Akik az IT-t hozzák fel szent grálként a jó kereset, szabadidő, home office univerzális megteremtőjének valójában belegondoltak ebbe?
Lényegében ha valaki úgy éli az életét, hogy 18-23 éves koráig mérnökinfón vagy proginfón végigtolja amikorra már van alapja a sok gamerkedésből (ami alatt eltartja a családja, mert nyilván nem bölcsésszak, ahol belefér a "tanulgatás" mellé a bulika meg a diákmunka és a kevés alvás), hobbija is az egész, így ha nem fizetnének neki is szabadidejében is ezt csinálná, ezért bedolgozza magát és ÉVEK múlva MÁR SENIORKÉNT kap olyan engedményeket (ami igazából talán pont a covid utóhatása, hogy akkor kötelező volt a home office, azóta meg akkor már ha így alakult akkor úgy is marad, mivel seniort nem szívesen rúgnak ki ha jól dolgozik), hogy lehet teljesen home officeban meg a deadline a lényeg, nem a napi munkaidő és figyelembe veszik a javaslatait, tehát nem a bolsevista "mert én azt mondtam, én vagyok a főnök, nem érdekel, hogy így rosszabb és tovább is tart, így kódolod le, mert csak, amúgy is 8 órában vagy fizetve, idődből kitelik" stílusban bánnak vele.
Akkor nála teljesen reális, hogy millió felett keres nettóban (családi adókedvezmény meg egyéb szir-szarok nélkül) és még mobilis is és dolgozhat egy tengerpartról is laptoppal, de miért állítjuk be ezt úgy, mint ami egy bárki számára elérhető kínálkozó lehetőség?
A "kihalásos munkakör" kifejezést ismeri valaki? Képzettséget nem igénylő munkák terén is van olyan, ahol kb. semmit nem kell csinálni, csak bejársz filmet nézni, kávézni meg beszélgetni és kapod az amúgy nem magas fizetést, de ugyanannyit kap egy gyártósori dolgozó vagy kukás is, aki viszont keményen dolgozik azért a pénzért és dupláját kapja az, aki heti 6 napokat 12 órákban betonozik az autópályán hóban, kánikulában, stb.
Ha pedig felfelé mész a magasabb képzettséget igénylő munkakörök felé, ott kevesebb nyitott pozíció van, de az arányok kb. ugyanezek.
Szóval ti ilyenkor figyelembe szoktátok venni, hogy nagyon magas lóról beszéltek és az messze nem a 6 hónapos GreenFox szint, de még egy több éves egyetemi mély-átfogó tudást adó diploma után is szintén újabb több év 1-2-300 ezrekért gürizés és napi több óra önképzés után elérhető szint... abban az esetben HA kineveznek seniornak, projektmenedzsernek, stb. és nincs egy szimpatikusabb vagy protekciósabb jelölt.
Az olcsó indiai meg filippínó programozók pedig mindig ott fognak Damoklész kardjaként lebegni a fejetek felett, mert miért adjon valaki millió felett, amikor más megcsinálja feleannyiért.
Én találtam néhány kérdést a fenti novellában. Igyekszem megválaszolni.
“belegondoltak ebbe?” Meglehet
“ miért állítjuk be ezt úgy, mint ami egy bárki számára elérhető kínálkozó lehetőség?” Mert az.
“A "kihalásos munkakör" kifejezést ismeri valaki? “ Valaki biztos.
Amit kibogoztam ebből:
-sok idő eljutni oda hogy jól keress -> kb minden jól fizető szakmára igaz hogy nem fogsz középiskolából kiesve jól keresni.
- nem mindenki home officeozhat -> a helyek mindegyikén legalább hibrid munka van és helytől függ nem pedig szenioritástól
- kevés fizetés sokáig -> ezt nem tudom honnan veszed, egy sima egyetemi gyakornoki fizu is lassan 2500ft/ óra, ha valaki 25 alatti és diákmunkába tolja akkor az több mint 400 ezer amit hazavisz. És kb 3. Félévtől simán mehetsz gyakornokoskodni.
- indiaiak lecserélnek minket -> Nem fognak, ugyan úgy ahogy amerikában akár 800,000 dollárt is elérheti egy szoftverfejlesztő fizetése és nem hinném hogy 10-15x jobbak mint egy magyar senior fejlesztő
Mar az elejen magas fizetessel kezd egy ITs kb minden mas szakmahoz kepest.
En diploma nelkul keresek home officebol contractrokent tobbet nettoban mint a hays salary guide teteje...
Abban igazad van viszont hogy az ITban egesz eletedben tanulsz. Nem olyan mint egy orvos vagy valami viszonylag keveset valtozo szakma. Itt muszaj mindig mindig kepezni magad. A jo viszont az hogy munka kozbe meg lehet ezt tenni. En evek ota csak munkaidobe olvasok szakmai konyvet/cikket/tutorialt stb. A gyerekek miatt nincs tobb idom, de ennek ellenere is folyamatosan haladok felfele a letran.
Nyilván nem lehet mindenki szoftverfejlesztő, mert kell hozzá egyfajta szemléletmód illetve logikai készség. De a lehetőség nagyon sokaknak adott. Ahhoz, hogy jól keress, valóban sokat kell tanulni, képezni magad és amikor már senior vagy, akkor is folyamatosan fejlődni, lépést tartani a technológiával, mert kijön egy új major version a keretrendszerből és lehet, hogy csomó dolgot újra kell tanulnod vele.
Viszont pl. a homeoffice nem csak a programozóknak adott, a feleségem pl ügyfélszolgálatosként szintén full homeoffice dolgozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!