direkt és indirekt területen is van operatív beszerzés. Általában itt kezdenek az emberek, majd innen két lehetőséged van (illetve van olyan is, hogy stratégiai belépő pozi, ez jellemzően mondjuk, category analyst, vendor development specialist (persze sok más egyéb) néven futhatnak):
1) operation manager, ahol operatív szinten csapatot, vagy csapatokat vezetsz
2) váltasz stratégiai beszerzésre, ahol lehetsz stratégiai buyer, vagy kategória menedzser
#1
MRO az egy indirekt beszerzési kategória.
#kérdező
Egy nagy cégnél rengetek direkt/indirekt kategória van, ha van egy konkrét kategória ami érdekel (másik munka opciódhoz pl. az MRO kapcsolódik is valamilyen szinten) akkor érdemes lehet olyan pozíciót keresni ahol a kategóriamenedzser internje vagy (ezek ritkák és általában elég komptetívek jelentkezés szempontjából, bár azt vettem észre, hogy sok fiatal fel sem fogja, hogy ez mekkora lehetőség).
El lehet jutni. Amit most csinálsz képzés ez egy mesterképzés? Mesterképzés jól jön, főleg SCM, segít átlátni makronézetből a dolgokat.
Aztán szóbajöhetnek könyvek, képzések:
Könyvből:
1) Strategic Sourcing in the New Economy: Harnessing the Potential of Sourcing Business Models for Modern Procurement by Bonnie Keith (Author), Kate Vitasek (Author), Karl Manrodt (Author), Jeanne Kling (Author)
2) Strategic Global Sourcing Best Practices by Fred Sollish, John Semanik
Képzés:
Stratégia beszerzéshez szükséges skillek elsajátításához nagyon nagy segítség + nagyon jó reputációval rendelkezik a CIPS level 4 (viszont cserében alsóhangom 1 millió forintba kerül, viszont adott esetben munkavállaló hajlandó lehet szponzorálni).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!