Magyarországon jobban megéri egyetemet végezni és minél tanultabb lenni, végzettséget szerezni, vagy kitanulni egy olyan szakmát, amiből hiány van?
Ha esetleg ki is fejtitek, azért külön hála:))
Előre is köszönöm a válaszokat!
Végzettség mindig jóval kevésbé releváns mint a munkatapasztalat, de annak megszerzése végzettséghez kötött néha.
Illetve diplomák és szakmák fele nem piacképes, még a hiány se garantál jó fizetést. Egyik útra se lehet rávágni, hogy az a jobb.
Ha konkrétan pár karrier út érdekel, akkor már össze lehetne vetni a béreket köztük.
Egyetemen a tudományos, jogi, orvosi, közgáz, mérnök szakokon kívül mást nem érdemes tanulni.
A többi csak büfé szak.
Azonban a legtöbb egyetemi végzettség alapvetően munkavallalót csinál belőled. Ahol pedig azért limitált a kereseti lehetőség.
A vállalkozók többnyire nem egyetemet végzett emberek. Oda másmilyen tudás és adottság kell.
Szóval igazából mindegy mit csinálsz, ha hasznos vagy a társadalomnak.
Érdemes lehet több lábon állni. Azaz mindkettő. Pl. fiatalon megcsinálsz egy mérnöki képzést (gépész, villamos, hegesztő, építő), majd mérnöki tanulmányaid után, mérnöki pályán 3-5 év tapasztalattal megcsinálod a "hozzátartozó" szakmunkás képzést. Egy szakmunkában relatíve rövid idő alatt (értsd, főállás mellett tevékenykedve pár év) tudsz megélhetési szintű tapasztalatra szert tenni. Mire ez a zsebedben van, már van megélhetési szintű mérnöki tapasztalatod is. Innentől kombinálhatod is a kettőt, vagy mehetsz az egyik irányba. Szakmunkában könnyebb vállalkozni, mérnöki vonalon pedig kevésbé tökeigényes. Ahogy mész az előbb említett kombinált vonalon, a kapcsolati tőkéd kinyílik annyira és abba az irányba, hogy a ~30-as éveid közepére már úgymond egyenes utad lesz és valóban jól jövedelmező foglalkozásod.
Azért érdemes a mérnöki vonallal kezdeni, mert könnyebb érettségi vagy szakközép után megszerezni egy diplomát mint a 20-as éveid második felében, ahol az életed már máshogy működik mint 18-20 évesen, mind a prioritásokat mind a hozzáállást tekintve. Egy szakmunkás képzéshez kisebb idő energia és pénz kell, mint egy mérnökihez. Nem beszélve arról, hogy alapos, mély elméletre építve a gyakorlatot a szakmunkát és gyökereiben át fogod látni, nem lesz felületes ismereted a szakmában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!