Hr-esek, bérszámfejtők stb, egy önéletrajban le lehet felsőfokú végzettséget és korábbi munkahelyeket?
Persze letagadhatod, de abból , hogy hány évesen kezdték el dolgozni először , rájöhetnek . Illetve ott vannak a közösségi médiák ahol utánna nézhetnek.
A helyedben nem tenném, bizalom vezetéshez vezethet.
"A tb kiskönyvet ha újat igényelek, abba már nem kerül be gondolom a pecsét a korábbi munkahelyeimről, de ezeket meg tudják nézni?"
Persze hogy meg tudják, mit gondolsz a mai világban csak egy kis könyvecskébe beleírják a munkahelyeket és annyi? Az már más kérdés, hogy valószínű nem érdekli őket. Ügyfélkapun egyébként Te magad is láthatod a korábni munkahelyeket.
"Ha van 10 év lyuk az önéletrajzomba, mondhatom hogy külföldön dolgoztam? Onnan ugye nem elvárható hogy legyen róla papírom?"
Már miért ne lenne elvárható. Külföldön is van munkaszerződés, bérpapír, adóbevallás.
Ehh.
Ha nem adod le a kiskönyvet, hivatalos forrásból NEM látjuk a korábbi munkahelyeidet. Annyira senkit nem érdekel, hogy ez után nyomozgasson.
Elhisszük, ami az önéletrajzban van. Nagyon ritka hogy referenciát kérünk, de olyankor sem nyomozunk (a személyes adatok védelme miatt a korábbi munkahely elvileg nem is adhatná ki nekem az adatot), a jelölt szerzi be.
Belépés UTÁN kérjük a kiskönyvet és az előző munkahelyi papírokat. Na most ez a rész azért függ a bérszámfejtő habitusától, mert van aki konkrétan zaklatni fog érte, más meg leszarja. A hivatalos verzió jelenleg az, hogy mivel munkáltatói adómegállapítás már nincs, így az adóadatlapot nem kell leadni, és hülyeség is elkérni. Ezzel együtt van aki kéri, és van aki magától leadja. Ami kell, az kizárólag a munkáltatói igazolás a munkaviszony megszűnésekor, és az igazolás a tartási kötelezettségről (mindkettő a letiltásokról szól). Na most ha nekem erre valaki azt mondja, hogy külföldön dolgozott, nem volt bejelentve, egy évnél régebbi igazolása van csak, megette a kutya, akkor hagyom a francba. Vagy ha épp nagyon ráérek és rosszul fizető munkakör (náluk sajnos sokkal jellemzőbb hogy van letiltás), akkor nyilatkoztatom a belépőt, hogy van-e tartozása.
A kiskönyvet hivatalosan legalább kétszer be kell kérni, különösen ha kifizetőhely. Ebben az esetben ha nem adod le, két évig 60% helyett csak 50% táppénzt kapsz. De ugye ezen a ponton már fel vagy véve. Ha elég nagy cég, akkor a HR-es ki se nyitja, küldi tovább a bérszámfejtőnek. Nyilván előfordul, hogy belenézünk (mi vagy a HR). Tapasztalatom szerint a kiskönyv tartalmából egyetlen következtetést lehet levonni, hogy kb milyen hosszú lesz a munkaviszony. Vannak azok, akik 2 hónapnál többet nem maradnak meg egy helyen és már a harmadik kiskönyvük is megtelt.
Na mindegy, ha nagyon le akarod tagadni, erről is kitöltesz egy nyilatkozatot hogy elvesztetted, és akkor kiállítanak egy újat. Ez teljesen mindennapos dolog, senki nem akad fenn ezen. De mint írtam, ebből neked lehet esetlegesen hátrányod.
A közösségi médiánál hogy néznek utána? Szerintem már kiment a divatból,hogy tól ig minden munkahelyet feltüntet az ember...
Amúgy nincs értelme az ilyet letagadni,amit a kérdező szeretne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!