Magyarországon miért fontosabb a papír, mint a szaktudás? Ezt nem tudom megérteni. Érdekes story.
Először is nem együttérzést várok.
Külföldön dolgozom cirka 6 éve.
Jeneleg a munkám során "mérnöki" feladatot csinálok, mert nincsen más dolgom, mint kimenni, műszaki rajzot készíteni, pontos méreteket venni. Utána ezeket programban megcsinálni, majd kiadni a munkát és felügyelni a gyártást és beépítést.
Egyetemi végzettségem van, de más szakma.
Külföldön a szaktudásom alapján jutottam ide. Referenciákkal, szaktudással rendelkezem.
Próbálkoztam egy otthoni munkahelyen.
A válasz az volt, hogy nem lát olyan irányú szakvégzettséget, amivel ezt megtudnám csinálni, alacsonya pozícióba, valamint segédként tudnának felvenni. Természetesen ezután megmondtam az interjún hogy viszont látásra.
Egyrészt bizonyos munkakörök jogilag szabályozva vannak, hogy csak megfelelő képesítés birtokában lehet végezni. Pont. A műszaki munkakörök jelentős része ilyen, sok helyen az alapdiploma sem elégséges, MSc kell.
Másrészt egyszerűen nem éri meg velük foglalkozni. Van HR-es ismerősöm, aki mesélt már nem egy szép történetet az önjelölt IT-sokról, pénzügyesekről, akik nulla végzettséggel, de szerintük releváns tapasztalattal jelentkeztek valahová. Nagyjából minden huszadik olyan, hogy érdemes ténylegesen foglalkozni vele, a többivel nem. Én megelőlegezem Neked, hogy te a minden huszadik kategóriába tartozol, de talán érthető így is, hogy miért nem akarnak erőforrást pazarolni arra, hogy ezeket az embereket interjúztatgassák, mikor évente több száz frissdiplomás mérnök áll sorba azért, hogy dolgozhasson. Oké, tapasztaltuk nincs, de azt pár hónap alatt megszerzik, amire szükségük van egy adott pozícióban, ráadásul azok a szakmai alapok biztosan megvannak, hogy legalább egy nyelvet beszéljetek.
Van igazság abban amit mondasz, nem egy kezdő mérnökkel dolgoztam már, de egy hónap alatt semmiképpen sem tanul bele, senki sem. Pont ez a baj azokkal, akik csak mérnökként dolgoztak. Sokszor úgy tervezik meg a dolgokat, hogy pld nem tudják mekkora pont egy automata szelep, és gyártás után lehet módosítgatni, mert nem fér el.
És természetesen én is a rangsor legeslegalján kezdtem, egyszerű lakatosként. Aztán szépen elkezdtem rajz alapján dolgozni, majd rajzot készíteni (alap elvárás a szakmában amúgy, sokan mégsem tudják, papíros szakemberek).
Aztán dolgoztam 3-8fős csoport vezetöként.
Utána ellenőrként, vagyis én vettem át a kész darabokat és küldtem tovább.
Ezután jártam meregetni, rajzot csinálni.
És nemrég kaptam egy saját széket, saját gépet az irodában és már csak felmérni kell, valamint a 6 embereknek kiosztani a munkát.
Külföldön nem tervezek céget váltani, mert teljesen megvagyok vele elégedve, 40 óra/hét, kellemes környezet. Nem órával akarok én pénzt keresni, hanem órabérrel..
Csak szeretnék haza menni. Édesapám meghalt, kb 3 hónapja nem láttam akkor.
Édesanyám is beteg, szeretnék közelben lenni, közelben dolgozni.
Németországban megfeleltem így is.
Magyarországon maximum "segéd"
Igazából nagyon várom mit szólnak majd vissza, a volt főnököm ígérte, hogy küld referenciát oda, ahová jelentkeztem 😀
2#
Viszont az én esetemben a tervezés résznél, leegyszerűsítve el kell jutnom A-ból.B-be
Nem épület tervezés, amihez komoly tudás kell.
Nálunk a legtöbb ilyen sima szakmunkás, mert nem olyan komoly felelősség mint amiket te említettél
Sok pozíciót törvény szabályoz és pl. releváns végzettséggel nem rendelkező nem is hagyhatna jóvá dolgokat/írhatna alá dolgokat.
A másik. Németeknél mérnöknek hívják a középfokú végzettséggel rendelkező szakembereket is. Magyarországon mérnöknek csak diplomás embert hívnak, legyen akármilyen pl. villamos-, vegyész-, építészmérnök.
A diplomás alapszűrés mondjuk sok esetben csak kezdő pozíciókra igaz(kivétel ha törvényileg kötelező) vagy bizonyos cégekre.
Pl IT nál ha valaki most kezdő végzettség nélkül az nem igazán fog helyet találni, viszont az akinek van 3-4 + év tapasztalata pár hely kivételével nem ezen fog múlni a dolog.
Ami nagyon fontos hogy a CVd ben a tapasztalat és a pozi jól ki legyen emelve és a legfrisebb mindig elöl legyen.
Másik, sok helyen a recesszió gyanús időszak miatt létszámstopp van szval jóval kevesebb cég vesz fel új embert és sokkal válogatósabbak
Gépgyártás területen dolgozol, kérdező?
Gépelemeket modellezel? Amennyiben igen, nem kell meglepődni, ha diploma nélkül nem vesznek fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!