Közgazdászként milyen irányba éri meg specializálódni?
Alkalmazott közgazdaságtan alapszakon tanulok, és így a képzés vége felé el kéne dönteni lassan, hogy merrefelé orientálódjak, specializálódjak.
Szerintetek elhelyezkedési lehetőségek, "jövőbiztosság", fizetés tekintetében melyik a legjobb választás?
A következő dolgok, területek érdekelnek:
Makroelemzés-modellezés: eléggé kikövezett út, van rá konkrét mesterszak (Közgazdasági elemző), és nagyjából fix, hogy lesz valami munkám a Pénzügyminisztériumban vagy az MNB-ben. Viszont ez a hátránya is, mert e két helyen kívül fogalmam sincs, hogy hol van szükség makroelemzőkre, és eléggé korlátozó tényező, hogy az egész országban kb. 2 potenciális munkahelyem van. Fizetés gondolom nem rossz közgáz területén belül.
Data science-adatelemzés: nagyon szeretem az ökonometriát, de ha tényleg data scientist akarnék lenni, akkor elég durván rá kéne tanulni autodidakta módon, vagy elmenni valami külföldi mesterszakra. Probléma, hogy nem tudom vannak-e elég erős matematikai és programozási alapjaim, lehet örökké ilyen félképzett wannabe data scientist lennék, amire nem hiszem, hogy nagy szükség van. Fizetés viszont, ha jól tudom elég jó, és folyamatosan emelkedik a data scientistek iránti kereslet, szóval lehet megérné belevágni ebbe a "projektbe".
Közpolitika: erre is van konkrét mesterszak, viszont hasonlóak a gondjaim vele, mint a makróval - azért nincs túlságosan sok közpolitikai tanácsadó cég, kormányzaton belül is elég limitált gondolom az a mennyiség, amennyi emberre szükség van, plusz feltételezem eléggé függnek a körülmények és lehetőségek az aktuális vezetéstől, ami nem tesz túl biztossá egy munkahelyet sem. Fizetésekről fogalmam sincs.
Here is my take:
Alapszak vége után "vegyél ki" egy évet. Mindegy, hogy egy Vietnámi diákszálláson fogod uborkára szívni magad egy izraeli és egy holland sráccal, vagy épp egy váci úti ssc-ben Excelezel 1 évet, csak állj le 1 évre, és vegyél egy levegőt, és utána kezdj neki még egyszer, mert annak, hogy erőből nekimész egy olyan dolognak, amiben nem is vagy biztos, nem látom sok értelmét.
#7 Ezek a tárgyak vannak a tantervben:
Big Data és adatvizualizáció
Idősorelemzés és előrejelzések
Panel adatelemzési módszerek
Adatalapú eseményelemzés
Mesterséges intelligencia és gépi tanulás módszertana
Oké köszi. Ez jó lehet valamilyen menedzser-szintű áttekintésnek. De ettől senki nem lesz adatelemző. Ehhez minimum kellene haladó statisztika I-II, adatprogramozás (Python vagy R), többváltozós adatelemzés, statisztikai gépi tanulás, stb. stb.
Ami egy másik gond, hogy az ide jövő hallgatók feltehetően nagyon gyenge alapokkal rendelkeznek, így egyből illene őket megbombázni minimum egy linalg és kalkulus felzárkóztatóval. Linalgot a közgazdászok nem is tanulnak, a kalkulus meg egy vicc ami van a magyar gazdasági szakokon. Na mindegy, szóval: érdemes reális elvárásokkal közelíteni ehhez a képzéshez is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!