Fiatalok közt az "AZ A SZAKTERÜLET ENGEM NEM ÉRDEKEL" típusú emberek "karrierútját" érti valaki?
Arra gondolok, amikor elmennek nem kifejezetten piacképes szakokra, ami vagy nincs vele munka, vagy és ez a legtöbb inkább hogy valójában van munka de az átlagbérnél többet sosem fizet és pár év alatt rájön hogy ebből az alap dolgok hogy: saját ház, normális autó, család nem lesz.
És egy idő után azt mondja hogy kimegy Ausztriába, Németországba stb. hotelbe felszolgálónak, szobalánynak, gyári munkásnak.
És akkor én így költőien felteszem a kérdést, hogy de az meg érdekli az a munka hogy hotelben felszolgáljon?
Miért nem egyszerűbb akkor olyat tanulni ami itthon is normális fizetést biztosít?
Mert még mindig szívesebben felszolgáló pár évig, mint hogy egész életében olyannal foglalkozzon, amit nem szeret? Plusz megismerni a külföldi életet pár évig, az élmény.
Ha pl. művészeti érdeklődésű lennék, aki utálja a reáltárgyakat, akkor 1. helyen állna nálam az, hogy művészettörténész legyek, aztán ha ebből nem tudnék megélni, akkor 2. legjobb választás lenne a pár év pincérkedés külföldön, és csak a 3. helyen állna, hogy mérnök legyek.
Családi- és más csoportnyomás. Még mindig "a tanulj kisfiam hogy legyen belőled valaki" mentalitás. Kisfiam meg végigtekint az iskolarendszerben végigsenyvedett 8-12 évére és arra gondol ha már tanulni kell akkor legalább valami érdekeset. Gondolj bele neked nem tűnt e örökkévalóságnak csak a középiskola. Nekem igen. B verzió olyat tanulni ami még csak nem is érdekes, de legalább minimálisan piacképes. Persze érdeklődés hiányában itt is csak a kudarc jön, meg a lemorzsolódás.
Tisztán, világosan kéne a kölkökkel beszélni és elmagyarázni, hogy ha sok pénzt akar relatíve gyorsan, és az érettségi után 5-10 év az gyorsnak számít, akkor olyat tanuljon, amit megfizetnek, amivel hamar munkába lehet állni, és amiben van mód plusz munkára, hogy gyűljön a pénz. Utána lehet hobbizni, érdekességekkel foglalkozni, esetleg továbbtanulni. Addig fölösleges és csak sz*rakodás az egész. Szeletelt kenyerén élve egyetemistáskodni, rosszabbnál rosszabb diákmunkákat vállalni aztán elmenni valami SSC-be vagy külföldi országba trógerolni a -sztika diplomával mert már annyira kell a gempa. Vicc, nem karrier.
Azért azt előre megjósolni, hogy mi az ami jól fog fizetni a képzés elvégzése után, meglehetősen nehézkes a mai bizonytalan világba. Mondok két konkrét példát:
1. 10-15éve nagy híre volt annak, hogy hiány van gépész, villamos és vegyészmérnökből és ezek nagy megbecsülésnek örvendenek. Azóta rengeteg változás történt, igen sokan választották ezeket a mérnökképzéseket, elindult a duális mérnökképzés, és a technika is sokat változott; az ipar nagy része az elektronika, vezérlés -és szabályozástechnika, az elektromobilitás és az informatika/programozás területeire súlyozódik. Ez olyan előre nem látható aránytalanságokat okozott az egyes műszaki területek között, amely bizonyos mérnöki lehetőségek hazai szalonképességét fojtotta le, a mérnöki megbecsültség csökkenését és a mérnöki pályát megszégyenítő pozíciók megjelenését vonva maga után.
2. 15-20 éve az általános közvélekedés és a tapasztalat távolról sem mutatta a szakmunkaerő pozítív pályaképét és közép-hosszútávú elismertségét, az ipari szakmunkásképző irányába érdeklődőket és tehetségesebbeket pedig gyakran teljesen más vonalra terelték, a szakmai képzések kizárólag tanulmányi eredmények alapján történtek, elfojtva az elhivatottság kialakulásának elemi csíráit is.
Ma, ennyi idővel később, túlzás nélkül vonhatjuk le azt a következtetést, miszerint az előbb említett területen iparkodóak -esetleg még a hiányos szakipari ismeretek ellenére is- megböcsültsége ugrásszerűen növekedett meg.
Az 1.és 2.pont együttes kifejlődése olyan hajtóerőt generált a munkaerőpiacon, amely az abban előállt kiegyensúlyozatlanságokat gyakoribb pályaelhagyás és pályamódosítás útján törekszik kiegyenlíteni, olykor a hazai munkaerő elvándorlásával kísérve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!