Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Egy mérnöknek meg kell kapnia...

Egy mérnöknek meg kell kapnia a garantált bérminimumot (duális képzés)?

Figyelt kérdés

A törvény úgy szól, hogy duális képzés esetén a mérnök gyakornok fizetésének el kell érnie a kezdő mérnöki bért a képzés végére (7. félévre).

De duális képzésben nem csak multik meg nagy cégek vesznek részt, vannak olyanok, ahol nincs meghatározott kezdő mérnöki bér. Az a cég, ahol dolgozok, pont ilyen.

Hogy a törvénynek megfeleljenek, a kezdő mérnöki bért a rendszerkezelők nettósított bérében határozták meg: 7. félévre nekem nettó 180 ezer forintot kell keresnem.

A kérdés arra vonatkozik, hogy ennek az összegnek, a "kezdő mérnöki bérnek", nem kéne elérnie legalább a garantált bérminimum összegét? Ha a cég így döntött, hogy a kezelők bérét veszik alapul (csak szóban, írásban nincs ilyen meghatározás), akkor szavam nem lehet?



2020. júl. 20. 06:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
73%
Nem tudom, hogy hol van interneten kezdő mérnöki bér minimum, de ha pl. kapsz egy bruttó 210.000 forintos fizetést ami kb. 139.000 nettó az már garantáltnak számít az is jónak számít és igen is van aki ennyit keres mérnök ként!
2020. júl. 20. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

1# "kezdő mérnöki bér minimum"


Ilyenről szó sem esett. Kezdő mérnöki bér vagy garantált bérminimum. Diplomás minimálbér / mérnöki bérminimum nem létezik.


"kapsz egy bruttó 210.000 forintos fizetést ami kb. 139.000 nettó"


Csakhogy duális képzés esetén, adómentes vagyok, tehát a bruttóm a nettóm.

Épp ezért fontos kérdés, hogy meg kell-e kapni a garantált bérminimumot. Ha meg kell és meg is kapom a 210-et, ami a garantált bérminimum, akkor nettóm is 210 lesz.


"az is jónak számít"


Úgy gondolom, hogy nincs ma Magyarországon olyan főállású, heti 40 órában végzett munka, ahol 140 ezer forint jónak számítana. Főleg nem diplomás, mérnöki munkakör.

Annyiból még Budapesten kívül se lehet megélni egyedül. Tudom hogy van aki ennyit, vagy ennyit se keres, de ez nem "jó". Ez csak kényszerhelyzet.

2020. júl. 20. 07:06
 3/13 anonim ***** válasza:
Melyik törvény hanyadik cikkelye az amire hivatkozol?
2020. júl. 20. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Én tavaly kaptam ennyit, megyeszékhelyen. Valóban nem számít kiemelkedőnek, viszont megélni kevés, éhen halni meg sok mondom ezt úgy, hogy albérletet fizettem, mert szobát kb. egyetemvárosokon kívül nem tudsz bérelni.

Amikor volt a duális képzéses felvételi állásinterjú ott konkrét összegre nem kérdeztél rá? Félre ne érts, én már hallottam barátomtól olyat aki ilyen helyen dolgozott amit Te írtál és az ottani kis duális mérnök srác nem kapott fizetést, behúzta a támogatási összeget a főnök.

2020. júl. 20. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

3# ha jól tudom a 2011. évi CCIV törvény 44. §.

De ha ez, illetve a munka törvénykönyve nem is írja elő, akkor is ezt írtuk a munkaszerződésbe, tehát ehhez kell igazodni.


4# a kezdésről beszéltünk, hogy 96 ezer forint lesz, minimálbér arányosan (törvényileg előírt, minimálbér 65%-a, tavaly kezdtem). Beszéltünk arról, hogy a végére el kell érnie a kezdő mérnöki bért, de megmondták hogy nincs a cégnél ilyen, ezért "ez még kidolgozás alatt áll".

2020. júl. 20. 07:36
 6/13 anonim ***** válasza:

Tehát a törvény úgy szól, hogy:

"a duális képzés képzési ideje alatt díjazás illeti, amelynek mértéke legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) hatvanöt százaléka"


"A törvény úgy szól, hogy duális képzés esetén a mérnök gyakornok fizetésének el kell érnie a kezdő mérnöki bért a képzés végére (7. félévre)."

Ilyen rész viszont nincs.


Tedd fel a hallgatói munkaszerződésed azon részét/részeit, amelyben az van, hogy mennyit fizetnek neked.

2020. júl. 20. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

6# "Ilyen rész viszont nincs."


A munkaszerződésemben van:

[link]


" A gazdálkodó szervezet a teljes képzési időtartamban díjat fizet a hallgató számára. A hallgatót az Nftv. 44. § (3) bekezdés a) pontja alapján megillető díjazás összege a képzésben töltött idővel arányosan emelkedik: a képzés indulásakor a mindenkor hatályos jogszabály szerinti kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 15 %-ának megfelelő összeg hetente, az utolsó negyedévben eléri a képzésben megszerezhető alapfokozattal és szakképzettséggel a vállalatnál pályakezdő munkavállalóként elérhető munkabért."

2020. júl. 20. 08:05
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

A munkaszerződés nem törvény. A törvényben nincs olyan rész. A munkaszerződés kedvezően eltérhet a törvénytől, esetedben ez meg is valósul azzal, hogy majd az utolsó negyedévben el fogja érni "a képzésben megszerezhető alapfokozattal és szakképzettséggel a vállalatnál pályakezdő munkavállalóként elérhető munkabért"

Ami a vállalat döntése alapján lehet a garantált bérminimum.

Majd az utolsó negyedévben. ami esetedben valószínűsítve leghamarabb 2,25 év múlva lesz, alapul véve, hogy tavaly kezdtél és mivel 7 félévről beszélsz, BSCről van szó. Mivel a szerződésed azon részét, hogy mikor kezdődik és meddig/mennyi ideig tart, nem látjuk.

2020. júl. 20. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek ha jól értem az a problémája, hogy a kezdő bérét nettó 180 ezer Ft-ban határozták meg (jó eséllyel annyit kapnak az ott kezdők), de a kérdező szerint garantált bérminimum járni, ami állítása szerint bruttó 210 ezer - nettóban kevesebb lenne mint 180-, de szerinte neki a bruttója egyenlő a nettójával a duális képzés miatt és szerinte nettó 210-et kellene kapnia a képzés végén.


A kérdése az, hogy nem kellene-e bruttóban meghatározni a képzés végén lévő összeget és annak elérnie minimum 210 ezret, illetve reklamálhat-e ha nem elégedett a nettó 180-al.

2020. júl. 20. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

A hallgatói munkaszerződés alapján kapott bér járulékmentes, de az adókedvezmény csak a minimálbér összegéig érvényes. Magyarul: a minimálbér összegén felül kapott bért 15% SzJA levonás terheli. Azaz nem valósul meg, hogy "Csakhogy duális képzés esetén, adómentes vagyok, tehát a bruttóm a nettóm.


Épp ezért fontos kérdés, hogy meg kell-e kapni a garantált bérminimumot. Ha meg kell és meg is kapom a 210-et, ami a garantált bérminimum, akkor nettóm is 210 lesz."

2020. júl. 20. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!