Aki lefelé húzza az átlagfizetést, az mit gondol, ez kinek a hibája legnagyobb mértékben?
Miért lenne ez hiba?
Az átlagfizetés azért átlagfizetés, mert van eltérés tőle felfelé és lefelé is, mégpedig hasonló arányban.
Elméletileg a piac szabályozza, hogy ki milyen munkakörben mennyit keres. Ha ezt elfogadjuk, akkor ez állapot, nem pedig hiba.
Ha valaki megragad ilyen szinten, de közben többre vágyik, és nem képezi magát tovább, illetve egy szalmaszálat sem tesz keresztbe azért, hogy a helyzete megváltozzon, akkor az lehet hiba az ő személyes életében.
Alapból mindenki rávágná erre a kérdésre, hogy az egyén hibája. És bizonyos szintig igaza is van.
DE!
Vegyünk egy példát: Magyarországon valaki elvégez egy mérnöki képzést, jó eredménnyel, megcsinálja a mesterszakot is, ergo lesz két diplomája. Elmegy egy céghez pályakezdőnek, jó esetben kap br. 400 ezres fizut, pár év alatt felküzni magát mondjuk 800 ezerig. Ez kb. 2600 dollár. Reálértékben ez 20 év múlva sem fog nagyon változni, hacsak nem valami extrém ambiciózus, vezetői babérpkra törő illetőről van szó. De cégigazgató sem lehet és nem is lesz mindenkiből, hiába kva jó valaki a szkmájában. Ahhoz már egészen más képességek (is) kellenek.
Ő tehet róla? Nem. Egyszerűen ebben az országban limitáltak a lehetőségek, nincs tőke, nincsen hazai ipar, nincsenek magasabb hozzáadott értékű iparágak jelen, nincsen jobban képzett munkaerő, nem megfelelő az infrastruktúra és szinte mindennek történelmi okai vannak.
Szóval ilyen szempontból a kormány a hibás, amiért nem teremt megfelelő környezetet (jogi) a fejlődéshez.
A 2600 dolláros fizetést az egyén a JELENLEGI tudásával egy normálisabb országban (pl. USA), simán felviheti havi 8-10 ezer dollárra is.
Vegyünk egy valós példát, apám esete. Két diplomája van, agármérnők. 2007-ben egy nagyobb cégben vezetőként jobban vagy uganúgy keresett, mint most egy kisebb cég ügyvezetőjeként. DE ezek az összegek is röhejesek a tudásához és a tapasztalatához képest. Ő tehet róla? Nem hinném. Egyszerűen a magyar mezőgazdaságban nincs annyi pénz, sem akarat, hogy megfizesse a jó szakembereket. LEgalábbis nem alkalmazottként. Hiába érdemelne és kaphatna normál esetben ő akár 3-4X ekkora fizetést, nem termeli ki a cége, meg ha ki is termelén, azt inkább a tulajdonosi kör viszi el.
"Elmegy egy céghez pályakezdőnek, jó esetben kap br. 400 ezres fizut"
Es ezzel maris nem lefele huzza az atlagot palyakezdokent, tehat a kerdes nem hozza szol.
14-es: ez egy példa volt, hogy jó szakmával, ambíciózusan is van limit és lehet, hogy rohadtul nem fogsz jól élni még így sem. Mert nem fizetik meg a munkát ez a helyzet. Nagyon leegyszerűsítve.
Az alapból szánalmas, hogy DOLGOZÓ emberek ugyanúgy nyomorognak, mint akik egész nap csak döglenek. Ezért tulajdonképpen mi motiválja az embert? Amikor rengetegen vannak felelősségteljes, komoly szaktudást, rengeteg tanulást igénylő szakterületeken és konrkétan éhbérért dolgoznak. Ez hol az egyén hibája? Hogy pl. egy kezdő tanár, egy tűzoltó, egy rendőr, egy bármilyen egészségügyi dolgozó éhenhal... Ja ja tudom pályát kell váltani. Csak akkor ezeket a feladatokat ki végzi el? Rohadtul nem az egyénen múlik rengeteg dolog.
" 16/16 A kérdező kommentje:
De az egyén szabad akaratából választja a tanári, rendőri, egészségügyi, stb. pályát, nem? Így dönt."
Ezt tegyük át a humorba!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!