Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A McKinsey-hez milyen nehéz...

A McKinsey-hez milyen nehéz bekerülni?

Figyelt kérdés
Pl több felsőfokú nyelvtudással, külföldön végzett mesterszakkal, diákszervezeti tagsággal és jó jegyekkel?

2020. aug. 27. 19:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha globálisan nézzük, akkor könnyebb bekerülni a Harvardra (~4%), mint a McKinsey-hez (~1,5-2%).


A kiválasztási lépcsőfokok: CV screening // Imbellus game // 3x60 perc interjú // 2x60 perc partnerinterjú (adott esetben még egy kör lehetséges, ha nincs konszenzus az offerről az interjúztatók között)


Ide tényleg nem kerül be tévedésből, vagy szerencsével senki. :)


Amiket felsoroltál (több felsőfokú nyelvtudás, külföldön végzett mesterszak, diákszervezeti tagság, jó jegyek) ahhoz jó, hogy a CV screening körön továbbjuss. De utána ezek már nem érdekelnek senkit: ha nem tudod megfelelően megoldani a játékot, vagy "nem vagy elég strukturált" az interjúkon, kiszórnak.


Hatalmas irodalma van a jelentkezési folyamatnak, gyakorlatilag egy konkrét iparág épült rá, elképesztő pénzeket elkérnek egykor ott dolgozó emberek egy-egy próbainterjúért (2-300 EUR / alkalom). Ha tényleg érdekel a dolog, keress rá a neten, ajánlom pl. a PrepLounge nevű oldalt.

2020. nov. 21. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Arról van esetleg infó, hogy ez a cég konkrétan mitől akkora császár a maga területén, hogy ilyen nehéz bekerülni? Mitől jobb itt dolgozni egy átalg közgazdásznak, mint pl a Morgan Stanley-nél vagy az egyik Big4-nál?

Fizuban hogyan jelenik meg ez?

2021. ápr. 16. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
91%

Húha, igyekszem röviden válaszolni, de nem egyszerű. :) (TLDR alert :D )


Először is tegyünk tisztába pár dolgot: a McKinsey meg a Morgan Stanley teljesen más területen tevékenykednek, a big4-ok meg egy harmadikon, azzal, hogy az utóbbiaknak van átfedésük mind a McKinsey-vel, mind a Morgan Stanley-vel. A big4-ok ugye elsősorban könyvvizsgáló és adótanácsadó cégek, akiknek újabban van már a McKinsey-hez hasonlító tanácsadási üzletáguk, meg a Morgan Stanley-hez részben hasonlító vállalatértékelési is.


A McKinsey, a Boston Consulting Group (BCG) és a Bain (a három cégre együtt "MBB" néven szoktak hivatkozni) stratégiai tanácsadócég (management consulting firm), akik nagyvállalatok, NGO szervek, valamint kormányok stratégiai problémáit oldják meg, nagyon gyorsan és hatékonyan és baromi drágán. A McKinsey és a BCG megtalálható Budapesten is, a legközelebbi Bain viszont Varsóban van. A 3 nagy közül a McKinsey a "legöregebb" (a BCG-t és a Baint is korábbi McKinsey-sek alapították) és a piacvezető is.


Az MBB cégeknél még big4-os mértékkel is sokat kell dolgozni. Egy big4-nál - mondjuk az adóosztályon - van 1-2 csúcsidőszak évente (ez az ún. "szezon"), amikor (jellemzően az év végén és tavasszal) napi 10-11 órákat dolgoznak 1-2 hónapon át, aztán utána a nyár és az ősz ehhez képest sokkal lazább. Az MBB-nél ez a napi 10-11 óra az alap(!) munkamennyiség, ennél vannak intenzívebb projektek (heti 80+ órás projekt is simán elképzelhető).


Ezért cserébe az MBB cégek magasan a piaci átlag felett fizetnek (ld. később) és rendkívül izgalmas és változatos külföldi projektekbe vonják be tanácsadóikat azok legelső munkanapjától kezdve: pl. a budapesti BCG irodának nagyon sok közel-keleti projektje van, hónapokig dolgoznak a tanácsadóik Katarban, Szaúd-Arábiában, vagy Ománban különböző stratégiai projekteken, ahol nagy állami cégek felsővezetői kérik ki a tanácsaikat, ezekkel az emberekkel állnak napi kapcsolatban. De lényegében az egész világon vannak projektek, egyéni preferencia is lehet, hogy hol és milyen projekten dolgozik egy-egy tanácsadó. A projektek egyébként nagyon sokrétűek, több iparágat lefednek, az autógyártástól kezdve, az energiaszektoron át egészen a telco-ig, valamint maga a projektcél is sokféle lehet: az ügyfél profitabilitásának növelése, egy versenytárs felvásárlása, egy új termék bevezetése, egy új piacra történő belépés, stb..


Az MBB tanácsadói - ellentétben mondjuk egy big4 adótanácsadóival - általában nem "szakemberek", nem ismerik pl. az ügyfélnél jobban az adott szakterületet (sok esetben egyáltalán nem ismerik a projekt kezdetén még az iparág legfontosabb összefüggéseit sem). Egy big4 adótanácsadó nyilván sokkal jobban ismeri az adózást, mint az ügyfél


Az ügyfél azért fordul mégis az MBB cégekhez, mert az MBB azt adja el magáról, hogy az ő emberei egy nagyon nehéz kiválasztási folyamatot "túlélve", alapos rostálás után lettek kiválasztva, így baromi okosak, ami miatt gyorsan és hatékonyan oldanak meg rendkívül összetett problémákat. Ráadásul az MBB mögött egy nemzetközi hálózat áll, biztosan van náluk valahol, valamelyik irodában legalább egy szakembere az adott témának, akit szükség esetén odareptetnek (rengeteg ilyen sztorit hallottam, hogy pl. egy manilai bankos projektre az ügyfél kérésére egy prezentáció erejéig odahívtak egy-egy nagynevű los angelesi és londoni bankszakembert, akik csak arra a 2-3 órára repültek oda - nyilván baromi drágán).


Az MBB ráadásul rendkívül rövid határidőket vállal (ezért is olyan drágák a projektek, százmillió forintos tételek), 5-6 hét alatt oldanak meg olyan eseteket szó szerint a nulláról, ami az ügyfélnek lehet évekbe telne. A projekt legelején az MBB tanácsadó kb. 1 hét alatt a nulláról kerül valamelyest képbe az adott iparággal (pl. mintha hétfőn kezdenél egy olyan projekten, hogy egy kínai PE cég fel szeretné vásárolni a legnagyobb kazah bányavállalatot; van 4-5 napod, hogy a lehető legtöbb mindent megtudj a kazah bányaiparról - egyéb munkahelyi teendőid mellett).


Igazából az MBB szerintem annak éri meg, akit hosszú távon még heti 70-80 óra munka (és az ezzel járó, óhatatlan szociális elszigetelődés) mellett is boldoggá tesz, hogy business classon repül minden hétfőn ügyfélhez, esténként (az ügyfél pénzén) drága éttermekben vacsorázik a nemzetközi tanácsadó csapatával és ötcsillagos hotelekben alszik. Majd csütörtökön hazarepül, pénteken a helyi irodában dolgozik (szombaton otthon) és aztán kezdődik újra. Hónap végén meg érkezik egy messziről is szabad szemmel látható összeg a bankszámlájára.


Ehhez kapcsolódik, hogy az MBB cégek szinte szó szerint kinyalják a tanácsadóik s*ggét, lényegében mindent biztosítanak számukra, amit akarnak: már pályakezdőként felsővezetői juttatásokat kapnak (nagyon komoly egészségbiztosítási csomagot; cég által fizetett étkezést minden munkanap; bizonyos országokban céges autót; Magyarországon korlátlan taxis kártyát; stb.), euróban meghatározott, forintban számítva egymillió feletti kezdőfizetést, amit évente kb. 10%-kal emelnek (mondjuk up-or-out system van, ha valaki nem éri el a következő szinthez szükséges, cég által meghatározott normát, elküldik) és ezenfelül 2-3 havi bónuszt adnak.


Ami szerintem még nagy extra, hogy a budapesti BCG-nél csak lehetséges (de nem elvárt), a budapesti McKinsey-nél viszont kötelezően el kell menni 2-3 munkában töltött év után MBA-re, amelynek tandíját - némi költőpénzzel kiegészítve - a cég kifizeti (a világ bármelyik egyetemén, legyen az az INSEAD Szingapúrban, vagy a Harvard az USA-ban), cserébe viszont a képzés elvégzése után még 1-2 évig náluk kell dolgozni.


Nyilván egy ilyen topmenedzseri képzéssel, meg 4-5 év BCG / McKinsey múlttal elég jó exit opportunity-k vannak, bár Magyarországon annyira nem ismerik ezeket a cégeket, hogy itt talán nem hangzik olyan jól, mint Nyugat-Európában, vagy az USA-ban (éppen emiatt ott még a magyarországinál is sokkal nagyobb a verseny a bekerülésért). Magyarországon főleg a telco-, bank-, és energiaszektor az, amelyik ezeket a cégeket meg tudja fizetni (a magyar ügyfelek hiánya miatt mindkét cégnél a magyar iroda bevételének jelentős része külföldi projektekről érkezik), így általában ezen szektor vezető cégeihez mennek át a szeniorabb tanácsadók, de az is igaz, hogy a legtöbben 2-3 év alatt lemorzsolódnak, mert egyszerűen nem bírják hosszú távon ezt a work-life balance-t.


Summa summarum: az MBB egy career accelerator, bekerülsz mondjuk 23-24 évesen, az MSc befejezése után, lehúzol ott 4-5 igen kemény és intenzív évet, majd eljössz kb. 30 évesen egy top MBA képzéssel és egy párját ritkító stratégiai gondolkozásmóddal a "zsebedben", majd elmész egy Forbes500-as céghez (jó eséllyel egy korábbi ügyfeledhez) min. középvezetőnek. MBB nélkül ehhez kellene kb. 12-15 év.


Sokat írtam, de azt hiszem, így már érted, miért nincs egy lapon a McKinsey meg akármelyik big4. Ha van még kérdésed, írj nyugodtan! ;)

2021. máj. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ, de én élni is szeretnék mellette. :)

Szóval ezek után egyik MBB sem pálya már.

2021. máj. 10. 19:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!