Mennyit fizet kb Magyarországon a belső építész/lakberendező munka?
A lakberendező (akárcsak a grafikus, fotós, videós, dj) jellemzően szabadúszó, egyéni vállalkozó/saját cég egyéni árazással. Az árképzésnél ugye figyelembe kell(ene) venni, hogy egy-egy munkát mennyi idő alatt lehetséges elvégezni, ehhez mérten beárazni, hiszen egy hónap alatt csak korlátozott mennyiségű munka végezhető el (akkor is, ha sokkal több volna). Így az elérhető bevétel is maximált.
Annyi munkád van, amennyit sikerül magadnak leszervezni. Ha lassabb, lustább, ügyetlenebb szervező vagy, akkor kevesebb a munkád.
Annyit fizetnek az egyes munkákért, amennyit sikerül kialkudnod értük. Ha kevesebbet kérsz, rosszabbul tárgyalsz, engedékenyebb vagy, rosszabbul hajtod be a tartozásokat, akkor kevesebbet keresel vele.
A darabszámot a munkánkénti díjjal összeszorozva megkapod, hogy mennyit lehet vele keresni. Ha jobban megy, többet, ha rosszabbul megy, akkor kevesebbet.
Sajnos mindegyik említett olyan divatszakma, amit sok művészetre nyitott, első sorban nő (akár gyes alatt) kitanul abban a reményben, hogy a művészi hajlamait kiélve talán meg is tud élni az érdeklődési köréből. Ezért aztán erőteljesen túlkínálat van belőlük. Egyre nehezebb úgy elmenned bármilyen baráti társaságba, hogy ne legyen legalább egy-kettő közülük, vagy legalább valakinek az ismerősei között. Mivel sok jelentkező van a jóval kevesebb megrendelőre (és válság idején a megrendelők csak fogyni fognak, mert ki fizet lakberendezőnek dekorációs tanácsokért, amikor a rezsi kifizetése is problémát jelent?), ezért a megélhetés egyre nehezebbé válik mindenki számára. Aki kellő magabiztossággal tudja magát magasabbra pozicionálni és jól marketingeli magát, az többet kérhet. Akinek sosem adják meg a magasabb árakat, az elkezd engedni és olcsóbban dolgozni, így talán talál alacsonyabb áron megbízókat. Ezzel elkezdik letörni az árakat, hiszen aki keveset kér, annak miért adnának csak úgy többet. Amikor a megrendelők is elkezdenek rájönni, hogy olcsóbban is megkaphatják, akkor meg már a jobban pozicionáltaknak se annyira akarnak sokat fizetni, hiszen találnak helyettük olcsóbbat is és elindul egy lefelé húzó spirál és szépen fokozatosan elértéktelenedik a szakma, egyre kevésbé tud mindenki megélni belőle.
#4 így van, a belsőépítész és lakberendező közti különbségre valóban nem tértem ki, de ami az árazás részét illeti ugyanúgy igaz rá, hogy belsőépítészként is annyit keresel: amennyi megbízást be tudsz tárgyalni, amilyen árban meg tudtok állapodni.
Ha pedig olyan munka, amihez nem szükséges belsőépítész, mert elég a lakberendező is, akkor ugyanaz az árcsökkenés jellemzi. Ha nem muszáj belsőépítészre bízni, akkor inkább lakberendezőre bízzák, ha az olcsóbb. A válság miatt meg a belsőépítészt igénylő munkákat is ugyanúgy inkább visszaveszi, lefújja, aki teheti.
Az is kimaradt, hogy persze nem csak saját vállalkozásban lehet csinálni. Elmehetsz alkalmazottnak is havi fixért és akkor nem rajtad múlik a munka felhajtás, tárgyalás, árazás, viszont azzal oda a döntési szabadságod is, hogy kikkel, hogyan, mennyiért dolgozol és csak egy kivitelező leszel, aki fix pénzért futószalagon végzi a munkát. Mondjuk sokan vannak, akiknek ez sokkal jobban bejön, mint saját céget vezetni és a nagyobb szabadság áraként bajlódni a cég működtetésével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!