Francia nyelv hol jó Franciaországon kívül Európában?
#12
Francia nyelvtudással el lehet helyezkedni Romandie-n belül. De jó ha észben tartod, hogy ott sokkal több a bevándorló, akik eleve mind C1-C2 francia nyelvtudással érkeznek (mivel arabok vagy négerek). Így ha nem tudsz min. egy B2 vagy nagyon erős B1 szinten akkor nem téged fognak preferálni.
Illetve sokkal kevesebb a fizetés is a francia részen, mint a német részen. Pláne betanított munkák terén.
#14
A francia Svájcon belül alacsonyabbak a fizetések, mint a német Svajcon belül. Ez szimpla tény. Leellenőrizheted te is magadnak.
Egy tény mi alapján ? Van forrásod ?
Személyi tapasztalat szerint (több családtagom dolgozik a határon keresztül) sehonnan se tény, amúgy [link] "Genfben a világ 2. legmagasabb órabére van"
#16
Nézd nekem magyarázhatod, de én itt élek, egyaránt van rálátásom mindkét oldalra és látom, hogy hatalmas különbség van.
De megnézheted te is:
Láthatod, hogy a svájci városok közül a német nyelvűek megelőzik a francia nyelvűeket. Zug, Zürich, Basel, Bern mind előrébb vannak mint Genf meg Lausanne.
Találkoztam olyan arabokkal, akik folyékonyak franciából és törik a németet, de még ők is a német oldalon próbáltak elhelyezkedni, mert annyival jobb. Ezt ők mondták nekem.
Szerinted miért van az, hogy Genfben senki nem tud németül míg Zürichben sokan tudnak franciául? Megsúgom: mert aki tudott németül, az már mind elhúzott a német oldalra.
15 éve élek Svájcban, már állampolgárként, angol C2, francia C1, német B2 nyelvtudással. Eleinte én is a francia részre vágytam, de hamar be kellett látnom hogy a német részen van mégis a helyem.
A francia részen nagyon nehéz elhelyezkedni mert a sok határon átingázó franciával kell versenyezni akik ráadásul lehúzzák a béreket is mert az alacsonyabb svájci fizu is sokkal többet ér ha az ember a határ túloldalán bérel lakást, vásárol be, stb.
Természetesen nem lehetetlen, de SOKKAL nehezebb ott elhelyezkedni mint a német oldalon, de a legnehezebb mégis az olasz rész.
Leginkább akkor van könnyű dolga az embernek, ha valami speciális, ritka, keresett tudása van ami miatt a munkáltatónak nincs válogatásra lehetősége. Ha valami alja munkára gondolsz (pincér, takarító, stb) akkor kb fél Franciaországgal és fél Afrikával kell felvenned a versenyt.
A svájci francia tökéletesen megegyezik a franciaországi franciával, nincs külön svájci dialektus, csak talán egy maréknyi helyi spéci szó amit egy perc alatt felszed az ember.
Én azt ajánlom neked hogy ne válassz, hanem a franciával párhuzamosan tanuld a németet is. Nem fog "megtelni az agyad", ez a két nyelv elég különböző ahhoz hogy egyszerre tanuld, nem fogod összekeverni. (nem úgy mint egy pl francia/spanyol vagy francia/olasz vagy holland/német párosítás)
Ha tényleg Svájcra pályázol, itt a nyelv egyáltalán nem számít képességnek vagy spéci tudásnak, hanem olyan alapvető dolog minthogy be tudod kötni a cipőfűződet. Senki nem esik hasra attól ha valaki 3-4 nyelven folyékonyan beszél, akár kisgyerekként is.
Ha jó munkát akarsz, mindenképpen egy jó, keresett szakmára van szükséged a nyelven kívül, legyen az szellemi (IT, orvos/ápoló, bank stb) vagy fizikai (egyéni vállalkozó víz/fűtés/villanyszerelők is marha sokat keresnek itt). A nyelv csak egy belépő hogy egyáltalán szóba álljon veled valaki.
ja még annyi hogy ne félj a német millió dialektusától. A hoch-ot mindenhol értik/beszélik (egy pár tanulatlan, főleg öreget leszámítva, és azok is inkább szégyellik hogy nem tudnak), és nem is várják el tőled hogy tudd beszélni. Mindenféle negatív megkülönböztetés nélkül mindenki átvált hoch németre ha kéred, hiszen két durván különböző dialektusú svájci is néha inkább átvált.
Ha meg itt élsz, úgyis rááll idővel a füled. Én Svájc egyik részén éltem sokáig, már nem okozott gondot a dialektus. Erre elköltöztem 100km-t nyugatabbra és csak néztem nagyokat amikor segítséget kértem a boltban :D
Egy év után már nem volt gond az sem.
16.: "Genfben a világ 2. legmagasabb órabére van"
..tőzsgyökeres svájciak számára, akik olyan pozícióban is vannak hozzá.
Nem jöttment magyarok számára, akik beállnak konyhai kisegítőnek vendégmunkásként. Persze nem kell félreérteni, még mindig jobb annak, akinek történetesen sikerül Svájcban elhelyezkednie, (kevesebbért is mint a svájciak,) mint ha itthon lapátolja a szenet, de nincs rá garancia, hogy sikerül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!