Mi különbség a között, hogy egy cégnél vállalkozóként vagy alkalmazottként dolgozok?
Egyre több olyan álláshirdetést látok amibe leírják azt, hogy munkaviszonyt tekintve, alkalmazottként és vállalkozóként is tud működni.
Mi a különbség a kettő között?
Illetve mik az előnyök/hátrányok ha vállalkozóként jelentkezek?
Az a különbség, hogy a vállalkozó sokat keres, aminek a nagy részét elszedi az állam (kivéve ha adott vállalkozó kormányközeli).
Ha alkalmazott vagy, akkor keveset keresel, és annak szedi el a nagy részét az állam.
Vállalkozóként nem fizetsz annyi járulékot, alapvetően nincs fizetett szabadság, illetve vállalkozóval mindig egyszerűbb szerződést bontani, ha már nincs annyi munka, mint kirúgni egy belsős munkatársat. Vannak előnyei (több pénz, amit te osztasz be és nem az állam) és hátrányai (nagyobb kockázat).
Arra figyelj, hogy vállalkozóként neked kell gondoskodnod a nyugdíjadról is, tehát a többletpénzt nem érdemes elköltened, hanem inkább befektetned. Na nem mintha alkalmazottként olyan sok nyugdíjad lenne majd, de vállalkozóként még annyi sem lesz az államtól, csak és kizárólag az, amit félreraksz magadnak.
#2 ez egy baromság. Katásként 600e-et fizetsz be évente főállásnál + iparűzési +5e kamarai tagság és az egész éved le van tudva.. 12 millió bevételig.
Ez barátok közt is 11,4 millió nyereség ha nincs kiadásod.
Buruttó 12 millából meg elmegy a 33,5%a. azaz 7,98 millát kapsz kézbe mint alkalmazott.
Az adózással van a legkevesebb probléma.
Ameddig te alkalmazott vagy, addig munkáltató-munkavállaló viszonyban vagytok egymással, és ezt a viszonyt a Munka Törvénykönyve szabályozza, ami egyébként tűzzel-vassal védi a munkavállalót. Az egyébként alá-fölé rendelt viszonyt próbálja úgy kiegyensúlyozni, hogy a munkáltatóra kötelezettségeket ró, a munkavállalónak pedig jogokat biztosít (nyilván fordítva is, de többségében erről szól az Mtv). Példának okáért ha te munkavállaló vagy, akkor van egy minimálbér vagy garantált bérminimum, aminél kevesebbet nem kaphatsz. Van évente X nap szabadságot, amit ki kell adniuk. Biztosítaniuk kell a munkavégzéshez szükséges helyszínt, eszközöket. Nem rúghatnak ki indoklás nélkül. Stb.
Ezzel szemben onnantól, ha te vállalkozó vagy, akkor onnantól nem munkáltató-munkavállaló viszonyban vagytok, hanem vállalkozó-alvállalkozói viszonyban, és innentől az Mtv. helyett a Polgári Törvénykönyv vonatkozik erre a viszonyra, ami viszont egyenrangú félnek tekint titeket. A fentebb említett kötelezettségek terhét pedig leveszi a munkáltató válláról. Eleve nincs megszabva, hogy minimum mennyit kell fizetniük, nem kell foglalkozniuk azzal, hogy mész szabadságra, nem kötelesek biztosítani a munkavégzéshez szükséges helyszínt és eszközöket, és bármikor, felmondási idő és indoklás nélkül véget vethetnek a jogviszonynak. Mindemellett olyan felesleges adminisztratív körökkel leszel gazdagabb, hogy a vállalkozásod adminisztratív részét neked kell intézned, ha bármi problémád van, hivatalokba, ügyvédhez, könyvelőhöz rohangálni... stb.
Nyilván utóbbinak is van előnye, és nem szabad, hogy csak ez az egy szempont döntsön, de célszerű végiggondolni, hogy megéri-e, mert borzasztóan kiszolgáltatott leszel minden szempontból az alkalmazotti léthez képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!