Lehetséges külföldi fizetésből Magyarországon élni? Ha igen, hogyan?
Szeretném kihasználni az olasz nyelvtudásom és szívesen elhelyezkednék egy olasz cégnél közgazdászként. Szívesen dolgoznék úgy, hogy egy olasz cég hazai képviseleténél dolgozom, és a feladatom az összeköttetés, tehát lenne munkám kint is és itthon is, de a fizetést euróban kapnám, olasz átlagkeresetnek megfelelőt, és ott is adóznám le, de Magyarországon lenne állandó lakcímem, itthon élnék meg belőle. Lehetséges ez?
Azért ezek a szempontjaim, mert az életcéljaim nem csupán az ország határain belülre terjednek, viszont magyar keresettel ez anyagilag sokkal megterhelőbb, több lemondással jár. Ez alól csak akkor vagy kivétel, ha oligarcha vagy, vagy sokkal felsőbb vezető, mint külföldön ugyanannyi pénzért alsóbb szintű. A magyar 700€ nettó átlagbér európai téren semmi vásárlóerővel nem bír, viszont egy olasz 1700-2000€ nettó átlagkereset már sokkal inkább. Az országban maradásra az bír, hogy itt szocializálódtam, itt a családom, a barátaim, és nem szeretnék földrajzilag teljesen elszakadni a gyökereimtől, és nem szeretném, ha a gyerekeim vendégként tekintenének magukra, amikor a magyart törve Magyarországra jönnek. 24F
Gratulálok, megtaláltad a szarva közt a tőgyit (sic!)
Mobilról ki a halál keresgéli az ékezetes betűket???
Szia!
Nem fogok tudni mindenre válaszolni, mert egyrészről mindent én sem tudok, másrészről túl kevés konkrétumot adtál meg.
Úgy nagyjából látom az elképzelésed, de jó lett volna szűkíteni illetve több adatot magadról.
Nos, alapból többféle elgondolás van a leírásodban, nem nagyon tud teljesülni mindegyik, de talán nem is kell.
A munkabér vagy megbízási díj mint jövedelem ott adózik ahol keletkezik. Tehát ha Olaszországban bejegyzett cég fizeti ki és nem a magyarországi egysége, akkor Olaszországban adózol és az ottani szabályok vonatkoznak rá.
Ha a magyarországi leányvállalat vagy bármiféle Magyarországon jogilag bejegyzett képviselet fizeti az ő költségvetéséből (még ha az olasz tulaj biztosítja is rá a forrást), akkor viszont az magyarországi jövedelem és itt adózol belőle.
De szerintem az adózással ne foglalkozz, ugyanis inkább a jövedelem mértéke a fontos.
Azért azt összességében el lehet mondani, hogy a költségtérítésen túl (például amit utazásra ad a cég) a fizetéseket Olaszországban az olasz viszonyokra, Magyarországon a magyar viszonyokra szabják.
Illetve ha egy magyarországi leányvállalat, fiókiroda, telephely, stb... foglalkoztat téged akkor arra a magyarországi jog vonatkozik.
Legalábbis rád mint munkavállalóra vagy megbízottra.
A magyar egység és a tulaj anyacég közötti jogviszony az más kérdés, de az most itt mindegy.
A gyakorlatban hogyan lehetne ez?
Nos, itt van az, hogy túl kevés adatot adtál meg, itt már általánosságban nehéz beszélni. Vagy lehet, de az túl általános lenne.
Az egyszemélyes vagy néhány fős kirendeltség (pl. kereskedelmi) a mai világban már ritkább mint korábban.
A kereskedelmi, gazdasági kapcsolatok szaporodnak, de pont ezért egyre professzionálisabbá és szervezettebbé is válnak.
(A digitalizáció csak hab a tortán, de azt most hagyjuk is.)
Tehát ha egy olasz cég bármi komolyabbat tervez Magyarországon akkor bizony itt céget alapít.
Ez lehet az olasz nagybank, az Intesa Sanpaolo magyarországi leánya a sok ezer munkavállalós CIB Bank, de lehet, egy olasz cég néhány fős magyar leányvállalata is.
Viszont ha nem valami alkalmi jellegű tevékenység, akkor itt létrehoz egy egységet és ahhoz kerülhetsz alkalmazásba.
Nem csak azért, mert utaztatni gyakran nem éri meg anyagilag neki.
Egyszerűen szervezettek csatornák kellenek, illetve olyan helyi emberek akik ide vannak beágyazva.
Onnan nem küldhet minden munkára ide embert, nagyon maximum a helyi egység felsővezetésére, de egy idő után arra sem biztos.
Az a fajta utazó kereskedő, utazó export-import ügynök, stb... világ már nem nagyon működik.
Ha pedig rendszeres gazdasági tevékenységet akar itt végezni, akkor sokszor a magyar jogszabályok is megkövetelik az itteni valamiféle leányvállalat vagy bármi gazdasági társaság létrehozását.
Persze határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás van az EU-ban, egyértelmű, de állandó tevékenységre sok esetben akkor is kötelező itthoni gazdasági társaság.
Illetve a realitás is ezt kívánja.
Ezt azért írtam le, hogy nem nagyon tudsz itthon élve olaszországi cégnek a munkavállalója lenni, vagy megbízottja.
Olyat még el tudok képzelni, hogy a mai digitális, home officeos világban Olaszországban dolgozol, de gyakran haza tudsz repülni és itt napokat tölteni.
Tudom, nem erre gondoltál.
Azt írtad, hogy olasz nyelvtudásod meg van.
Bármi olyan munkához amire gondolsz, nem is csak felsőfokú olasz kell, hanem nagyon erős és aktív nyelvtudás. Az a bizonyos "full working proficiency".
Ezt csak azért írom le, mert nagyvállalati szektorban, sok gazdasági állásba elvárják, hogy idegen nyelven tudjon dolgozni.
Igen, de ez jellemzően azért nem az a fajta folyékony ami neked kellhet.
Nem megsérteni akarlak vele, nem ismerem, hogy milyen az olaszod.
Egyébként melyik egyetemen vagy főiskolán tanulsz, tanultál?
Milyen szakon?
Önmagában persze (főleg külföldről nézve) nem ez a döntő, de néhány dologban mégis.
Azért egy Corvinuson vagy BGE-n jóval több olyan lehetőség van a sima tantárgyak mellett amik hasznosak lehetnek, mint egy vidéki helyen.
A kérdéseidből ítélve még nem a tanulmányaid végén vagy.
Ma már ez sokat javult, de pl. még tíz éve is aki nem valami igazán jó budapesti helyen tanult, végzett, sokszor hiába volt jó tanuló, információnak híján volt.
Nem is nagyon tudta, hogy mi mindenre van szükség vagy egyáltalán lehetőség a tanulás, tantárgyak mellett, hogy kitűnni a tömegből, hogy egy igazi gazdasági állásba kerülhessen. Ne SSC-be vagy önkormányzathoz.
Rengeteg egyébként szorgalmas, okos egyetemista járt így vidéken.
Mondom, ma ez már azért jelentősen javult.
A kérdéseidet nézve annyiból csodálkozok, hogy ha nem a tanulmányaid elején jársz még, akkor ma ezek az információk már jobban eljutnak az emberhez.
Tíz éve még tényleg úgy volt, hogy vidéki helyeken sokan kijöttek úgy diplomával, hogy nem is gondolták volna, hogy a kötelezőkön kívül valamit teljesíteni kellene. És nem lusta diákok voltak.
Ezért is kérdeztem, hogy hol és mit tanulsz?
Eddig részt vettél valami pluszokban?
Mert az külföldi szemmel nézve is értékes lehet!
Például szakmai gyakorlat mondjuk akkor már főleg olaszországi cégnél kint Olaszországban. De még ha magyarországi olasz cégnél az is valami.
Esetleg valami külföldi ösztöndíj?
Vagy olasz nyelvű valami pályázat elnyerése?
Ezek nélkül ilyen állásra (ami nem is teljesen tisztázott még, hogy milyen is lenne) az esélyek hát azért jóval alacsonyabbak.
Bármit is tanulsz vagy teszel arra készülj fel, hogy ilyen állásba nem kerülsz azonnal, de próbálj meg olyan cég olyan egységéhez, osztályához kerülni amelyik ilyeneket csinál.
Így leszel legközelebb hozzá, hogy elérd.
Vagy ha mód van rá, bár az olasz munkanélküliségi számokat ismerve piszok nehéz, akkor egyetem után Olaszországban kezdeni egy cégnél.
Akkor is ha egy darabig csak olyan munkád lesz, hogy nem kell Magyarországra jönnöd.
Nagyvállalatnak kb. mindenre van embere és pusztán a magyar származásod, nyelvtudásod nem sokat ér, kb. semmit.
De ha nagyvállalatnál szerzel tapasztalatot, releváns tapasztalatot, esetleg utána egy kevésbé nagy olaszországi cég, amelyik Magyarország felé akar terjeszkedni láthat benned fantáziát.
Mert tessék mindkét nyelvet megfelelően tudod, van is tapasztalatod (olaszországi, releváns és ellenőrizhető) és Magyarországon jártas vagy, hiszen onnan jöttél.
A nagyon nagy cégek tuti, hogy itt is már létrehoztak vagy ha be akarnak települni létre fognak hozni állandó nem kis létszámú egységet.
Ott tehát nem kell mozogni, maximum a vezetők.
De ha ilyen helyről van szakmai tapasztalatod, egy kisebb (relatíve kisebb) olaszországi cégnek érdekes lehetsz, amelyik nem akar száz fős egységet fenntartani Budapesten.
Hanem mondjuk néhány fős céget hoz létre.
Tehát nagy helyen tapasztalat (releváns!) és utána kisebb felé elmozdulni akiknek nincs még mindenre emberük, sőt gárdájuk. Illetve nem végtelen tőkéjük van megfizetni szakember gárdát, hanem te mint jelentkező érdekes lehetsz számukra.
Vagy pedig olyan terület felé elmozdulni amelyik alapból a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésével foglalkozik. Olyan cégek felé amelyek kisebb és így a külkerben kevésbé járatok olasz vagy magyar cégeknek nyújt szolgáltatást ide-oda.
Kezdőként ekkor sem nagyon kell utazásra gondolni, de ez szintén lehet nagyon értékes kezdet.
Őszintén szólva ebben én sem vagyok jártas, azért is nem ezzel kezdtem.
Úgy gondolom, hogy ha ilyenbe be tudnál kerülni, akkor is értékesebb lenne előbb Olaszországban kezdeni dolgozni.
Mivel azzal bizonyítasz az olasz irányba. A magyar irányba a magyar származásod, helyismereted, végzettséged, nyelvtudásod jelent valamit. Fordítva, olasz irányba kell először tapasztalatot szerezni.
Nem tudom, hogy mennyire adtam neked releváns válaszokat, de mint írtam te is túl kevés információt adtál meg.
Főleg magadról de azért az elképzeléseidről is.
Azért nézzük a realitásokat is.
Egyéni vállalkozóként (mert ez az lenne!) egy olaszországi cég megbízást adna neki ilyen fiatalon, kevés vagy nulla tapasztalattal?
Ha egyszemélyes ügynököt akar kirendeltség helyett akkor az nem magyar EV lesz, hanem vagy Olaszországban alkalmazza és ideküldi vagy olasz EV.
Esetleg,főleg az elején, valami közvetítőcég mint a végén is írtam, de akkor pedig annak lenne az alvállalkozója és annak számlázna.
Nem a magyar számvitel rejtelmei a lényeg most neki, amúgy sem lesz abban a helyzetben, hogy ő válassza ki ezeket. Az elején legalábbis.
Nemzetközi szinten főleg.
A kérdés sokkal többről szól mint könyvelési problémák. Sőt ebben az a legkevesebb.
"Egyéni vállalkozóként (mert ez az lenne!) egy olaszországi cég megbízást adna neki ilyen fiatalon, kevés vagy nulla tapasztalattal?" Ez tény, kapcsolatok, végzettség és tapasztalat nélkül a kutyának se fog kelleni Olaszországban a munkája. Főleg hogy ott az egyik legmagasabb a fiatalok munkanélkülisége az EUban. De te azt írtad, "A munkabér vagy megbízási díj mint jövedelem ott adózik ahol keletkezik. Tehát ha Olaszországban bejegyzett cég fizeti ki és nem a magyarországi egysége, akkor Olaszországban adózol és az ottani szabályok vonatkoznak rá."
Na ez nettó baromság. Attól, hogy TLDR írsz, nem lesz igaz, se értelmes.
ma 13:06
Nem olvastad végig hogy mit mire írtam.
Ha magyarországi EV az illető és így állít ki számlát itthon adózik. Hiába külföldi akinek számláz.
A jövedelme ilyenkor magyar adóalanyként keletkezik, még ha külföldi a partner akkor is.
Kiragadsz egy részt és arra válaszolsz.
Nem tudom minek minősítesz, segítő szándékkal írtam valós és ide illő válaszokat.
Egyébként pedig újra mondom nem az adójogi vonzata lesz a legfontosabb itt hanem hogy talál vagy nem ilyen állást és mekkora összegért.
Emellett az adó bőven másodlagos kérdés lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!