24 évesen, diploma után érdemes még elmenni szakmát tanulni?
Azt tapasztaltam, hogy a diploma nem ér semmit. Kivétel persze, ha mérnöknek vagy informatikusnak tanul az ember. Egy jó szakmával sokkal többet lehet keresni. Ismerek egy kőművest, 5 000-es órabérben dolgozik(!). Én ennyit az életben nem fogok keresni, még a felét sem. Eldolgozgatnak, iszogatják az energiaitalt, 5 000 forintos órabérért. Mivel maszekban csinálják, nincs főnök, nincs HR-es, saját maguk oszthatják be az idejüket, le sem kell nekik dolgozni a 8 órát.
Ráadásul az irodai munka szerintem dögunalmas. Jobb lenne kint lenni terepen, friss levegőn, mint egész nap aktákat tologatni.
Ha úgy érzed hogy építőmunkás élet jobb és stabilabb, mint egy légkondicionált irodában napi 8 órát dolgozni, akkor válts, persze megéri mindenképpen, ha azzal boldogabb lennél.
Szép és jó az a 5000 Ft-os órabér, de például télen nem igen van annyi munka nekik. :)
Az "megvan", hogy a kőműves nem csak épít, hanem falat is bont a 40 fokos melegben, a szálló port beszívva?
Az megvan, hogy a maltert, stb építőanyagot valakinek oda is kell vinni: Igen, tudom, a segédnek, de ha nincs, mert nem kap embert, akkor neki is kell cipelni.
"Mivel maszekban csinálják, nincs főnök," - csak megrendelő, aki nem fogja kifizetni, ha rossz munkát végez.
Nem vagyok biztos benne, hogy TELJES mértékben ismered a kőműves munkáját.
javaslom, állj be egy nap segédnek, az alatt meg tudod nézni, mit csinál a kőműves és akkor majd utána mehetsz szakmát tanulni - ha még mindig úgy gondolod.
Van furgonjuk is, azzal viszik az építőanyagokat.
De hát valamiből meg is kell élni. Diplomával meg nem fogok. Persze pár éve még jó ötletnek tűnt, hogy elücsörgök egy kényelmes irodában, de már rájöttem, hogy a pénz fontosabb.
A kőműves szakma közelebb állna hozzám. Ahhoz talán kevésbé kéne műszaki érzék és egyszerűbb..
Még nem diplomáztam le, 1 évem van vissza.
Nem leszek népszerű, de leírom. :D Én most fogok államvizsgázni, villamosmérnöki karon. Eddig is mérnöki tevékenységet végeztem a munkahelyemen (sőt az előző 2 munkahelyemen is), 6 éve dolgozom a szakmában főállásban, előtte 5 évig diákmunka közvetítőn keresztül dolgoztam szintén szakmában. Némi túlórával átlagosan 600 nettó körül keresek, van amikor picit több, van amikor kevesebb. Szeptemberben kezdem a villanyszerelő képzést, mert szeretnék pénzt keresni. Gyakorlatom van benne, papírom nincs róla. Minden eszköz megvan a vállalkozáshoz, munka is lenne, végzettség nincs. 3 hétvége alatt meg tudom keresni vele majdnem az egész havi fizetésemet. Feltettem magamnak a kérdést, hogy akkor mit is akarok tulajdonképpen? Dolgozni, vagy dolgozni és pénzt keresni? Nyilván az utóbbit. Van már egy megélhetési szintű ipari programozói és tervezői tapasztalatom, bármikor visszatérhetek. Nyilván a magasabb szintű vállalkozáshoz (tervezőiroda) pénz kell. Sok pénz. Amit nem a 3 eft-os alkalmazotti órabérből fogok összeszedni. Az átlaghoz képest most sem keresek rosszul, de a lehetőségeimhez képest igen.
Még kamasz koromban dolgoztam egy kőműves vállalkozónál, fiatal, 20-on éves srác volt. Megcsinálta az ELTE progmatot, kb. 3 évig dolgozott a szakmában. Az átlaghoz képest nyilván nem keresett rosszul, de inkább elvégezte a kőműves szakmunkás képzőt, a már akkor 20 eft-os napi bérrel (ez olyan 2008 környékén volt) összeszedte a vállalkozáshoz szükséges tőkét, és azóta is házakat épít. Sokkal többet keres mint programozóként. Az #1 válaszban leírt szempontok mint összehasonlítás (légkondicionált iroda, napi 8h munka) nem mindenki számára relevánsak. Nem vagyunk egyformák, van akinek a légkondicionált iroda kifejezetten kényelmetlen (napi 8 órában én sem bírom elviselni a légkondit).
Ha te úgy gondolod kérdező, hogy van affinitásod és a saját lehetőségeidhez képest egy szakmunkás tevékenységgel többet tudsz keresni, állj neki. Senkinek sem kell megfelelned, főleg nem a gyik-en. Egyszerű matek, ismerve a diplomás munkakörben x tapasztalattal elérhető alkalmazotti bérsávokat a lakóhelyeden, meg a szakmunkás órabért, előjelesen összegezve a célok eléréshez szükséges kiadásokkal (képzés, vállalkozás költségei), számold ki hogy egy 20-25 éves távlatban melyik a kedvezőbb.
Hát pedig az a 600 nettó nagyon jó lenne, nekem egy 300 is álomfizetés lenne..
De ezt mondom...
Középiskolában a tanárok is erőltetik, hogy menjen az ember egyetemre. De minek? Manapság már társadalmi elvárás, hogy diplomája legyen az embernek, de ez az egész egy zsákutca, hisz valaki 8 általánossal elmegy egy szakiskolába és 3x annyit fog keresni, mint én aki elvégeztem az egyetemet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!