Mit írjak így az önéletrajzomba?
Pályakezdő rendszergazda vagyok. Az egész nyarat álláskereséssel töltöttem és meguntam, hogy nem lehet elhelyezkedni ezzel a közelben (a közel alatt 50km-es körzetet érts, ami sok embernek még távolt is jelentene.. :D) és úgy vagyok vele, hogy jöjjön inkább bármilyen munka, mert megőrülök itthon..
Viszont az eredeti önéletrajzom így sok helyen nem lesz releváns. Bele van írva a végzettségem, adataim, alap dolgok, és mellette ott vannak a szakmai részek, amik egy laikus ember számára semmit sem mondanak. (pl cisco, windows szerverek, adatbáziskezelés, hálózat, ip cím, c#, programozás dolgok stb)
Milyen önéletrajzot kellene írnom, ami mindenhol megállja a helyét? Ha ezt az infós önéletrajzot beadom bárhová csak vakargatni fogják a fejüket, hogy mik ezek a dolgok, amiket beleírtam és egyáltalán nem lesz releváns.
Hogy kezdjek bele? Miket írhatnék a személyes adataim, illetve végzettségeimen kívül? Ezek a sablon "önálló munkavégzés, csapatmunka, megbízhatóság, kitartás" stb dolgokat sosem tartottam ésszerűnek, mert ez minden önéletrajzon ott van..
Hát még ha az első kicsit nyersen is ìrta meg, az IT melok Budapesten vannak nagyrészt
. Ha a helyedben lennék és nem akarnám elengedni ezt a vonalat akkor elvallalnék akármilyen melót és otthon elve sporolnek ahogy tudok. Mellette programnyelveket gyakorolnam. Aztán ha van egy 4-5 honap tartalékom Budapestet beprobalnam akar csak szoba bérléssel. Ha netán tényleg ráfekszel egy program nyelvre és megy is bejöhetne ez akar talán îgy.
Először is próbáltál a környező cégeknél házalni, hogy itt vagy lelkes ifjú munkaerőként, szívesen dolgoznál náluk? Megkérdezted már az összes ismerőst, rokont, mindenkit, hogy a cégüknél tudnak-e neked munkát találni?
Nagyon sok cégnél nem is feltétlenül tudatosul, hogy kéne még egy ember. Sok esetben már formálódik az igény, hogy kéne egy ember valamire, de még nem született meg a döntés. Viszont, ha bekopogtat valaki az ajtón, az segíthet meghozni a döntést. Az ott dolgozó ismerősök ajánlása sok esetben be tud segíteni, mert az ilyen látens, meg sem hirdetett, még nem is létező állásokba is be tudnak segíteni - pl. amikor épp nem működik a rendszer, vagy rendbe kéne valamit tenni, akkor elejtenek egy megjegyzést, hogy az ismerős pont ilyen munkát keres és most milyen jól jönne a segítsége...
Az is előfordulhat, hogy sok cégnél teljes állásban nem akarnak rendszergazdát alkalmazni, de részmunkaidőben, egyszerűsített foglalkoztatással, vagy külsős vállalkozóként alkalmi jelleggel hajlandóbbak lehetnek fizetni egyes munkákért. Ehhez persze el kell tudnod adni magad nekik, hogy milyen feladatokkal tudod tehermentesíteni a cégvezetőt, aki eddig minden gépet telepített, vagy hálózatot épített ki.
Használd ki, hogy kis településen élsz, ahol jobban ismerik egymást az emberek, mint egy nagy városban: beszélgess cégvezetőkkel, döntéshozókkal, HR-esekkel, stb.
De csak nyomasd, hogy neked milyen munkára volna szükséged, te mit keresel. Azért van két füled és egy szád, hogy kétszer annyit hallgass, mint amennyit beszélsz. Hallgasd meg, hogy nekik milyen munkaerő és méginkább informatikai problémáik vannak, mik a nehézségeik, mire tudnál nekik megoldásokat kínálni. Aztán, ha már tudod, mik a problémáik, hogyan fogalmazzák meg ezeket, utána jobban rá tudsz kapcsolódni az igényeikre, hogy pont azokra tudj megoldást kínálni, amire nekik szükségük van.
Ahogy te is írtad, az informatikai szakkifejezéseket nem mindenki érti. Sőt nem is biztos, hogy valaki tudja, hogy informatikusra van szüksége. Ahogy a régi marketinges mondás tartja, akinek a fúrót el tudod adni, az általában nem fúrót akar, hanem egy lyukat akar a falba. Sőt még inkább csak egy polcot szeretne a falon a könyveinek. Ha te minden áron fúrót akarsz eladni, akkor nem biztos, hogy meg fog találni az, aki polcot akar a falára...
Ha te kis településeken kis cégek informatikához nem feltétlenül értő cégvezetőitől akarsz munkát kapni, akkor lehet, hogy nem az informatikai szakszavakat érdemes halmoznod az életrajzodban, hanem azt érdemes számukra megfogalmaznod, hogy milyen problémákat tudsz nekik megoldani, milyen a munkát akadályozó hibákat tudsz elhárítani.
Az életrajz célja sosem az, hogy felsorold, hogy mi mindenhez értesz, hanem hogy megmagyarázd a munkáltatónak, hogy miért pont téged érdemes alkalmaznia. A felsorolás ennek csak eszköze, de nem a felsorolás a cél, hanem hogy ők azt tudják olvasni belőle, hogy miért pont rád van szükségük.
Aztán persze ott van az is, hogy talán még messzebbre érdemes elköltöznöd, mert a nagyobb településeken koncentrálódnak a komolyabb informatikai igényekkel és így számodra is jobb munkákat kínáló cégek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!