Honnan jön ez a becsípődés az oldal egyes felhasználóinál hogy az lenne a normális hogy a legegyserűbb gyári munkás is 50-150 milliós ingatlanvagyonnal rendelkezne 20-30 éves korára saját erőből?
Vannak ezek az ügyeletes hisztigépek az oldalon akik ezt eröltetik, de nem tudom honnan veszik ezt, de van egy elméletem.
A déd és nagy szüleim korosztálya úgy éltek hogy felhúztak egy nagy családi házat, és abba három generáció élt, déd nagy és a szüleim is ott nőttek fel.
Egyébként egyszerű falusi parasztemberek két kezi munkások voltak.
Ugye a dédszülők meghaltak, a szülők kiköltöztek, maradt a nagyszülő korosztály a nagy házba, amit később a szülő örökölt, ugye ebbe a szituba én vagyok a "gyerek".
Ebből jön embereknek ez a félreértése hogy 50-150 milliós ingatlanvagyonnal kéne rendelkezni 20-30 évesen, hogy régen ezt a családok úgy csinálták hogy több generáció teremtette elő a rávalót?
Szerintem inkább az az oka, hogy egy iszonyatos mélyrepülésből (2010-2014 közötti devizahiteles válság) hatalmasat emelkedett az ingatlanok ára, mesterségesen (csok, babaváró stb) és ezt nem mindenkinek követte a fizetése, ráadásul olyan csoportoknak kedveznek ezek az előnyök, akiknek amúgy is van pénzük (több gyereket vállaló, dolgozó, jól kereső családok, nagy önerővel vagy hitelképességgel).
2010-2015 között egy egyedülálló 15 millióért tudott venni magának BP belvárosában egy kétszobás téglalakást, keresett mondjuk 200 ezret, amiből 50 mehetett a törlesztőre. Ma a fizetése mondjuk 300 ezer, egy ilyen lakás meg 40 millióba kerül.
A probléma több dologból tevődik össze.
1. Régen sem tudtak az ÁTLAGOS huszonévesek csak úgy megvenni egy lakást. Egy gyári munkás fizetésből régen is sokáig kellett rá gyűjteni, vagy fizetni a hitelt. DE: Nem volt sem gyors, sem egyszerű, de LEHETETT ingatlanhoz jutni önerőből is egy átlag melós fizetésből.
2. Ma ha egy egyedülálló akar lakást venni, sokkal nehezebben tud. Mondjuk egy tanári fizetésből a fővárosban (tudom, menjen borsodba ott olcsóbb az ingatlan, a fővárosba meg ne tanítson senki) nagyon nehéz önerőből lakást vásárolni, hitelre is. Ma már 30-40 millió egy sima panellakás, nem felkapott helyen.
3. Bejött a csok, babaváró stb és ezek beépültek az árba. A családosoknak ott van plusz adókedvezmány stb, nem is kevés. A családosoknak összességében nem rossz a helyzete, de cserébe az egyedülállók tényleg nagyon megszívták.
4. Régen rengeteg ház kalákában épült, ma már erre nincs lehetőség, nem csak azért mert nehéz fizikailag megcsinálni a korszerű anyagok, technológiák miatt, de törvényi szabályozás miatt is.
A CSOK és a többi támogatás rengeteget segített a kora 30-asoknak, akik családalapítási korban vannak, de iszonyúan kib*@szott a huszonévesekkel. Garzonra, pici 1,5 szobásra, amikkel megelégednének a huszonévesek, azokra nem veszi fel senki a CSOK-ot és a többit, hiszen azokban nem tud lakni egy család még 1 gyerekkel sem, de azoknak az ára is ugyanúgy brutálisan emelkedett.
Nekem 27 évesen van 6 millió forint félretett pénzem, tehát nem is vagyok teljesen ruppótlan, tudok félretenni is. Ebből itt vidéken tudtam volna már venni 3-5-10 évvel ezelőtt egy garzont vagy kis másfél szobást 50-50% önerőre és hitelre, nem őrült módra eladósítva magam. És nem, nem hallucinálom azt, hogy "régen" minden huszonéves könnyen tudott saját tehermentes lakást venni, meg ilyenek. De igenis könnyebb volt a helyzet korábban bármikor, mint most. Mert reál értéken számolva sosem voltak ilyen magasan az ingatlana árak, mint most. Sajnálom, hogy nem születtem 5 évvel korábban, mert csak ennyin múlott a dolog.
Szerintem nem az az alapeset, amit leírsz. A sima munkásoknak is volt lehetősége saját lakáshoz jutni, falun a család segítségével, városban meg a panelek miatt. Hamarabb házasodtak, így rögtön két család segítette a fiatalokat. Ez kb a 70-80-as évek időszaka. De ekkoriban is volt még bőven társbérlet, és sokan csak a rendszerváltás után tudták megvenni az önkormányzati bérlakásukat.
Volt persze öröklés is, de arányaiban szerintem ez kevésbé volt jellemző mint most, pont amiatt hogy többen laktak együtt, és örökös is több volt.
Magyarországon olyan mértékben emelkedtek az ingatlan árak, amire sehol máshol nincs példa se a szomszédos országokban, se sehol Európában. Szóval ez bőven nem csak "természetes" növekedés, amit rá lehetne fogni a gazdasági növekedésre.
Igen, a legszélsőségesebb, zöld csík Magyarország. Csak könyörgöm ne hívjuk már normálisnak, természetesnek azt, ami nem az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!