Sikeres és gazdag tényleg bárki lehet?
Ezt a sikeres emberek állítják, hogy amit ők elértek, bárki elérheti. Tehát köztük és a még "sikertelen" emberek közt csak az a különbség hogy ők még nem tettek elég időt és energiát abba hogy sikeresek és gazdagok legyenek.
Ez logikailag azt jelenti hogy a sikerben és gazdagságban semmi rendkívüli nincs, hiszen ezek szerint bárkinek elérhető ( a fenti állítás szerint )
Ez igaz?
Sikeres és gazdag tényleg bárki lehet?
1. Kinek mi a siker? Kinek mi a gazdagság?
Egy buddhista szerzetesnek elég napi, egy tál étel és a dzsánákba való elmélyedés. Ha még a karmája is "engedi", akkor teljes megvilágosodás. Ez lehet siker és gazdagság is.
Nézzünk egy hétköznapi embert.
Átlagbért keres, mellette van szép, egészséges, szerető családja. Neki ez gazdagság és siker.
Végül induljunk ki a valóságból.
A siker feltétele a jó döntés. Ehhez pedig látni kell az okot és az okozatot. Tudni kell az igényekhez és a lehetőségekhez alkalmazkodni, kezelni, továbblépni, stb.
Mivel nem vagyunk látnokok, nemcsak a tudás és a kapcsolatok számítanak, hanem maga az igény (hely, idő), szerencse, stb.
Tudom, sokan beveszik az amerikai maszlagot, de hát valamiből, azoknak az embereknek is meg kell élni.
Siker és szerencse
Két ember sétál a járdán. Egyszer csak elsodor előttük a szél egy húszezrest. Az egyikük siet, ezért nem hajlandó lehajolni érte, a másik viszont gyorsan leguggol és felveszi. Ezek szerint a második szerencsésebb volt?
Ellenpélda: Ha két ember ugyanabban az iparágban, egymás vetélytársaként pontosan ugyanazokat az üzleti módszereket alkalmazza, akkor melyikük fog győzni? Szerencse kérdése? Vagy a kapcsolatoké? Talán mindkettő.
Szerintem a siker ott kezdődik, amikor nem másokkal kezded összehasonlítani magadat, hanem saját magadhoz képest akarsz jobbá válni egy jól meghatározott területen nap, mint nap. Ha közben valaki legyőz, állj fel és tanulj belőle! Kell-e hozzá szerencse? Hogyne kellene! A szerencse a felkészültség találkozása a lehetőséggel. Aki nem készül fel, soha sem lesz szerencséje. A kérdésre a válasz tehát: nem. Nem mindenki lehet sikeres - csak azok, akik felkészülnek rá.
gyakran említik egy mondatban a két szót
de ez inkább nyelvi hátterű mint filozófiai.
szóval a kettő nem biztos hogy együtt jár.mert sikeres sok mindenben lehetsz
/ és az is változó kinek mi számít sikernek /
ami nem biztos hogy együtt jár a gazdagsággal.
de ha mindenáron össze akarjuk mosni a kettőt és egy felszínes általános
válaszra vágyunk akkor természetesen mindenkinek másra van szüksége
hogy elérje ezeket,mivel mindannyian mások vagyunk.
de ha az említettek közül bármelyikből többet kap valaki
vagy saját maga ismeri fel,vagy erőlteti
az lehet sikeres,viszont ha elég huje vagy hozzá akkor bármit el lehet
rontani.remélem elég általános választ adtam. :)
Szerintem szerencse.
Ha valaki szépnek születik, angyali hanggal, az Egyesült Államok egyik legjobb részére, tanult, átlagos vagyonú, vagy jó módú szülőktől...
Az nyílván adott, hogy énekes, színész, vagy hasonló is lehet.
Az IQ-t is befolyásolja a genetika...
Ha valaki közel retardált mondjuk 80 az IQ-ja, az semmilyen anyagi támogatást nem kaphat hiszen “normális”, de azért tagadhatatlanul látszik rajta a dolog valamennyire, ezért iskolában kiközösíthetik, stb.
Ha valaki csúnyának születik az is nagy hátrány...
Ne még ha valami tényleges komoly betegsége van.
Az sem jó, ha a szülők alkoholisták, akik ütik, vágják...
Észak Koreából sem valószínű, hogy kinevelődik egy Bill Gates, Jeff Bezos, vagy Ariana Grande.
Szóval akik ilyeneket állítanak, sikeresként, azok nem veszik észre, hogy mennyi pozitív adottsággal rendelkeznek már eleve.
Sok kb. olyan mintha születésekor lottót nyert volna.
Le lehet pontozni, de főleg szerencse kérdése. Csakhogy, ahogy már írták előttem: aki már elérte a céljait, az tagadja (esetleg ÉSZRE SE VETTE!!), hogy szerencse is kellett neki hozzá.
1.
Akiket ismerek és sikeresek - definiáljuk: jó munkájuk van, stabil karrier, jól keresnek, szeretik/elviselik, párkapcsolat is van és zömmel egészség is.
Ők általában eléggé lusták, csak szuperjó agyúak. A gimit és az egyetemet is puskázással, beadandók lemásolásával, mással csináltatásával, utolsó utáni pillanatban tanulással végezték és irtó jó agyúak is.
A nehéz szakokon mindig vannak, akik irtó okosak és belefér a buli, a szakmai jellegű diákmunka, a sport és a másik nem is. Aki nem olyan okos, az örül, ha bent marad a szakon. Adottság.
2.
Lehet-e fejleszteni a készségeinket. Igen, lehet.
Viszont.
'A' ember 1-es szinten kezd és naponta 2-t lép előre, 'B' ember 10-es szinten kezd és naponta 5-öt lép előre. Fél év múlva melyikük hol fog tartani? 'A'-t le fogják lustázni és közölni fogják vele, hogy rosszul csinálja (azt persze nem, hogy mit csinál rosszul szerintük) - közben lehet, hogy csak így született.
Például egy autista spektrumzavaros ember ha fejleszti a szociális készségeit, akkor kevésbé lesz fura; mígy ha egy mentálisan egészséges ember fejleszti a szoc.készségeit, akkor hihetetlen magaslatokra törhet.
3.
Nem mindegy, hogy az ember milyen géneket örököl, milyen erősségei vannak, vannak-e egyáltalán, ha igen, megtalálja-e őket, illetve az erősségeivel van-e kedve foglalkozni illetve az jövedelmező-e. Én például jól rajzolok, de hosszú távon untat illetve nem is annyira jövedelmező.
Nem mindegy a háttér, a testi egészségi állapot, a mentális egészségi állapot, történhet baleset, havária, de az se mindegy, hogy az ember jókor van-e jó helyen.
Kevesen vették itt figyelembe #22 egyik mondatát:
"Szerintem a siker ott kezdődik, amikor nem másokkal kezded összehasonlítani magadat, hanem saját magadhoz képest akarsz jobbá válni egy jól meghatározott területen nap, mint nap."
Ebből kiindulva a "szépnek születik, angyali hanggal", "retardált mondjuk 80 az IQ-ja", "'A' ember 1-es szinten kezd...'B' ember 10-es szinten" ezek mind lényegtelenek. Nem kell összehasonlítani 'A'-t, 'B'-vel a siker mérésénél. Mindenki saját magához képest kell sikeres legyen.
Lehet, hogy egy eldugott afrikai faluban élő ember egész életében csak egy saját biciklit tud összehozni, de számára az már siker. Sőt, lehet hogy ezzel ő lesz a leggazdagabb a faluban.
Ha mindenképpen másokhoz akarjuk mérni a sikerességünket, akkor a szélsőségeket ki kellene zárni a képletből (a zseniket, a fogyatékosokat). Ekkor a szerencse már jóval kisebb szerepet játszik. Persze fontos, de nem minden.
Ha most itt felajánlom, hogy bárkinek mutatok egy lehetőséget, amivel 5 év múlva havi 1 millió forintot tud keresni, akkor vajon hányan élnének a vele? Ha lenne akár 1 is, akkor azok akik nem éltek vele vajon mondhatnák arra az egyre, hogy szerencséje volt ?
Pl arra is kíváncsi lennék, hogy az emberek közül kit mit választana a következő esetben:
Helyet lehetne cserélni:
A. Egy átlag emberrel, aki épp most nyert milliókat a lottón.
B. Egy multimilliomossal, aki most vesztette el minden vagyonát
A-t vagy B-t választanátok?
Igazad van.
Ennyi erővel az is lehet siker, ha valaki Afrikában egy nyomortelepen éli le az egész életét.
Mondjuk 23 évesen megfertőződik egy trópusi parazitával, mondjuk elefánt korral, majd megnyomorodik benne, még szenved egy darabig és végül fiatalon meghal.
Lehetséges szándékosan olyan kontextust létrehozni, hogy ez is sikernek tűnjön, azt lehessen rá mondani hogy szubjektív siker...
De ez valójában baromság.
Ezt objektíven érdemes nézni...
Maga a siker fogalom, csak úgy értelmezhető ha összhasoneítunk.
Egy ember önmagában nem lehet sikeres vagy sikertelen...
Ezt a fogalom hordozza.
A sikereshez kell egy sikertelen is.
Jó sincs rossz nélkül.
Ha Te vagy a városod legnagyobb lúzere, körülötted mindenki sikeresebb, azért mert bekötöd a szemed, ez nem változik.
#27
Igazad van.
Ennyi erővel az is lehet siker, ha valaki Magyarországon gázszerelőből milliárdos lesz.
De mekkora lúzer már, hiszen Bill Gateshez képest egy kis sikertelen senki.
Tehát ugyanaz az ember sikeres is és sikertelen is egyben. Ez így már nem lehet objektív, ha valami viszonyítás kérdése.
Én inkább azt nevezném sikernek, amikor valaki eléri a maga elé kitűzött célt és el is éri azt.
Ahogy az afrikai biciklis is.
Hogyan lehetne összehasonlítani 2 különböző embert, akik nem ugyanazt a cél tűzték ki maguk elé? Ha 2 ember -ugyanolyan helyzetből indulva- keresnek 1-1 milliárdot, de a egyik 10 milliárdot szeretett volna elérni, akkor vajon mindkettő ugyanolyan sikeresnek érzi magát?
Vagy a siker azt jelenti, hogy mások sikeresnek hisznek-e valakit?
Ha csak 2 embert hasonlítunk össze, akkor ez lesz.
De ha fel osztjuk a világ teljes népességét, sikeresekre és sikertelenekre, amiben benne van Bill Gates és Mészáros is, akkor már nem lesznek olyan messze egymástól és mindkettő, abszolút a sikeres halmazba kerül.
Az már az egyéni problémájuk, ha boldogtalanok.
De szerintem felesleges a sikeresség ezen jelentéseit vizsgálni, ugyanis a kérdező elsősorban egyértelműen az anyagiakra és a karriere volt kiváncsi.
A #26-os válaszolónak:
Én a B változatot választanám. Ennek az az oka, hogy egy olyan ember, aki épp most nyert a lottón, nem feltétlenül rendelkezik azzal a tudással és kapcsolatrendszerrel, ami a pénz helyes elköltését teszi lehetővé. Ha én kapnék 1 milliárd Forintot, valószínűleg össze-vissza befektetném és a végén talán a nagy részét el is buknám. Ezzel szemben, ha egy tapasztalt üzletember volnék, akkor teljesen mindegy, hogy épp most buktam el a teljes vagyonomat, mert úgyis felépíteném még egyszer.
Kivéve persze, ha az üzleti kudarcomat olyas valami okozta, ami miatt évekig börtönrácsok mögött kellene sínylődnöm. Akkor már inkább a lottóötös. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!