Miért tart ott az ország,hogy leszólják azokat, akik 2 diplomával legalább a német/osztrák minimálbér összegét megakarják keresni?
Láttam erről egy kérdést:
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__12..
A kérdező elég nagyképű,meg narcisztikus kissé, az tény.
Abban viszont igaza van,hogy ne legyen már elszállt bérigény 2 diplomával, nyelvtudással a nyugati-európai országok minimálbérének megkeresése az Európai Unióban.
Gyakorlatilag, neki a német minimálbér a kezdő igénye.(nettó 540-550).
Nem szabadna,hogy ez gondot okozzon.
Azért mert akinek van 2 értelmes diplomája az még többet is kap ennél.
Akik meg annyira ostobák, hogy 1 büfészakos diploma megszerzése után azt látja legjobbnak, hogy tovább pazarolja az életét arra, hogy még 1 másik wcpapirt oda rakjon az első mellé, az tényleg lenézendő.
Elég sokat elmond arról, hogy öt sem az eszéért tartják otthon, ha azt hiszi hogy a piac gazdaságban az állam dolga a bérekkel bármit is kezdeni, de ugye nyilván ő pont azért kap olyan szar bér ajánlatot mert ostoba, és alapvető dolgokkal sincs tisztában hiába van 2 diplomája.
#3
Kérdező a bolti ár lehet hogy ugyanaz, de iszol egy sört egy bárban és máris észreveszed hogy minden más drágább.
Egy Budapest méretű nagyvárosban 1000 euró alatt nemigen kapsz albérletet, egy Münchenben simán van az 1500 is, míg BPn 500-600 euroért kapsz egy jó lakást jó környéken.
A lakásárak dettó. Megint csak a fővárosban egy újépítésű kb 2.5 szobás lakás kb 200 ezer euro, addig egy használt ugyanekkora lakás Münchenben 400 ezer euro.
Szóval a közelít az elég erős túlzás.
És megintcsak ha nem keresett a szakmád akkor hiába magasabb a béred az itthonihoz képest hasonlóan szarul fogsz élni.
Nem a diplomák száma adja meg a keresetedet ez sohasem volt így és nem is lesz így a versenypiacon
Nagyon sok értéktelen diploma van. Az engem soha sem hatott meg ha valakinek két diplomája van.
Barátnőm szociálismunkás diplomát szerzett az ELTEn. A hivatásában kb nettó 200 ezerért tudott volna elhelyezkedni, úgy hogy a 300-at szinte soha sem érné el karrierje alatt a bére, ha a mai árakat nézzük.
Ezzel szemben én a BMEn végeztem szinte a mellette lévő épületben Mérnökinformatikus szakon és a kezdő fizetésem br 900 volt, ami nettó 600.
Ha barátnőm még elmegy Msc-re, akkor sem keresett volna többet.
Most végül teljesen már területen dolgozik, irodai munkában, ahol kb dupla annyit keres, mint szociális munkásként keresett volna.
Vannak olyan diplomák, amik anyagi szempontból értéktelenek, így az,hogy valakinek két diplomája van, semmit nem biztosít neki.
Az ilyen kérdésekből általában kiszokták hagyni azt, hogy mivel kapcsolatos az a két diploma.
#12-es jó most Munchenben egyértelműen drágább az élet/albi. De ezeket ott a minimálbéres kétkezi melós ki tudja fizetni, a német kétdiplomás meg gondolom elég jól él. Azt gondolni hogy ha két diplomával kimész külföldre majd úgy keresel mint a német napszámos rossz összevetés, mert ott sem minimálbért keres egy értelmiségi. De tulajdonképpen epp ez a kérdező problémája, hogy külföldön van jelentős életszínvonalbeli különbség egy diplomát végzett értelmiségi, meg egy szakközépbe hokizó kékgalléros között, idehaza meg te lehetnél a következő stephen hawking és miközben a nóbeldíj pályázatod írod havi 50k nettóval húznál be többet mint Pityu a kőműves.
Az alapvető probléma ebben az országban hogy a tudás alapvetően nem érték, meg amúgyis meg lehet mindent csinálni “okosba”, minek oda végzettség ha mosógépdobból lajcsi házi pálinkafőzőt tud kajibálni hétvégén a tyúkól sufnijába? Nincs se megbecsülve se megfizetve a szaktudás, mert a 90% idióta aki egyetlen félév alatt összefosná magát egy felsőoktatási intéznményben a gyakorin osztja, hogy amúgy értéktelen a diploma és csak az élet iskolája az egyetlen!
Én azért nem lennék meggyőződve arról, hogy minimálbérrel valaki fenntudja tartani magát München közepén, albérletben. Budapesten sem.
A többiben egyetértek, de szerintem még mindig igaz az, hogy sokszor sokan nem reálisan lövik be az igényeiket. A mi családunk bevétele itthon úgy, hogy a férjemmel mindketten műszaki területen mozgunk 7-9 év tapasztalattal 1,4 millió körül van. Sok? Nem, nyugat irányába ennél biztosan sokkal több lenne, de harmincasok vagyunk, van egy csinos és korszerű házunk, két autónk, nyugis életünk és nem tartok attól, hogy mi lesz, ha holnap venni kell egy új hűtőt, vagy a gyereknek új cipőt... Tudom, hogy a gyakorin mérnökként nettó 6-700 ezer forint nagyon tré, de az életben mégis egy kényelmes életet képes biztosítani itthon. A kezdőfizetésem 2015-ben nettó 169 ezer forint volt. Akkortájt, ha 60 + rezsiért talált valaki albérletet Budapesten, már örült, mint majom a farkának. Ebből a fizetésből nem tehettem meg, hogy egyedül béreljek, ez ilyen. A tudás érték és egyetértek abban, hogy nálunk ez kevésbé látszik sok esetben, ugyanakkor a tudás mint olyan, nem jár automatikusan a diplomával, csak ezt sok fiatal nem hajlandó elfogadni. Kezdjen el dolgozni, hajtson, majd 1-2-3 év tapasztalattal ez már egy teljesen reális bérigény és ha beválik, onnan lehet taposni folyamatosan felfelé. DE! akkor sem alanyi jogon fog járni értelmezhető béremelkedés a sültgalambért cserébe. Ilyen a piac.
(Most a büfé diplomákról nem beszélek, mert a kérdésben gazdasági van, ami akár piacképes is lenne.)
Tudom, hogy a gyakorin mérnökként nettó 6-700 ezer forint nagyon tré,
Nem csak a gyakorin, hanem a való életben is. Nem tudom, tisztában vagy-e az árakkal.
Az meg plusz megalázó, hogy egy buszvezető átlag fizetése br. 730 (a minapi hirdetés szerint). Értem, h a nettó 700 az jobb mint a bruttó 730, de a különbség egyáltalán nem nagy, nem akkora, hogy megérje ezért gürcölni az egyetemen.
A diploma nem csak azért kell, hogy többet keressen az ember. Hanem azért is, hogy jobb körülmények között dolgozzon.
Egy buszvezetőnek (legalábbis erre panaszkodott az egyikük) 10 perce van arra két forduló között, hogy kakáljon. Hajnalban kezd vagy éjszakáig dolgozik. Esetleg kettévágott műszakban, a csúcsforgalomban.
Ezzel szemben egy mérnök vagy IT-s 9-re megy a munkába a fűtött légkondícionált irodába (ha egyáltalán bemegy), kávézik egy kis keksszel, egyébbel, ami ki van rakva, beszélget a kollégákkal és néha pötyög valamit az ujjaival.
Ezért érdemes tanulni, ha valakinek módja van rá. :-)
17#
Ja, 9-kor kezdem a munkát, de 8:55-kor kelek fel és 9:00-ra már a gép előtt ülök. Tipikusan az első félórában nem is dolgozom és az utolsó félórában sem igen.
Flexibilis a kezdés, de szeretem a 9 órai kezdést tartani.
#16
,,Nem csak a gyakorin, hanem a való életben is"
Hát azért ha kicsit is körülnézel buborékodból akkor rájössz hogy az emberek 70+% a itthon hanyatt dobná magát ezért a fizuért.
Persze 700 ezerből nem váltod meg a világod, hiába hangzik soknak de itthon azért maradjunk abban hogy elég kényelmes életet lehet ebből az összegből élni.
#17 Azért ennek alapfeltétele hogy el tudj helyezkedni olyan helyen amihez továbbra is versenyképes diploma kell.
De igen tanulással jóval kényelmesebb állásokat lehet szerezni és amit leírtál az csak a cseresznye a torta tetején. Hiszen van oka miért fizetnek meg egy állást. Vagy nagyon magas tudásra van szükség vagy pedig valami mást áldozol fel, mint a testi egészségedet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!