Sokan miért büszkék arra hogy elvégeznek egy egyetemet miközben sehol nem jegyzik a világon?
Érdemes megnézni, a magyar egyetemeket sehol nem jegyzik a világon. Konkrétan a top 500-ban nincs magyar egyetem.
A sokak által nagyra tartott Corvinus valami 1000.-ik helyen van.
Sokan mégis úgy adják elő mintha valami presztízse lenne.
Mert itt azzal lehet érvényesülni a későbbiekben, nem valami lófsz fika amcsi egyetemmel, amit valaki politikai lobbizás következtében a legjobbak közé sorolt, közben meg ott az a norma, hogy lehetsz te sgghülye mindenből, de ha jó baseball játékos vagy, akkor fel KELL venniük.
Hát ennyit erről.
Ezek a rangsorok sokkal nagyobb fajsúllyal értékelik a kutatók idézettségét és díjait, mint az alap- és mesterképzéseken leadott anyag minőségét. Megnyugtatlak: a fiatal magyar mérnökpalánták pont ugyanazt tanulják mérnöki fizika, analízis vagy géprajz néven, mint amit az ETH-n vagy MIT-n is oktatnak. De a római jog, kőzettan vagy épp anatómiai ismeretek oktatása is gyakorlatilag azonos színvonalon történik a modern világ minden országának minden egyetemén (a bolognai rendszerben legalábbis biztosan, a felsőoktatás szinkronizál az országok között). Mesterképzésen már lehet, hogy késik az anyag aktualizálása 4-5 évet (általában ennyi idő, míg az aktuális angol nyelvű publikációk a magyar akadémiai körökben is lefordított, oktatható anyaggá válnak), de azért a szakmai szemléletmód a mögött is ott van. A hazai oktatóknak lehet, hogy kicsit többet kell gürizni, míg a magyar közoktatásból kiesett diákokkal megértetnek mindent, de az, hogy nincs top kutatóegyetemünk még nem jelenti azt, hogy az oktatás színvonala gyenge volna.
A probléma szemléltetésére: ha én mondjuk megalapítom a Gyakori Kérdések Egyetemét és felveszek 10 Nobel-díjas professzort akkor egyből magasan rangsorolt egyetem leszek (akár top500-as) anélkül, hogy egyetlen diplomát kiosztott volna vagy egyetlen tanórát megtartott volna az intézményem.
Megírták a lapok a mostani amcsi nagykövet lemondása kapcsán, hogy az USA 25 éve nem nevezett ki Magyarországra szakmai végzettséggel rendelkező nagykövetet, vagyis diplomatát. Ez a legutóbbi egy New York-i ékszerész volt, azért lett nagykövet, mert Trump haverja.
Így megy ez. Abban is, meg ebben is. Olyan nem történhet, hogy egy Oxford vagy egy Harvard nincs benne a legjobbak között, ha a fene fenét eszik is.
Ilyen ez a lista is.
Közben az amcsi diákok meg Európát, a kontinenst nem tudják megmutatni a térképen.
Ha én magyar cégvezető lennék, biztos nem esnék hasra ezektől a "nagy" nevektől, hanem az érdekelne hogy konkrétan mit tanult meg mit csinált és legfőképp mire alkalmas nálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!