Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért hajlandóak kevésbé...

Miért hajlandóak kevésbé részmunkaidős állást ajánlani a munkáltatók Magyarországon, mint néhány országban tőlünk nyugatabbra?

Figyelt kérdés

Elvileg a tőlünk nyugatabbra levő országokban az átlagosan alacsonyabb heti munkaóra úgy jön ki, hogy sokkal többen dolgoznak részmunkaidőben ( Németországban, Egyesült Királyságban élő ismerősök mondták, hogy ott elvileg sok helyen abba is belemennek, hogy heti egy alkalommal jöjjön, ha nem tudja megoldani az adott munkavállaló, hogy többször menjen (pl. kisgyerekes anyuka, vagy még tanul az illető és ezért nem tud gyakrabban menni, illetve leszázalékolt, vagy idősebb és ezért nem bír többet dolgozni), míg itthon elvileg nem szívesen alkalmaznak olyat, aki nem tudja megoldani, hogy heti 40 órában menjen dolgozni, sokkal kevesebb helyen hirdetnek részmunkaidős állást.


Nem hinném, hogy bármi köze lenne a dolgozók anyagi helyzetéhez, mert aki kizárólag magára van utalva, és nincs más bevételi forrása, az tőlünk nyugatabbra sem fog tudni megélni a normál fizetés teszem azt feléből-harmadából-negyedéből-ötödéből. Viszont ha részmunkaidőben dolgozhat, akkor például többet foglalkozhat a gyerekeivel, illetve aki még tanul, az többnyire nem tudja megoldani, hogy teljes állást vállaljon (diákmunkánál is előfordul, hogy lényegében teljes állásra vennék csak fel, illetve elvileg sok szempontból nem ugyanaz a diákmunka és a "rendes" állás; állítólag sok szempontból az utóbbi a kedvezőbb). Aki idősebb, vagy megváltozott munkaképességű, az pedig így legalább nem, vagy nem kizárólag az állam pénzén élne, ha tud részmunkaidős állást vállalni, aminél az is szempont, hogy így el is foglalja magát, de nem terheli meg túlzottan a szervezetét, illetve adót fizet, tehát bizonyos mértékig "megtermeli" a nyugdíját (legalább is egy részét).


Az is egy szempont, hogy így esetleg több lenne az aktív dolgozó és kevésbé lenne munkaerőhiány, ha több lehetőséget biztosítanának a részmunkaidőre (szinte a csapból is az folyik, hogy mekkora munkaerőhiány van, mégis elvileg Magyarországon az egyik legalacsonyabb az aktív dolgozók aránya az európai országok közül).



2020. okt. 26. 22:15
 1/5 anonim ***** válasza:
91%

Csak a gazdaság bizonyos szegmeseiben van munkaerőhiány. A vírushelyzet miatt inkább munkanélküliség van, mint hiány.


Az én cégemnek nem éri meg részmunkaidős állást meghirdetni. Jobb egy 8 órás, mint két darab 4 órás munkavállaló. Egy embert kell betanítani, egy ember felel az adott projektért, egy adott embert több munkafolyamathoz is oda lehet rendelni.

2020. okt. 26. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
83%
Egy embernek 8 órában kevesebbet kell fizetni, minz kettőnek 4 órában, még akkor is, ha a nettójuk pont a 8 órás fele.
2020. okt. 26. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
69%
Nyugaton munkavállalóbarátabb a munkajog
2020. okt. 26. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
83%
Két négyórás pl kétszer annyi HR költséget jelent (toborozni, felvnni, betanítani, bérszámfejteni, értékelni stb).
2020. okt. 27. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
55%
Szuperbruttóban sokkal több költség egy cégnek 2 négyórás mint egy nyolcórás. Csak ha minden kötél szakadna, akkor fizetnék 20-30%-kal többet két négyórásért, mint egy nyolcórás munkaerőért. Nyilván nálunk mindenki be van jelentve, és azt kapja kézbe, ami a bérpapírján szerepel, nincs zsebbe dugdosás. Szeretek nyugodtan aludni.
2020. okt. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!