Milyen az a munkahely, ahol az ember nem mehet szabadságra?
Barátnőm mondta, hogy nem mennek idén sehová, mert a párja nem kap szabadságot.
Nem akartam nagyon faggatózni, de annyit mondott, hogy idén még nem volt se szabadságon, se táppénzen.
Nem tudom mit dolgozik, de nem mentős/orvos/tűzoltó illetve rendőr.
Csak érdekelne, mit dolgozhat, hogy nem kaphat szabadságot? 3 éve dolgozik ott.
Az egy sz@r munkahely.
Bár ilyen elvileg nem létezhetne.
Anyám is hasonló helyzetben van.Kis létszámú,falusi munkahelyen dolgozik,tőlünk nem messze.Ez a hely eléggé válságban van,szabálytalan minden..szóval mérgezést is kaphatnak anyagoktól.Egyébként játékokat(amiket kiállítanak és eladnak) gyártanak.Vagy modelnek használják őket.
És kevés a létszám.Ezért sem kap szabadságot anyum.
Alapszabadság
Ha a munkaviszony év közben kezdődik vagy év közben szűnik meg, a szabadságnak csak időarányos része jár. Ha az évi szabadság kiszámításánál töredék nap keletkezik, a fél munkanapot elérő töredék egész munkanapnak tekintendő.
Az alapszabadság 20 munkanap, amely a munkavállaló
huszonötödik életévétől 21
huszonnyolcadik életévétől 22
harmincegyedik életévétől 23
harmincharmadik életévétől 24
harmincötödik életévétől 25
harminchetedik életévétől 26
harminckilencedik életévétől 27
negyvenegyedik életévétől 28
negyvenharmadik életévétől 29
negyvenötödik életévétől 30 munkanapra emelkedik.
Nem árt tudni azt sem, hogy aki egyidejűleg több helyen áll munkaviszonyban, mindegyik jogviszonyában jogosult szabadságra. Aki pedig részmunkaidőben dolgozik, ugyanannyi nap szabadságot vehet ki, mint teljes munkaidőben foglalkoztatott munkatársai, a szabadság alatt járó díjazása azonban a munkaidejéhez igazodik.
Az alapszabadságon kívül törvény garantálja a pótszabadságot a fiatal munkavállalóknak, a gyermeket nevelő szülőnek, a vak munkavállalóknak (évi öt nap), valamint föld alatt dolgozó, illetve ionizáló sugárzásnak kitett dolgozóknak (évi öt nap). A többféle jogcímen járó pótszabadságok egymás mellet is megilletik a munkavállalót.
Főszabály szerint a szabadságot esedékességének évében kell kivenni, illetve a munkáltató köteles azt kiadni. Kivételesen fontos gazdasági érdek miatt legkésőbb a tárgyévet követő év június 30-áig (kollektív szerződés úgy is rendelkezhet, hogy a következő év végéig), a munkavállaló betegsége vagy személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén pedig az akadályoztatás megszűnésétől számított 30 napon belül is kiadható a szabadság.
en 19 evesen fogtam neki dolgozni egy cegnel 3 valtasba nyomatom es most 25 eves koromra ott vagyok h meg betegszabadsagon sem voltam es nem voltam rendes szabadsagon sem , mert ha benthagyuk a szabadsagot triplajan fizeti ki a fonokom
amugy ha kell szabadnap vagy ilyesmi akkor el enged de en sohasem vettem ki
A férjem volt munkahelyén meg az volt a módi, hogy a szabadságok kétharmadát csak kiírta a munkáltató, de ki nem adta. A maradék egyharmadot meg egyszerre adta ki mindenkinek, és arra az időre bezárt.
Hogy milyen munkahely az ilyen? Sz@r.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!