IT karrierhez a következő motiváció mennyire elég: digitális nomádként akarok dolgozni?
Egy olyan ember akinek mindössze ennyi a motivációja, hogy ő helytől függetlenül akar pénzt keresni és ennyit tud az IT-ról hogy az jól fizet, de már 35 éves, de csak érettségije van, eddig csak betanított munkákat csinált, még csak szellemi munkát sem semmit, majd fejébe veszi hogy ő programtervező informatikus lesz, úgy hogy soha eddig egy programkódot sem látott és éppen kettesre megcsinálta az érettségit, annak az esélyei milyenek?
Nem vagyok szakmabeli, csak ránéztem proginfós tantervre, azért ott keményen neki kell ülni tanulni.
"programtervező informatikus lesz"?
Ezek szerint mondjuk ELTE IK-ra (vagy más egyetem) programtervező informatikus szakára szeretnél menni?
Technikailag lehetséges, de nagyon durva kitartás kell és 3-5 éven át szenvedni fogsz vele.
Az nem baj ha nincs más motivációd. Az aki azért megy ilyen szakra, mert szeret weboldalakat csinálni, hamar nagy problémába ütközik, amikor rájön, hogy max 2-2.5 év után tud majd lehelletnyit tanulni róla, amúgy mindent csak amit nem szeret csinálni. Tehát ez az ember sincs előrébb.
"annak az esélyei milyenek?"
Rosszak.
35 évesen már nem feccölnêk bele 5 évet az tuti. /18-20 évesen még belefér, most már nem.
Mondjuk adj magadnak fél-1 évet aztán látod hogyan tovább.
Érdemes foglalkozni ezzel, csak nem úgy, mintha pont most érettségiztél volna.
Szerintem kevés.
A programozáshoz a logikai készség mindenképpen fontos, most azt hogy azért lett kettes szinte mindened mert nem tetted oda magad vagy nem volt meg hozzá a készséged azt egyértelműen nem tudom, de ez már nem indul jól.
Ha erre még rá jön az, hogy nem is szereted a programozást(amit jelenleg még nem tudunk hogy szereted e) akkor szerintem hagyjad. Valamelyiknek legalább meg kell lennie ahhoz hogy a pályán tudj maradni.
És ha egyetemre mész akkor ne a középiskolás szintről indulj el, kalkulus/analízis még a jóval jobb matek háttérrel indulókat is kiszórja egyetemről, nálunk 50% emiatt bukott ki, neked erre rájön hogy kb mindent meg kell tanulnod rendesen, amit középiskolába nem tettél.
Ami opció hogy elmész manuális tesztelőnek vagy IT helpdeskesnek. Ezek is viszonylag jól keresnek és jóval egyszerűbb bejutni vagy továbblépni.
Én is hasonlóan gondolkodtam. Nagyon hamar véget ért a "karrierem". Még csak az egyetemig sem jutottam el.
Soha többet rá sem nézek az IT területre. Csak az tudja csinálni, akit érdekel és szereti.
A motivációhoz nem az kell hogy home office, meg sok fizetés....
4# Nem kell semmi matek tudás maga a programozáshoz és kifejezetten logikus gondolkodás sem.
Ezt azzal tudom alátámasztani, hogy volt 1-2 nagyon durván inkompetens szaktásam Mérnökinfó a BMEn.
Meg a munka nagy része, amúgy nem az abszolút logikus gondolkodásról szól egy sima fejlesztőnek, csak konkrétan újra felhasznál sablonokat. Már 1x megírt valaki egy REST API-t és hozzá a frontenden egy mezőt csinált és updatelte a DTO-kat, a REST API leírót, Liquibaseben felvette az új mezőt stb... akkor 2. alkalomra is sikerül. Ezekhez semmi gondolkodás nem kell, csak 1x meg kell nézni valahol és utána menni fog.
A nehéz rész az amikor nagyon szép olvasható és gyors kóddal kell elintézni 1-1 dolgot, de arra meg konkrétan ott van a github copilot vagy a chatgpt.
Megírsz egy rettenetesen sz-r megoldást. Bemásolod a ChatGPT-be és agyon optimalizálja neked. Pár ilyen dolog eljátszása után meg már tolod fejből.
A programozást sokat túlmistifikálják. Nincs benne annyira bonyolult probléma megoldás. A lehető legnehezebb az, ha időnként olyan dolgokat kell csinálnod, amivel még nem találkoztál, így a neten rákeresel és egy guide alapján szinte lemásolva implementálod az egyedi problémádra.
Semmi logika nem kell egy átlag programozónak.
A matek tudás és logikus gondolkodás között meg nagyon kicsi kapcsolat van. Semmit nem jelent ha valaki rossz matekból. Max azt, hogy nem egyetemre, hanem bootcampre kell jelentkezni.
Az ilyen hozzáállású emberek 95%-a kiesik a maradék 5% pedig elhelyezkedik valami random garázscégnél aztán el van alacsony fizetésért mint a langyos fos előrelépési lehetőség nélkül.
IT-t nem csak addig tanulod amíg papírt meg nem szerzed, hanem folyamatosan jönnek az újabb és újabb technológiák amiket egy komolyabb helyen muszáj elsajátítanod. Ha alapból nem érdekel az IT akkor a "digitális nomád" élet egy kínszenvedés mert kb abból áll hogy stresszelsz mert határidőre meg kell csinálni a feladatot de semmi kedved hozzá míg aki szereti az teljesen ki tudja élvezni hogy nem egy irodába zárva kell programoznia hanem bárhonnan élvezheti a munkát.
#6 Annak nem bonyolult akinek van logikus gondolkodása :)
Egyetemet nem venném ide, mert egyértelmű hogy egy kezdő nem lesz kompetens.
Főnököm szokott interjúztatni amiken néha ottvagyok mint 2. Ember. Az hogy valaki nem jó programozásban az nem feltétlen jelenti azt hogy nem tudja munka alatt kitanulni és nem egy jelentkezőből lett kiválló munkatárs. Viszont ha a logikával és a gondolkodásmóddal gond volt akkor azzal mindig csak a szívás volt.
Én ugyan business logikával foglalkozok, de valamennyi rálátásom frontendre is van.
A webfejlesztés nehézsége nem abból fakad hogy mennyre nehéz egy basic weboldalt összerakni, a dolgok ott kezdenek bonyolultá válni amikor egy 100 ezer soros monstrumban kell dolgoznod és tényleges rendszerben kell gondolkodnod. Vagy valami nem triviális dolog eltörik a kódban és napokat töltesz debugolással.
ChatGPT egy segítség de ugyan úgy nem rendszerben gondolkodik, arról nem beszélve, hogy simán behazudik neked egy hibás választ és még meg is magyarázza neked a hülyeségét.
Lehet vele optimalizálni, lehet vele megoldásokat keresni, de utánna neked tudnod kell hogy az a kód amit kiköp az mit is csinál és miért.
Ha semmi logika nem kellene akkor nem lenne programozó hiány még mindig ,annak ellenére hogy egy kő alatt is programozó jelöltet találsz.
Matek tudás középiskolai szinten a webdev pozícióba elegendő. Egy frontend dev nem fog integrálni meg deriválni és nem is kell tudnia hogy mi az.
Viszont egy csomó terület van ahhova ennél több kell, pl business logic, modellezés, fpga programozás, iot rendszerek stb stb.
Szerintem lehetséges csak reális célokat kell kitűzni. 3-5 év lesz akár a sima BSc is ha mellette dolgozol és ugye nem tudni, milyen képességeid vannak, mennyit kell ismételni, mekkora terhelést bírsz stb..
Ezenkívül rá kell szánnod legalább 2-3 évet, hogy bedolgozd magad a szakmába és utána kaphass olyan állást, ahol ezt engedik. Utóbbi mehet előbb is szerencsével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!