A legtöbb közgazdász, pénzügyes állás miért ilyen? Melyek a jobbak? Honnan lehet átlátni illetve jobb, szakmaibb állásba kerülni?
Az én meglátásom, de a neten olvasottak is ezt erősítik, hogy amit gazdasági, pénzügyes, közgazdász állásnak neveznek annak 80-90% valami gazdasági irodista.
Mindenféle kis részfeladatok egy nagy irodaházban, ha nem is szolgáltató központban de akkor is.
De mik a komolyabb, szakmaibb állások, ahol lehet tanulni, ahonnan majd tovább lépni érdemben?
Honnan lehet megállapítani egy pozícióról? Mert azt már látom, hogy a kicsit gazdasági irodai állásokat is nagyon szépen reklámozzák.
És normális gazdasági pozícióba, ahol valami komolyabb területhez van köze az embernek, komolyabb munkát végez hogy lehet kerülni egy nagy multinál?
A kérdésből talán látszik, hogy még az elején vagyok a dolognak, de az a baj tájékozódni is elég nehéz.
Az egyetemen ilyeneket nem mondanak el, sőt inkább ők is a semmit is fényezik, hogy minden és mindenki sikeresnek tűnjön.
Magyarországon olcsó a munkaerő, és kedvező adókörnyezet van külföldi befektetőknek. Ez párosul azzal, hogy egy jelentős multú, és regionális központnak számító fővárosa van.
Ebből kifolyólag az ideköltöző (egyébként nagynevű) multik support centereket, másnéven SSC-ket telepítenek a fővárosba, amelyekkel a profithozó tevékenységüket támogatják.
Ilyen cégek a teljesség igénye nélkül a Morgan Stanley, Citi, Roche, GE, P&G, IFF, a KPMG Global Services Hungary és még sorolhatnám. Ők a tech, finance, risk és hasonló osztályokat rendelik ki ide az előbb említett okokból.
Mivel ezek nagynevű, a budapesti frissdiplomás közgazdásoknak, mérnököknek, informatikusoknak relatíve jó fizetést nyújtó cégek, jellemzően fiatal emberi erőforással rendelkeznek, mint amilyen Te is vagy.
Ahhoz, hogy megálld a helyed a munkaerőpiacon, bővítsd a kapcsolati hálód, elsajátíts olyan skilleket amik más munkahelyekre is kellhetnek dolgozni egy ilyen munkahelyen Budapesti frissdiplomásként ha nem is elengedhetetlen, de nagyon fontos lehet.
Ha mindenképpen ezeknek a cégeknek az elkerülése volna a cél, (nem ajánlom az elején) akkor személy szerint BIG4-nál, tanácsadásban, KKV-knál nézelődnék. Nem azt mondom, hogy itt nem találsz az általad említett munkaköröket, de más szellemben dolgoznak mint a budapesti több ezer alkalmazottal gazdálkodó back office-ok. (Hiszen ők front office-ok, azaz profit centerek, nem pedig cost centerek.)
"De mik a komolyabb, szakmaibb állások, ahol lehet tanulni, ahonnan majd tovább lépni érdemben?"
Nekem az érdemi továbblépés az volt hogy Data Science felé orinetálódtam, ami a sok bullsh1ttel ellentétben NEM egy kifejezetten informatikusnak való munkakör, sokkalinkább matek/gazdaság, csak megfűszerezve programozással, ami szükséges a problémák megoldásához, de egyébként az időm kb 15-20%-át veszi el maximum, az sokkal fontosabb hogy domain-specifikus gazdasági tudásom legyen és értsem a mögöttes matematikát amivel elemzések révén eredményeket tudok származtatni.
Nekem ez egy sokkal izgalmasabb világ, mint az unalmas, monoton gazdasági csicskamunkák, szóval a helyedben a matematikai statisztika, operációkutatás és a programozásra (python, SQL) feküdnék rá és úgy próbálnék meg a Data Science területe felé orientálódni. Nekem 5 éves tapasztalattal bruttó 1,6 millió forintos a fizetésen ami lényegesen jobb mint az átlagos gazdasági pozik fizetései.
Jó kérdés, én kicsit mást kérdeznék.
Erre is tudnátok válaszolni?
https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__karrier-f..
Köszönöm a válaszokat.
A 6-os válaszában nem vagyok biztos azért. A könyvvizsgálat is csak egy terület, ráadásul számvitel amit sokakhoz hasonlóan nem akarok.
3-asnak: Ez nagyon jól hangzik. Ennyire kevesen csinálják (még) és ettől ennyire értékes?
Ha valaki nem az IT-s vonal felé akar elmenni, akkor vajon elérhető karrier?
2-esnek és mindenkinek:
Van aki azt írja, hogy kezdésnek jók a szolgáltató központok.
Nekem nem az a bajom ezzel, hogy azonnal nagyon jól fizető állást akarok és azonnal döntéseket hozni a cég életében.
Hanem az a bajom, hogy ha egy szolgáltató központban valami kis gazdasági irodista állásra bekerülök, akkor ott nagyon keveset tanulok meg. Pl. vevői számlák könyvelése egész nap.
Abból pénzügyes karrier például hogy lesz?
Én inkább azt olvasom sok helyen, hogy ha csak ilyen humán droid pozícióban kezdesz, akkor kitörni nagyon nehéz, mert nem fogsz sokkal többhöz érteni mint egy friss diplomás.
Mások addigra már valós tudást szednek fel, a karrierben haladnak előre, te meg ott ragadsz.
Abban egyetértek hogy nehéz kitörni. Szélsőséges példa az enyém és talán már túl sokszor írtam itt de én helpdesk-esként kezdtem. 3-4 évig másra egyszerűen be se hívtak, cégen belül sikerült egyszer váltanom, azóta sínen vagyok.
Azzal viszont nem értek egyet hogy ne lenne szükség akár ebben a szektorban is a tudásunkra (SSC). Egy jó gazdmen-es mindig is előnyben lesz a botcsinálta vezetőkkel szemben, csak hogy egy kézenfekvő példát mondjak. De számvitelesként is van esélyed nem megrekedni az AP könyvelésnél. Van esélyed, nem jelenti azt hogy nem rekedsz meg. De a többiek szinte biztos.
Kezdésnek tökéletesek ezek a melók, bárcsak az én időmben (jó 10 éve) lett volna több ilyesmi.
Az is biztos hogy a legtöbb SSC tele van kontraszelektált arcokkal, bölcsészfélekkel. Ellenükben sem könnyű bármit elérni, még egy normális meeting struktúrát sem.
Szerintem egy teljesen korrekt szakmai cél ha elkezdesz dolgozni egy ilyen területen és kitűzöd hogy A) vagy projektmenedzsment, technológiai vagy hasonló szempontból lépdelsz előre és tanulsz meg mindnent amit lehet. Itt is nagy segítségedre lesznek a tanulmanyaid, de csak közvetve. Ha közvetlenebb a cél: B) valahogy visszakeveredsz a saját szakterületedre (amit nem tudunk mi) és ott leszel specialista. Vagy az A-t és a B-t vegyíted. Létrehozni jó folyamatokat, úgy hogy közben az egyetemen tanultakat is hasznosítod nem egy rossz dolog. Idealista vagyok, ebben is, meg abban is, hogy végső soron ez az országot is gazdagítja. Elmennék én 20-30%-kal kevesebb fizuért is hasonló színvonalú magyar cégekhez, csak azért mert magyarok, de egyszerűen nem tartunk még itt, nincsenek tömegével ilyen cégek.
Magyarországon van valamilyen furcsa pénzügy-számviteles fétis. Egy csomóan azt nyomják, hogy a pénzügy a legjobb gazdasági szak, mert “ezzel biztosan lesz állásod”. Hja. 99%-ban olyan, mint amit kérdezel, Kérdező (és teljesen igazad van!).
Én marketing szakon végeztem. Az egyetem alatt illetve utána még 4 évig nagyon sokoldalú, de nagyon stresszes és alulfizetett marketinges állásom volt kisebb magyar KKV-knál – ami szakmailag sok kihívást tartogatott, de az alacsony fizetés és a magyar tulajdonosok jelentette stressz miatt nem ajánlom senkinek.
Utána viszont sikerült bekerülnöm multihoz vállalati stratégiára, majd onnan más országokba kijutni ugyanerre a területre, és az egy álom meló volt. Főleg trendkutatásra, fogyasztói magatartás kutatásra, szolgáltatások piacmodellezésére és szolgáltatás-stratégiára specializálódtam, baromi érdekes volt.
Azután gondoltam egyet, és átváltottam én is adattudományra, ami szintén nagyon érdekes terület, és annyira piacképes, hogy pályázat nélkül is özönlenek az ajánlatok. Teljesen egyetértek a 3-assal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!