Nem nevetséges hogy még Görögországban is magasabb bérszínvonal van mint nálunk, 30 évvel rendszerváltás után is?
Ja és itt még a szürke fekete gazdasággal se érdemes jönni, ugyanis Görögországban is eléggé divatos az ilyesmi.
Szerintem egy sikertelen ország vagyunk, ennyi.
Tévedésben élsz, mert attól hogy Görögország évek óta a csőd szélén van, még a magánembereknek ott arany életük van. Szinte német színvonalon élnek.
Rengeteg hitelt vettek fel amit aztán jóléti intézkedésekre költöttek. Jobb mintha elsikkasztották volna, de hosszú távon kiderül jobb-e mintha kevesebb lenne.
Görögország, attól mert fél-balkáni ország,meg a görög munkamorál sem a legjobb, nem sújtotta a szocializmus.
Ebből adódóan, Magyarországnál jóval magasabb az életszínvonal ott.
A 7, válaszát pontosítanám, a görög minimálbér 758 euro havonta.Nettóban 641 eur.Több, mint 200 ezer forint nettóban.Magyarország még baromi messze van ettől.
Plusz, a jóléti intézkedésekben is jók.Általános a 13. havi fizu meg egyéb hasonlók.
45 év előnnyel indulnak hozzánk képest, és az amúgy sokszor borzasztóan igénytelen, de béekidőben azért tejelő turizmusuk ellenére tartanak ott, hogy hozzánk képest is többszörös eladósodottsággal vannak látszólag és pillanatnyilag valamivel jobb helyzetben, mint mi. Tényleg óriási sikertörténet, nagyon irigyelheti őket mindenki. Hitelből mindenki tud bérszínvonalat növelni, amíg nem jön a csőd, Görögország sem produkál sajnos semmi többet ennél. Csak míg ők ily módon igyekeztek megközelíteni a német bérszínvonalat (mielőtt becsődöltek, kb. úgy is érezhették, hogy sikerült nekik), nálunk meg mondjuk a folyamatos bérnövekedés mellett csökken az eladósodottságunk mértéke. Ez nagyon nem mindegy.
A bérek országonkénti összehasonításának hiányossága, hogy a legtöbb esetben nem veszi figyelembe az eltérő adózási körülményeket. Nálunk pl. az egysávos SZJA, a családi kedvezmények, a NÉTAK, az 5%-os áfakulcs alá bevont élelmiszerek stb. elég könnyen jobb helyzetbe hozhatnak, mint egy valamivel magasabb fizetés egy másik országban.
Mindez részben igaz, az állam pumpálja a pénzt a szociális szférába aminek a nagy részét az albánok és egyébb bevándorlók veszik fel. Ők vannak úgy feltüntetve a papíron hogy semmijük sincs közben minden pénzük az albán bankokban.
Kapnak albérlettámogatást ami az albérlet árának a fele olyan 100-150 euró egy hónapban, élelmezési támogatást 240 euró egy hónapban amit kpben megkapnak nem csekkek meg szépkártya.
Ingyenes az okatatás ahol azok akik rászorulók kapnak támogatást az albérlethez (90 euró havonta), ingyenesen esznek a menzán, ingyenesek a könyvek. Kik a rászorulók? Ha a szülők éves jövedelme nem éri el az évi 40.000 eurót bruttóban akkor rászoruló. Ezen felül aki nem tudja a helyi állami oviba berakni a gyerekét mert nincs férőhely és rászoruló, annak az állam kifizeti a magánovit is ami 250 euró/gyerek. Akinek beteg a gyereke mondjuk down vagy egyébb komoly betegség az kap a gyerek után 700-1000 eurós segélyt és továbbá egy 700 eurós ápolási díjat amíg a "gyerek" meg nem hal (élete végéig jár a gyereknek a pénz).
A bankokban nincs számlavezetési díj vagy ATM felvétel utáni díj, egyedülállók évi 12.000 eurós jövedelem alatt míg családosok évi 24.000 eurós jövedelemnél jogosultak fütőolaj támogatásra. Családi pótlék 80 euró / gyerek míg ha van harmadik gyerek is ott plusz 150 euró igy 160+150= 310 euró. De nincsenek ilyen adókedvezmények a gyerekre, se csok se más.
Állami köztisztviselő bére olyan 1000-1500 euró, egy nővér 1000-1300 eurót visz haza, egy rendőr 900-3000 euró között is megkaphat rangtól és szolgálati időtől függően de ez a katonákra és tűzoltókra is igaz. Egy postai dolgozó 2000 euró körül visz haza. Az állami szektorban nem rúgnak ki ha a gyerek beteg és otthon maradsz vagy te leszel beteg, jár szülési szabadság ami 9 hónap apukáknak is. Magánszektorban egy ZARA eladónak, egy baristának, egy pincérnek a bére 600 euró és heti hat nap a munkahét a magánszektorban.
Infrastuktúra: a legújabb vonatok és villamosok Athénben 2004-óta vannak szolgálatban, Athént leszámítva nincs metró más nagyvárosban mint Thesszaloniki 1,5 millió és a közlekedés 30 éves buszokkal van megoldva amelyek 20-30 percenként járnak. Sebaj, akinek van pénze úgyis autóval jár. Sajnos a metró az egyetlen vonalon 40 év alatt se készült el, 1980 években állapodtak meg a tervekben. A kórházak, az iskolák nagyon lepukkantak, az útcák és a terek hasonlóan.
Árak valamivel magasabbak: egy cukrászdában egy szelet sütemény 2.00-5 euró között ingadozik a helytől függően, a benzin drágább most olyan 1.4 literje, van lakásadó ami alsóhangon évi 300 euró minimum de meglehet az 1.000 euró is jobb környékeken. Az ingatlanárak a padlón ennek köszönhetően, tengerparthoz közeli 50 nm lakást kapsz prémium minőségben 120.000 euróért Thesszaloniki elit negyedében. Nagy a bűnőzés, betörések, leszámolások, lopások és rablások.
egy helyi lakos
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!