Programtervező informatikus(fejlesztő), hogy él meg napjainkban?
Sziasztok! Napjainkban hogy él meg egy proginfós?
Mennyi a fizetése, milyen cégnél dolgozik, távmunka, vagy bejárós?
Nehéz-e a munka amit csinál?
Mennyi pénz marad az adózás, rezsi, havi kaja után?
Utolsó,
Kicsapni biztos nem fognak, mivel tanulni fogok, szerencsére nem vagyok bulizós-lógós típus.
Egyébként hol dolgozol?
Gondolkodtam, hogy kimegyek külföldre pár évre, utána visszajövök, vagy egy kis vállalkozást indítok.
Egyébként ugye juniorként nem szoktak olyat adni, hogy írj egy teljes 500 soros kódot?:D
> Sajnos még fel se tudom fogni, hogy miket kérnek, de szerintem még nem is szükséges, kövi évebn fogunk belevágni a komolyabb programozásba :D
#11
Kiesés alatt nem kibukást értettem. Azokra értettem akik 0 tapasztalattal keresnek teljes állást.
Külföldre kimenni nem olyan egyszerű, hacsak nincsen legalább medior szinten tapasztalatod, juniorokat túl macerás felvenni.
Azt hogy mit kell csinálnod nem kódsor mennyiségben fogják megadni. Nekem az első nagyobb feladatom szerintem volt legalább 500 soros.
Azért tisztába van a többi programozó hogy egy juniortól nem várhatnak el csodákat. Viszont meg kell tanulnod konfortosnak lenni azzal hogy nem tudsz dolgokat és utánna kell nézned, mert így tudsz tanulni.
Ezert érdemes internshipekben is részt vennek, mert az igazság az, hogy programozni a leginkább itt fogsz megtanulni.
Én idén januárban végeztem az egyetemen informatikusként, én azt figyeltem meg, hogy nagyon sokat számít az álláskeresésnél és a bérajánlatnál a tapasztalat és a munkahelyeid "hírneve".
Igen sok tévhit kering az IT világról például "Teljesen mindegy a papírok úgyis a tudás számít" - ezzel teljesen egyetértek, ha nincs meg a kellő tudásod és elhasalsz az interjú szakmai részén akkor hiába van 5 diplomád, akkor sem fognak felvenni, de kevesen említik, azt, hogy: hiába van tudásod, ha végzettség / munkatapasztalat híján el sem jutsz addig, hogy szóba álljanak veled és bemutasd mit tudsz. Szóval a legjobb ha tudásod megvan és minél nevesebb helyen szerzel tapasztalatot.
Nekem úgy alakult a szakmai része az életemnek, hogy az egyetemen lehetőségem nyílt betekintést nyerni és bekapcsolódni egy egyetemi kutatócsoport munkájába (informatikát igénylő de nem az informatika karon, elsősorban doktoranduszok valamint a projektvezető egy egyetemi docens) ahol különböző informatikai kihívásokat kellett megoldanom, valamint nagymennyiségű adatot feldolgoznom és ezeket vizualizálni. Mivel a kutatócsoport tagjai közül többen is az Atommagkutató Intézet munkatársai voltak ezért felajánlották, hogy segédkeznek a szakdolgozatom témavezetésében valamint kaptam gyakornok lehetőséget. A gyakornoki tevékenységem során (7 hónap) több projektben is részt vettem ahol elsősorban adatok feldolgozásával foglalkoztam, mire lediplomáztam rendelkeztem 2 darab nemzetközi publikációval mint társszerző, melyet az Atommagkutató Intézet kutatócsoportja publikált elég magas impaktfaktorú folyólapokban.
Államvizsgát követően az önéletrajzomban feltüntettem a szakmai tapasztalatoknál az egyetemi kutatócsoportot, TDK részvételt, szakdolgozati témámat, Atomki tapasztalatokat, nemzetközi publikációimat és beadtam a jelentkezést 3 helyre elsősorban Data Scientist állásokra Bpesti multikhoz. 3-ból 2 szinte azonnal visszajelzett (harmadik cég csak hetek múlva, miután már elhelyezkedtem), összesen 2 hét telt el az első jelentkezéstől az álláshely betöltéséig. Egyébként egy német székhelyű gyogyszergyártócégnél sikerült elhelyezkednem Data Scientist pozícióban, bruttó 800k bérrel + juttatások.
Egyébként az egyetemről kikerülve nagyon sokat számít, hogy milyen plusz tapasztalatot tudsz felmutatni a diplomán felül. Vannak olyan szaktársaim akik stoftverfejlesztő multinál voltak gyakornokok, onnan kaptak teljes állású ajánlatot, de a bér nem volt valami csábító. Olyat is ismerek aki a kötelező szakmai gyakorlaton kívül semmi "extrát" nem csinált aztán hónapokig nem talált normális állást (igen, valóban nem kapkodnak a frissdiplomás egyetemisták után). Az egyik haverom például Cloud DevOps engineer lett teljes állásban hasonló bérrel mint amit nekem adtak, de ő is egyetem alatt igen sok szakmai tapasztalatot szerzett, nagyvállalati rendszereket üzemeltetett és cloudban / linuxban is elég otthonosan mozgott. De olyanról is tudok aki meglehetősen alacsony bérrel helyezkedett el hálózati területen (bruttó 420) csak hogy a szakmai tapasztalata növekedjen.
Szóval nagyon sok lehetőség van a szektorban és igen jól meg is lehet "lovagolni" a lehetőségeket, csak tenni kell érte. Én elsősorban azt javaslom, hogy az első 4 szemesztert fordítsd a tanulásra és a programozás minél mélyebb elsajátítására, majd pedig próbálj meg minél nevesebb helyen megpályázni gyakornoki pozíciót vagy akár az egyetemi lehetőségeken belül szétnézni (akár más tanszékeken is - mivel informatikusból általában tudományos területen mindig hiány van) és garantáltan nem lesz gondod későbbiekben az elhelyezkedéssel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!