Mennyire "nyugis" egy infós állás?
Megpróbálom rövidre fogni. Gimibe járok felnőtteknek jelenleg, és mindenképp infós szakra fogok menni gimi után, talán program tervezőre. De.
Picit anxietys vagyok, szeretem az ilyen nyugis, unalmas helyeket. A legtöbben szeretik az ilyen kreatív állásokat, ahol mindig valami új történik, és sohasem unatkozik az ember. Én ennek a totális ELLENTÉTE vagyok. Nagyon sokat gondolkodtam egy sima könyvelő karrieren, mert hallottam, hogy az pont ilyen "unalmas" dolog, de az olyanból mostanában alig él meg az ember.
Lényegében, csak tudni akarom mindennap, hogy mit csinálok. Nem szeretem a meglepetéseket, vagy úgy elkezdeni egy projektet, hogy fogalmam sincs mit is csinálok. És nem szeretnék naponta öt meetingen részt venni sem.
Szóval ezek alapján, kinek mi a véleménye?
Az IT az agile szülőatyja, nagyon nagyon ritkák azok a pozik amik nyugisak..
A mi cégünk pl évi 4-5x tervezi újra a prioritásokat, ezzel teljesen felforgatva mindenki munkáját.
Ez szerintem maximálisan egyéntől függő.
Van olyan ismerősöm, aki alig tudott már egyetemen programozni, aztán felvették multiba és szinte semmit sem kellett csinálnia. Lehúzott pár évet és szimplán a piacon eltöltött évek és a cég neve alapján lett senioritása.
Ezt onnan tudom, mert sokszor tőlem kér segítséget még most is és saját bevallása szerint is ez van.
Ezen a példán kívül is rengeteg hely van, ahol simán eltudnak az emberek úgy bújni 1-1 pozícióban, hogy szinte semmit sem dolgoznak, még is elismerik őket, akkor meg főleg ha ezek az emberek minimálisan is kompetensek.
Nekem meg az volt, hogy igazán érdekelt az adott terület, amire mentem, így már gyakornokiság előtt egyetemen jó voltam a szintemen, majd gyakornokként direkt kisebb céghez mentem, hogy nagyobb felelősséget kapjak és első naptól kódoltam. Majd váltottam egy nagyobb cégbe, ahol a tapasztalatatom és tudásom alapján már mertek nagyobb felelősséget adni, mint az években mért tapasztalatom engedte volna és így tovább.
Elejétől kezdve túlóráztam, úgy hogy soha sem volt elvárás, szimplán mert édekelt és mivel nagyon gyorsan nőttem a feladatokhoz, így éveken át konstrans olyan dolgokkal találkoztam, amik picit a konfortzónámból picit kiestek, mert amikor már ment a backend, elkezdtem frontendezni, amikor az is ment elkezdtem devopsozn is, amikor az is ment cloud dolgokkal is foglalkoztam stb...
Persze így dinamikusabban nőtt a fizetésem és a lehetőségeim is.
Az IT karrier annyira stresszes amennyire akarod. A full chill, semmit tevős munkáktól, a heti 6 napban agyon hajtanak túlórákkal melókig minden megtalálható a piacon. Persze a végletek ritkábbak.
... de általánosan ahogy a senioritásod nő, a technológiai problémák egyre nyugisabbak lesznek és könnyebbek.
Itt is te döntöd el mennyire legyen nyugis. Ha egy szinten nem lépsz tovább és ott maradsz, akkor nagyon laza tud lenni még úgy is hogy amúgy nem egy olyan pozícióban vagy, ahol nincsenek elvárások.
Hát kérdező akkor az IT nem neked való :D
A legtöbb projekten gyakoriak a változások, nem ritka hogy váltanod kell feladatot prioritizálás miatt.
Az sem ritka hogy mikor ki akarsz rakni egy új verziót a kódból akkor meg kell nyomni az utolsó napokat.
Meetingek is vannak azért bőven, bár egyértelműen munkahely válogatja hogy mennyi pontosan.
Plusz programozás egy kreatív munka, hiszen konstans problémákat kell megoldanod.
Ceg merettol el kulturatol is fugg.
De ugy nagy altalanossagban kezdokent szerintem eleg nyugis lesz az it munka. Kaphatsz olyan feladatokat amit technikailag kihivast jelentenek de azert altalaban jol korulhatarolt es egyertelmu feladatokra lehet szamitani eleinte. Aztan ha jo vagy benne akkor 5 ev utan azon kapod majd magad, hogy toled varjak el az emberek, hogy megmondd, hogy mit es hogyan csinaljon a csapat es mar nem neked mondjak meg masok, hogy mit kell csinalni.
Nagyobb cegben szerintem tud nagyobb lenni a mindennapos bizonytalansag mert gyakran azt is ki kell deriteni hogy egyaltalan kivel kell beszelni egy adott problemarol, es mivel nagy a ceg, o nem fogja tudni hogy te konkretan mit csinalsz, el is kell neki magyarazni.
Ha nem magyar cegnel hanem pl egy amerikai multinal dolgozol, az idoeltolodas ujabb faktor lehet, mert nem kapsz mindenre azonnal valaszt.
Hogy be kell e menni napi 5 meetingre az szerintem nagyreszt kultura kerdese, dolgoztam olyan cegnel ahol ez volt (penzugyi multi), de altalaban nem ez a jellemzo.
IT az egy tág fogalom, én a helyedben nem programozónak mennék hanem hálózati mérnöknek, Cloud Engineernek stb... ott vannak olyan nyugis pozíciók, hogy gyakorlatilag semmi dolgod (és meg is van fizetve).
Dolgoztam olyan helyen egy multiban, ami teljes home office volt, meg volt előre határozva, hogy mikor van release vagy karbantartási munkálat, kb egy hónapban 2-3x, aznap kellett dolgozni, egyébként a többi nap szinte semmi, ránéztem reggel a monitorozó eszközre és délután (kb 1 óra), láttam hogy üzemel minden aztán a napom lényegében teljesen szabad volt. Munkaidőben azt csináltam amit akartam és ezért millió feletti bruttót kaptam. Csak azért váltottam, mert kaptam fizetésben és szakmai fejlődésben jobb ajánlatot, hasonló területen. Itt több a munka de azért a napi 4 órát ez sem haladja meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!