Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Összegezzük. IT az hiány...

Összegezzük. IT az hiány szakma vagy nem hiány szakma? Az IT gyorstalpalók átverések?

Figyelt kérdés

Sok helyen olvasom, hogy hiány szakma, meg hogy X ezer informatikus hiányzik az országból. Ugyanakkor a fórumok tele vannak negatív tapasztalatokkal, hogy informatikus és mégse talál munkát, akár még diplomásként sem, hát még gyorstalpalós képzéssel.

Akkor most hol az igazság?

Sok ilyen választ olvasok a panaszkodásokra, hogy "Nem azokbóóó van a hiáááány, nem a Gríínfoxosbóóól vóóót hiááány sohasem!! Hanem a jóóóóóó informatikusokbóóó, akik tényleg ííírtenek hozzáááá!!"

Bocs az iróniáért, de kb. mindegyik válasz ilyen, ha IT munkanélküliségről panaszkodik valaki. Tehát lényegében az, hogy nem a gyorstalpalósokból sem az egyetemet végigbukdácsolt "szakemberek"-ből van hiány, hanem azokból akik már tizenévesen hobbi projekteken dolgoztak, megszállott kockák voltak, és azóta is a szakma élvonalában vannak.

Valóban igaz, hogy CSAK ilyen megszállott őstehetségű szakemberekből van hiány, és valójában egy GreenFox vagy ehhez hasonló tucatnyi junior képző semmit nem ér, mert a juniorokból már Dunát lehet rekeszteni?



2021. jan. 20. 20:05
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
44%
Hát szerintem rövidesen nem lesz belőlük hiány, mivel manapság boldog-boldogtalan infósnak vagy más mérnöknek tanul.
2021. jan. 20. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
90%

Van egy ilyen lista, hogy milyen munkát átlagban mennyi IQ-tól lehet elvégezni. Magát az iskolát is, meg persze a munkafolyamatokat később. Azt hiszem az orvos rajta a legmagasabb, az orvosok többsége intelligenciára benne van (vagy fiatalon amikor a tanulmányait végezte benne volt) a legintelligensebb 10%-ban.


Az IT is igen magasan van a listán a szakmák közt. Elmehetne 1 millió ember is IT tanfolyamra, abból lehet csak 100-200 ezernek van annyi intelligenciája, hogy jó minőségben tudná megtanulni és jó minőségű munkát végezzen benne.


Biztos rosszul esik és nem polkorrekt amit mondok, de sok embernek aki IT-vel próbálkozik, egyszerűen ezzel van gond és ezért nem jön be neki a dolog. (Tudom mindenki azt hiszi benne van a legokosabb 10-20%-ban, de nem ez a helyzet.)

2021. jan. 20. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
83%
Gyorstalpalót végzettekből sosem lesz "igazi" informatikus. Ideig óráig code monkeynak kellenek de komplexebb, nagyobb hozzáértést igénylő dolgokhoz közük nincs.
2021. jan. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
90%
Valami írja már le neki, hogy akár rendszergazda papírral is lehet valaki profi programtervező, mert addig úgy se nyugszik.
2021. jan. 20. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
93%
Rendszergazda papírral is lehet valaki profi programozó.
2021. jan. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Szóval akkor ti is azoknak adtok igazat, akik azt hangoztatják, hogy erre őstehetségként születni kell? Azaz csak olyan ember felel meg a szakmára aki különösen okosnak született és amíg az átlag fiúk fiatal korukban katonásat játszottak, fociztak, csajoztak, buliztak ő már akkor is (legalább fejben) algoritmizált, statisztikailag, objektumok halmazaként tekintett a világra és adatstruktúrákban gondolkozott? És persze különösen vonzották már akkor is számítógépek, persze a többiek lökött gyökérnek tartották még akkor.

Majd eljött a felnőttkor és 1-2 ilyennek bejött az IT dolog, profi lett, kiemelkedő tehetség valamilyen területen, és akkor az ilyen vendéglátósok, szakácsok megirigyelték a fizetését és bedőltek a propagandának, hogy mindenkiből lehet programozó pár hónap alatt csak el kell végezni egy "szuper jó" fizetős sulit.

Aztán persze csodálkoztak, hogy ez nem így van.

Erről van szó akkor dióhéjban?

2021. jan. 20. 20:48
 7/19 anonim ***** válasza:
43%
Igen.
2021. jan. 20. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
61%
Igen, erről van szó. A férjem gyerekkorában kikönyörögte a számítógépet, ami akkoriban még ritkaság volt, a család összespórolta áldozatok árán, és ő nem lövöldözős játékokat játszott vele. Info-s középiskolába járt, majd elkezdett dolgozni (szakmában), és mellette diplomát szerzett. Tehát mire meglett a diplomája, már volt szakmai tapasztalat. Most már 20 éves tapasztalata van, külföldre költöztünk, azonnal talált munkát, közben váltott is, és folyamatosan keresik ajánlatokkal, USA-ból és más országokból is. Mondjuk ő emelett csajozott, focizott, bulizott is, most sem kocka. De az IQ-ja, logikája, gondolkodásmódja, szorgalma, adott volt, a többit ő maga és az évek adták hozzá.
2021. jan. 20. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
85%

Az ilyen kérdések alatt kapásból bicskanyitogató a válaszolók stílusa. Ha nem trollkodnának, nem lenne ennyi kérdés - egyébként valamennyi jó, ha van, muszáj beszélni erről a témáról! Pont azért, hogy minél többen lássák, hogy ez a pálya mégsem fenékig tejfel.



Szóval egy időben - ha fórumokról és barátok, ismerősök elbeszéléséből jól tudom, úgy 2012-2016-7 táján valóban hatalmas hiány volt szoftverfejlesztőkből*. Megjelentek a bootcampek. Akik elvégezték, el is tudtak helyezkedni fejlesztőként. Viszont a tudás itt-ott hiányos volt.


Gombamód szaporodni kezdtek a bootcamp-ek, a túl rövidek is (tudommal az 1-1,5 évesek már jók, több szempontból felveszik a versenyt az egyetemekkel vagy épp jobbak is). Gombamód szaporodni kezdtek az OKJ-képzések, a könyvek, az internetes tutorial-ok és egyebek. Egyre több és több junior lepte el a piacot, egyre nagyobb arányban csapnivaló tudással. Most pedig itt van a COVID is.


Az ismerősi körömben is többen vagyunk, akik átképezzük magunkat IT-ra, azon belül szoftverfejlesztésre.


Egyébként ezen az oldalon nem szeretik, ha leírom, pedig ez van. Élettelen, megkeseredett embereknek nem tetszik, akik számára a világon csak a kódsorok léteznek. Vagy épp irigyek a kitartásomra.

Szóval kegyetlen, embertelen munkával lehet piacképes tudást elérni. Csaknem minden nap kódolni kell munka után, igazából hétvégén is. Sportolni szinte csak otthon fogsz tudni, barátokkal kevesebbet találkozol, kreatív hobbik mennek a levesbe.


Miután 1-2 évig ezer fontos dolgot feláldozva küzd az ember, a sok-sok-sok-sok átképzett közül nehéz kiemelkedni, a GitHub repot sok cég nem is nézi, más referencia meg nemigen van még az elején. Ördögi kör: nincs referencia, mert nincs munka; nincs munka, mert nincs referencia.


Egyébként magasabb IQ-val is popsi kell hozzá. Ha pedig popsi van, alacsonyabb IQ-val is haladni fog az ember. Egyébként a programozás nagymértékben fejleszti a logikai készséget, a kreativitást, problémamegoldást. Sőt, ha már itt tartunk, én bátrabb is lettem tőle vagy hogy mondjam... Kódolásnál is sokszor az van, hogy ki kell próbálni, lesz ami lesz.



* Én végig a fejlesztésről írtam, a többi IT-s területet nem ismerem igazán.

2021. jan. 20. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
87%

Az elért eredmények a szorgalom és a képességek szorzata. A magasabb IQ önmagában semmirese garancia, ép ugy mint a kisseb IQ se teszi lehetetlenné.


Mérnőki és hasonló területeken már legalább 50 éve hiány van. Nem valoszinű hogy drasztikusan változni fog a jővőben, persze mindig lehetnek egyes területeknek rosszab időszakai.

2021. jan. 20. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!