Tippek spórolásra?
Úgy érzem az utóbbi időben (elmúlt 1-2 év) nagyon sokat értéktelenedett a fizetésem ami nettó 230 ezer Ft. 2-3 éve sokkal jobban kijöttem belőle. Nem azt mondom hogy éltem mint Marci Hevesen, de kényelmes életvitel mellett is félre tudtam tenni. Most viszont hirtelen nagyon értékvesztettnek érzem ezt a fizetést. Tegyük hozzá hogy covidra hivatkozva tavaly teljes egészében elmaradt az emelés, kompenzálva sem lett (attól nagyvonalúan tekintsünk el, hogy aboszlút semmiben sem értintette a covid a céget, csak rá lehetett erre fogni).
Milyen tippek, praktikák vannak spórolásra?
Rövid távon:
MINDEN kiadást jegyezz fel. A számláktól kezdve a munkahelyi büfén át az utolsó kávéig. Sokan ott rondtják el, hogy kiadásnak alapvetően a havi fix kötelezőket tekintik pl számlák, törlesztés, tankolás stb. Holott ebből jelentősen faragni nem tud. Miközben iszonyú sok apró, nem fix kiadása van amiről fogalma sincs hosszú távon mennyi.
Kerüld az impulzusból való vásárlást. Ha kinéztél valamit amire alapvetően nincs szükséged, csak megtetszett akkor várj 2 hetet. Szinte biztos hogy akkor már nem fogod megvenni
Hosszú távon:
Bevétel növelése. Új munkahely, önképzés stb, befektetés
Nyilván a végletekig nem tudod faragni a kiadásokat, meg hát nem is azért dolgozol hogy száraz kenyéren + vízen éljél
Valóban jó megoldás az, amit az első hozzászóló írt, van rá applikáció is, hogy meg tudd figyelni, mire folyik el a pénz.
De olyan apró trükkök is lehetnek, mint:
- éhesen nem megyek vásárolni
- mindig van nálam egy kulacs vagy egy fél literes ásványvíz
- hetente csak max. 2x járok boltba (ebből egy alapélelmiszer pl: kenyér, egyik pedig picivel nagyobb: hétvége előtti bevásárlás)
- ne halmozd otthon a dolgokat, csak annyit vegyél, amire valóban szükséged van (pl.: Csak azért ne vegyél 3 üveg colát, mert úgy pár forinttal olcsóbb,vagy mert adnak hozzá valamit, mert az hosszútávon drágább lesz) Ez nem csak az élelmiszerre igaz,de a ruhákra és egyéb dolgokra is.
- vásárlás előtt írj listát
- Kérdezd meg magadtól, hogy "szükségem van erre? Kell ez nekem?"
- keress olcsóbb alternatívákat pl.: egy időben sokat vásároltam újságot és könyveket. A Szabó Ervin könyvtárba az éves bérlet 6500Ft, cserébe annyit olvashatsz, amennyit akarsz, de könyveket nem neked kell tárolni.
- Nem kell mindenből megvenni az újat, érdemes szétnézni aukciós portálokon,mert lehet valaki meg szeretne szabadulni tőle jóval olcsóbban vagy ingyen és lehet, klassz állapotban van
- kerüld a gyorséttermeket, főzz otthon. Olcsóbb és valamivel egészségesebb is.
Persze az is egy megoldás, hogy másik munka után nézel, de nagymamám mondta mindig : "Nincs az a kis pénz, amit be ne lehetne osztani, s nincs az a sok pénz, amit el ne lehetne költeni" - szóval, ha többet keresel, de a vásárlási szokásaidon nem változtatsz, akkor minden hiába...
Sok sikert!
Első lépésben kezdd el használni: [link]
A fix kiadásaidon is gondolkodj azért el. Rengetegen vannak, aki belekényelmesednek egy mobilszolgáltatásba, bankszámlacsomagba, stb, miközben már régen válthatna lényegesen olcsóbbra is. Ha olyan a munkáltatód, nézz utána dolgozói kedvezményeknek.
Például amikor bankot váltottam, az új csomagban nem volt számlavezetési díjam és nem volt éves díja a bankkártyámnak sem. A mobil előfizetési díjam is megfeleztem, miközben az adatkeret duplázódott azzal, hogy találtam egy jó flottás szolgáltatást, ami mellett ráadásul a hívószám is a saját kezelésemben maradt, nem kellett a flottatulajdonosra írni.
Pont,hogy tartós èlelmiszereket vásároljon, olyat, amit tényleg megeszel, szereted, hiszen 5 hónap múlva drágàbb lesz biztosan, pl. konzerv kukorica, bab, zöldborsó, rizs, tészta stb, üdítő, ásványvíz, ha iszol ilyeneket, kàvé (most vettem 3 nagy dobozt akciósan, 2023-ig jó, addig elfogy ;). Mélyhűtőbe húsok (csirke 12 hónapig jó, sertés 6-7 hó), mirelit (krumpli, halrúd, zöldbab, zöldségek, előre panírozott húsok, ezt saját kezűleg csináld tehát te panírozd be, és tedd el adagonként-télen jól jönnek ezek. Szeletelt kenyeret akciósan, adagonkènt fagyasztani, utána konyhaasztalon vagy mikróban felolvasztva, minősége tökéletesen ugyanolyan hónapokig, friss pèksütivel is meg lehet csinálni, fontos, hogy friss legyen.
Lecsót eltenni nem nagy kunszt, pasi is képes rá, ez is jól jön tèlen egy tojással felütve. Pörköltet is el lehet (nyilvàn egy pasi azt már nehezebben főzi meg, de ha van anyuka, aki csinál egy nagy adagot, abból ha ügyes vagy 10 kisebb adagra osztod elteszed, csinálhatsz hortobágyi palacsintát is, sütőben sült kaját stb.10 adag, heti 1x eszel, 2.5 hónapra kaja)
Sajtot is lehet mélyhűtőbe tenni, akciósan veszel, darabolod,fagyasztod, reszelve is el lehet rakni, felvágottat is el lehet rakni, szintèn porciózva, kiolvad konyhaasztalon. Infláció èlelmiszerek esetén pont a spejzolás éri meg, normális mélyhűtő rész a hűtőben . Mi évente 3x vásárolunk nagyot, azonkívül joghurt, vaj, zöldség-gyümölcs stb, amit veszünk.
Kajàn, ha jól csinálod sokat lehet spórolni és normálisan eszel közben, csak nagyon át kell gondolni a dolgokat.
Ahogy írták mindent jegyezz fel, próbálj meg nagyon tudatos lenni, automatából kávé 150 Ft, 21 munkanapra=3150 forint, napi szendvics büfében mondjuk 350 Ftx21 munkanap=7350 Ft. Ez együtt több,mint 10 ezer, természetesen nèha ehetsz-ihatsz ilyenből, nem kell mindent megvonni, csak tudd-mikor mire költesz.
Át kell nézni a költéseket, 1 hónapig írj össze mindent, látni fogod mire megy el.
Ruháknál is hasznos az a nézet, hogy nézd meg mire költesz, valóban szükséged van rá?, hányszor fogod hordani?, csak, mert akciós ne vedd meg, ha akciós és szükséged van rá, vedd meg.
5-ös vagyok, ezzel a hozzáállással kihasználtam a tavalyi évet, illetve az idei első félévet is, mivel ho-ban voltam, ezért bejárás nagyon minimális volt (5-6 hét évente), ezért bejárási költség spórolás, kaján spórolás (én főztem, eltettem), ruhán spórolás (volt elég ruhám), nem rendelgettem eszetlenül mindent és sikerült 2 milliót félretennem (fizum 140 ezerrel több, mint a tiéd, tehát nyilván emiatt is sikerült, de ha annyit kerestem volna mint te, akkor 800-1 m raktam volna félre). Ezt a lakáshitelem végtörlesztésre fordítottam, a kövi fél évben még jobban meg akarom nyomni, 1-1.3 milliót szeretnék félrerakni (valószínű most se kell még bejárni), vésztartaléknak. Nekem pénzügyi tudatosságból nagyon jót tett a covid, illetve abból is, hogy mit szeretnék csinálni, ezért is gyűjtöm a pénzt, hogy szabadabb lehessek :).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!