Pénzügy és számvitelesek! Mi a különbség pénzügy és számvitel között? Melyikel mennyit kerestek? Hol és kiként tudtok elhelyezkedni?
Erre nincs egyértelmű válasz. Mindkét szakiránnyal lehet jól és rosszul is keresni. Volt szaktársam pénzügyet csinálta, bruttó 300-ért van bankban. Én számvitellel a többszörösét keresem.
De ugyanígy lehetne a fordítotja is.
A legtöbb GTK-s alapszakon 2-3 félévnyi pénzügyi és legalább ugyanennyi számviteli tárgy van. Hadd ne kelljen most összefoglalnom, hogy melyik mivel foglalkozik és miről szól, mert itt ülnénk reggelig.
Éppen emiatt azt sem lehet megmondani, hogy neked melyik a jobb. Mindkét terület olyan, hogy nagyon jól fizető állásokat lehet szerezni, ugyanakkor az is fontos, hogy ráálljon az agyad. Ha ez nem történik meg, akkor fújhatod, hogy kinek milyen fizetése lett mellette.
Kezdd el az egyetemet, tanuld mindkettőt, nézd meg, melyik szimpatikusabb neked, és az alapján válassz specializációt. Jelzem, nem tudsz "rosszul" választani, mert egy specializáció nem determinálja a későbbi lehetőségeidet.
Alapvetően még önmagában a pénzügy és számvitel fogalom is tág.
Számvitelt alapvetően két részre osztható: pénzügyi és vezetői számvitel.
A pénzügyi számvitel foglalkozik lényegében a vállalatot érintő riportok elkészítésével, beszámoló készítéssel, inkább a piac külső szereplői részére. (pl. adóhatóság) Ezt nevezhetjük a klasszikus értelemben vett könyvelésnek vagy könyvelőnek aki ezzel foglalkozik.
A vezetői számvitel vagy kontrolling inkább a tulajdonosoknak, illetve a menedzsmentnek riportál egy-egy a cég által előállított termékről, termékcsaládról, annak önköltségéről, megtérüléséről, stb. Tervezéssel is foglalkozik, várható költség, várható bevétel, ilyesmik. Ezt inkább termelővállalkozások szokták használni.
Pénzügyi oldalon is rögtön két felé tudjuk osztani a területet.
Az első a vállalati pénzügy. Ezen a területen a pénzügyesek feladata, hogy létrehozzanak egy büdzsét, tervezzenek az adott üzleti évvel, illetve költség és bevétel optimalizáljanak.
A második pedig a banki pénzügy, ahol a bank tevékenységéhez kapcsolatos feladatokat kell ellátnia a pénzügyesnek, mint például a hitelkonstrukciók vizsgálatát, hiteltervezés, kölcsönökkel kapcsolatos pénzügyi tervezés, kamatokkal kapcsolatos kalkulációk stb.
Illetve pénzügyhöz sorolják még az adózást is, bár ez inkább önálló kategória. Itt egy adott vállalat adóügyeivel foglalkozik az ember, indirekt, direkt adók, adóbevallások elkészítése, szerződések véleményezése, adóval kapcsolatos compliance ügyek, stb.
Ezek a jellemzők így nagy általánosságban vonatkoznak az adott szakirányra, amennyi cég annyiféle különböző pozíció, feladatkör van.
Azt hogy melyikkel tudsz a legjobban keresni, igazából nincs kőbe vésve. A vállalati szektor inkább arra épül hogy ügyes legyél abban amit csinálsz és értsd is, akkor megfelelően fog kompenzálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!