Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A CNC forgácsolónak van...

A CNC forgácsolónak van jövője? Megéri tanulni most 2022-ben, ha valaki pályát szeretne váltani 30 fölött?

Figyelt kérdés

Úgy olvastam valahol, hogy a 3D-s nyomtatók miatt a jövőben halott szakma lesz, igaz?


Vagy keresett szakma lesz a jövőben? 31 vagyok és szeretnék szakmát váltani, ezt néztem ki magamnak, de nem akarok vele befürödni.



2022. aug. 14. 18:04
1 2
 1/19 anonim válasza:
100%
Sokszor olvasom az újságokba, hogy keresnek CNC forgácsolókat, van oka, az biztos
2022. aug. 14. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy olvastam valahol, hogy a 3D-s nyomtatók miatt a jövőben halott szakma lesz, igaz?"


Én még ilyet nem hallottam. Nem tudom, hogy tudnák a fémforgácsolást 3D nyomtatóval ki váltani, szerintem ez hülyeség.


Egyébként, ha nem zavar a 3 műszakozás, akkor megéri.

2022. aug. 14. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

És sokat kell túlórázni vagy ez ilyen 8 órás munkahelyet biztosít?

Mennyire nehéz egyáltalán a képzés és maga a munka? Sok ész kell hozzá, logika és tudás?

2022. aug. 14. 18:25
 4/19 anonim ***** válasza:
71%

a képzés nem könnyű, hiszen azért mégiscsak a fémipar királyáról van szó


a CNC az már automatizált, hiszen nem szakibácsinak kell a kézi esztergán meg marón dolgozni

különben a 3D nyomtatás is CNC alapon működik, annak is van egy operátora


ha gyárba mész dolgozni akkor úgyis mindent a kezed alá tesznek, és megmondják, hogy pontosan mikor és mit csinálj, de a jó pénz az természetesen abban van, hogyha egy rajzból te meg tudod mondani, hogy az pontosan hogyan kell legyártani azt az adott alkatrészt


én egyébként a gépgyártás technológiai technikus képzést ajánlom

2022. aug. 14. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

"És sokat kell túlórázni vagy ez ilyen 8 órás munkahelyet biztosít?"


Ahol sorozat gyártás van ott van, de ahol én voltam elég szépen is fizették. Nem kényszeritettek rá, kérdezték, hogy szeretnél-e. Nálunk megérős volt túlórázni.


"Mennyire nehéz egyáltalán a képzés és maga a munka?"


Ha bele teszed az energiád akkor nem nehéz a képzés. Maga a mnunka pedig munkahely függő.


Merre laksz egyébként?

2022. aug. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

#5:


Debrecen.

Próbálok igazodni a mostani piaci igényekhez. Azért gondoltam erre a szakmára.

2022. aug. 14. 19:28
 7/19 anonim ***** válasza:
Nálunk GyMS megyében vannak olyan cégek, ahova csak valamilyen szakmád vagy érettségid legyen és betanitanak. Nyilván csak zöldgombos leszel maximum néha korrekciózol meg lapkát cserélsz, de ha el akarsz benne helyezkedni, már egy alapot ad.
2022. aug. 14. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Betanítanak? Ez komoly?
2022. aug. 15. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Igen
2022. aug. 15. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Ezen a területen dolgozok 15 éve, azt biztosan állíthatom hogy a CNC forgácsolásnak van jövője. Az igaz hogy nagyon fejlődik a 3D nyomtatás és vannak területek ahol már ma valós alternatíva a 3D nyomtatott alkatrész (elsősorban műanyag termékeknél), léteznek már egy ideje fémnyomtatók is, de legtöbb területen magasabb az elvárt pontosság, felületi minőség, szövetszerket stb, mint amit ezek a gépek tudnak. A következő években inkább a hibrid megoldásokat látom terjedni, tehát nyomtatott alkatrész megmunkálással (marás esztergálás,huzal) kiegészítve. Műanyag fröccsöntő szerszámoknál használjuk ezt a technikát (pl. alakkövető hűtés miatt).


Keresik az embereket az biztos, ennek okai viszont már elég vegyesek. Sajnos azt látom hogy már távolról sem olyan megbecsült ez a szakma mint mikor kezdtem. 50-100-200 milliós gépeket kell kezelni, és ma már a legtöbb alkatrészt 0,01 mm-es tűréshatáron belül kell gyártani. Erre országrésztől függően nettó 200-400 ezer közötti fizetéseket adnak (ami elég sovány ha azt veszed hogy ilyen pénzeket osztogat lassan az pl Aldi,Lidl) A munkakörülmények nagyon függnek az adott cégtől. Van ahol normálisan kezelik pl a túlórát, van ahol elrendelik hogy holnaptól 12 órát kell dolgozni (ha nem tetszik lehet menni...) A műszakozás eléggé általános, jobb esetben csak 2 rosszab esetben 3 vagy folyamatos műszak.

Amit jó csinálni az az egyedi gyártás, egy jó helyen, ha kellő szabadságot adnak és biztosítják a megfelelő eszközöket akkor változatos és érdekes. Kezdőként viszont általában sorozatmunkát tudsz csinálni, ami kb betanított munka ennek megfelelő fizetéssel.

A CNC gép kezelése és programozása összeségében nem nehéz, rengeteg oktató anyag (leírások, videók) érhető el hozzá ezért könnyen tanulható, viszont nem ez benne a szakma, hanem hogy egy adott alkatrészt hogyan tudsz legyártani, tehát hogy hogyan fogod meg, milyen szerszámokkal munkálod meg, azokat milyen technológiai paraméterekkel használod stb. Ez utóbbihoz évek kellenek hogy gyakorlatot szerezz benne. Ezek mellett pedig széleskörű gépészeti ismeretek kellenek, különös tekintettel a tűrésekre, rajzi jelölésekre, alapanyagokra stb.

Összegezve, ha jó helyet talász (akad azért de nem túl sok) ahol vállalják hogy segítenek a betanulásban akkor érdekes szakma, és érdemes lehet elkezdeni, de sajnos kis hazánkban a felelősség nincs arányban a fizetésekkel és sok a rossz cég ahol hamar ki lehet égni.

2022. aug. 15. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!