Villamosmérnöki szakmák között nagyságrendileg mekkora eltérések vannak fizetés tekintetében; kiket fizetnek meg jobban?
Még nem igazán látom át a dolgokat, de nekem úgy tűnik, hogy a szoftverfejlesztőknek jobb lehetőségeik vannak mint például az energetikával foglalkozóknak. Próbálom nagyjából behatárolni hogy melyik szakirányban milyen lehetőségekre számíthatok majd, viszont kevés helyen van bérsáv megadva, így nehéz tájékozódnom.
A helyzetet az sem könnyíti, hogy rengeteg eltérő irány van, a robotprogramozóktól a villamossági tervezőkön át a képfeldolgozással foglalkozókig.
(Nyilvánvalóan nem csak a fizetés számít karrierválasztásnál, viszont nem akarok rájönni évek múlva hogy ilyen tekintetben rosszul döntöttem. Jelenleg gyakornok vagyok, ipari automatizálással foglalkozó cégnél.)
Általánosan elmondható, hogy minél nagyobb a fejlesztői igénye az adott munkakörnek, annál jobb a fizetés. Egy beágyazott fejlesztő, vagy egy olyan programozó aki nem csak a gép oldalát programozza le mondjuk egy adatgyűjtésnek, hanem a PC oldalát is, jobban keres mint az, aki csak a vezérlőkkel foglalkozik. Ez utóbbi munkakörben pedig jobban fizetnek, mint egy egyszerű tervező pozícióban. A tervező pozik közül is, pl. egyedi gépgyártásban jobban fizetnek mint berendezésgyártásban.
Egyébként munkáltató függő java részt. Kaptam már ajánlatot beágyazott fejlesztőként bruttó 800-ért, PLC programozóként 850-ért, egyedi gép villamos tervezőként 900-ért, berendezésgyártásban tervezőként 700-ért, és relatíve bonyolult rendszerek (automata raktárak) PLC programozójaként bruttó 600-ért is. Van ahol a bruttó 650-re már húzzák a szájukat, van ahol ugyan abban a munkakörben 850+cafetériát kérdés nélkül kifizetnek. 4 év vegyes tapasztalattal ajánlottak ilyen béreket.
Ipari automatizálásban ha nem egy multinál vagy automatizálási mérnök, vagy egyedi gépgyártásban nem dedikált villamos tervező vagy, rengeteget fogsz túlórázni és terepen szo_ni. Mindenképpen olyan céghez érdemes menni, ahol valóban kifizetik a túlórákat. Könnyen becsúszhat olyan hónap ha beüzemelés van, hogy a bruttód megkapod nettóban.
Amit én elkerülnék a helyedben, az a berendezés gyártás, műszaki előkészítés. Dög unalom, vacak fizetések, sok stressz, nem vezető pozícióban folyamatos konfrontáció a szerelő kollégákkal, relatíve sok abszolút nem mérnöki, de még csak nem is műszaki jellegű munkavégzés. Az ipari automatizálásban jó helyen vagy, rendkívül komplex mérnöki tudást igénylő munkakörök tömkelege, a szakmán belül jónak mondható fizetések, túlórázási lehetőség, és egyáltalán nem unalmas. Egyetlen hátrányát tudom felróni szakmailag, hogy a cégek többségénél a villamosipari szabványismeret nem létező fogalom. A vezérlések nagy része egy tákolás, még a nevesebb cégeknél is. Az a lényeg hogy a gépbiztonság megfelelő legyen, a többi le van tojva.
Azokat fizetik meg a legjobban, akik tényleg mérnöki munkát végeznek. Műszaki előkészítőként, garanciás, szervízmérnökként és hasonló munkakörökben egyáltalán nem fizetnek jól, cserébe még a munka is unalmas. Persze van olyan, akinek ez tetszik, de nem a tényleg tehetséges mérnökök választják ezeket a munkaköröket.
Saját meglátásom szerint ezeken a helyeken fizetnek a legjobban (+ valódi alkótói mérnöki munkát végzel):
Ipari automatizálás: PLC, egyedi géptervezés
Félvezetők: FPGA, ASIC, SoC, IP
Beágy: Mikrokontroller, SoC, HW-SW
NYÁK tervezés (4+ réteg felett)
Az energetikában tervezőként nagyokat lehet szakítani, de okosan kell helyezkedni.
Ha van egy minimális tapasztalatod PLC-ben, és legalább 1 környezetet behatóan ismersz, akkor fel. Mechatronikai vagy villamosmérnök, illetve mérnök informatikus végzettség szokott lenni a követelmény az álláshirdetésekben. Én diploma nélkül dolgoztam 4 évig mint PLC programozó, váltásnál sosem volt baj hogy nincs diplomám.
Ha 0 tapasztalatod van benne, akkor érdemes megközelíteni úgy a munkakört, hogy direkt olyan pályakezdő munkára jelentkezel, ahova a te diplomád a követelmény, és a munkahelyen orientálódsz a PLC-k felé. Arra figyelj, hogy olyan gépgyártóhoz menj ahol nincsenek élesen elszeparálva a munkakörök. Sajnos a gépgyártók is elkezdtek dedikált csoportokat létrehozni, ami nagy projektnél (komplett sorok) jó, de kisebb vagy közepes gépeknél (önálló gép vagy gépcsoport) inkább hátráltat mint előre visz. Továbbá ha a gépgyártás vezérlés oldalát vesszük alapul, akkor leszel valóban jó PLC-s ha értesz a mechatronikához és a villamos tervezéshez, de ez fordítva is igaz, akkor leszel jó tervező ha értesz a PLC-hez és a mechatronikához is.
...azért azt is vegyétek figyelembe, hogy egy teljesen kezdőt általában nem vesznek fel bonyolult PLC-s rendszerek programozására.
Én a szakirányomon egy évig tanultam többféle PLC programozását (Siemens S7-es, OMRON, Wago, és volt egy kis Zelio okosrelézés is... utóbbi persze annyira nem releváns), elárulom, a lőtéri döglött kutyát nem érdekelte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!