Igaz az, hogy egy cég kölcsön adhatja a munkavállalóit másik cégnek?
Van egy ismerősöm aki régóta dolgozik egy olyan cégnél ami most rossz helyzetben van, nem tud munkát adni a munkásainak, ezért akit tudott átadott ideiglenesen más cégekhez.
Ha nem fogadja el, akkor elküldheti végkielégítés nélkül...
Tényleg van ilyen?
A munkaerő kölcsönzése és a szerződéstől eltérő foglalkoztatás két külön jogi dolog.
A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni.
Ettől még a munkaviszony nem változik, és a munkáltató személye sem.
A foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a 44 beosztás szerinti munkanapot vagy 352 órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell.
A munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára
a) a várandóssága megállapításától gyermeke 3 éves koráig,
b) gyermeke 16 éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli, valamint
c) hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén, továbbá, ha
d) a rehabilitációs szakértői szerv legalább 50 százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította.
"Ha nem fogadja el, akkor elküldheti végkielégítés nélkül..."
Ez így teljesen nem igaz. Nyilván érdeksérelmet nem okozhat a dolgozónak a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás. Ha eddig a munkavégzés helye például Tata volt, nem várható el, hogy másnaptól egy miskolci telephelyű cégnél végezzen a dolgozó munkát.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatást nem kell elfogadnia a dolgozónak, arra egyszerűen kötelez a munkáltató mindenféle szerződés módosítása nélkül.
Munkaerő-kölcsönzés: az a tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbeadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek ideiglenesen átengedi. A munkaviszony megszüntetésének jogát kizárólag a kölcsönbeadó gyakorolhatja.
A munkaszerződésben meg kell állapodni abban, hogy a munkaszerződés kölcsönzés céljából jön létre, továbbá meg kell határozni a munkavégzés jellegét és az alapbért.
A két dolog között lényegi különbség, hogy kölcsönzés esetén a munkavállaló és a munkáltató (kölcsönbe adó) között úgy jöhet létre csak a megállapodás, hogy bele van foglalva a szerződés alapvető célja -> munkaerő-kölcsönzés.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!